SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vítková bere medaili, Sáblíková na ni nedosáhla

7:36aktualizováno  18:45
PCHJONGČCHANG - Biatlonistka Veronika Vítková získala hned v úvodním závodě na ZOH v Pchjongčchangu první medaili pro Českou republiku, když ve sprintu na 7,5 km vybojovala bronz. Vyhrála Němka Laura Dahlmeierová. Další česká medailová naděje Martina Sáblíková ve finále trati 3000 metrů zůstala těsně pod stupni vítězů a bere čtvrté místo.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková během závodu na 3000 metrů. foto: Reuters

Vítková na olympijských hrách získala vůbec první individuální medaili v kariéře. Devětadvacetiletá česká biatlonistka udělala na střelnici jedinou chybu vestoje. V cíli pak o pouhých 1,6 sekundy zaostala za Olsbuovou, která na střelnici rovněž jednou chybovala. Více čtěte ZDE.

Další Češka Markéta Davidová udělala stejně jako Vítková jednu chybu a po druhé střelbě atakovala umístění v první desítce, ale v posledním kole ztratila a skončila patnáctá. Rovněž jednou chybovala Jessica Jislová, která obsadila 23. příčku. Eva Puskarčíková skončila s třemi chybami na 43. místě.

Sáblíková startovala až v poslední dvojici s Ruskou Natalijí Voroninovou a hned po dojezdu věděla, že ze závodu na tři kilometry medaili nezíská.

Začala pomaleji a po kilometru byla až pátá. V závěru měla nejvíc sil, poslední kolo zajela nejrychleji ze všech, ale ztrátu se jí už dohnat nepodařilo. Trojnásobnou olympijskou vítězku dělilo od bronzu 52 setin sekundy, závod ovládly tři Nizozemky

Jednadvacetiletá Nikola Zdráhalová při své olympijské premiéře obsadila 15. místo.

Svůj závod mají už za sebou skiatlonistky. V závodě na 2x7,5 km, který je kombinací klasického stylu a bruslení, dopadla z Češek nejlépe Petra Nováková, jež obsadila 28. místo.

První zlato her získala Švédka Kallaová, 11. olympijskou medaili v kariéře má legendární Norka Marit Björgenová.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková během závodu na 3000 metrů.

Sáňkař Ondřej Hyman je v polovině olympijské soutěže dvacátý. Vede Němec Felix Loch, který po triumfech z Vancouveru i ze Soči míří za třetím zlatem.

Soutěž skokanů na středním můstku v Pchjongčchangu vyhrál Němec Andreas Wellinger. Favorizovaný Polák Kamil Stoch, který přiletěl do Koreje obhajovat dvě zlaté medaile ze Soči a vede Světový pohár, skončil pod medailovými stupni.

Roman Koudelka obsadil 25. místo, Viktor Polášek nepostoupil do druhého kola a skončil čtyřiačtyřicátý. Program několikrát narušil vítr, a tak se olympijské medaile rozdělovaly až dlouho po půlnoci místního času. Více čtěte ZDE.

Vojáčková získala dodatečnou nominaci

94. sportovcem české výpravy, což je historické maximum, se stala snowboardistka Kateřina Vojáčková.

Jednadvacetiletá česká reprezentantka bude závodit v disciplíně Big Air. Dodatečnou nominaci získala po zranění jedné ze soupeřek. Vojáčková by mohla v Koreji závodit i ve slopestylu, ale to už nestihne, neboť kvalifikace je v neděli.

Vojáčková původně figurovala v nominaci schválené plénem Českého olympijského výboru v polovině ledna, po týdnu ale klesla v žebříčku Mezinárodní lyžařské federace na 31. místo a byla první nepostupující. Nakonec se na hry podívá, v Big Airu se představí 19. února.