O druhé výhře Vancouveru ve finále NHL rozhodl Burrows

5:10aktualizováno  18:50
VANCOUVER/PRAHA - Uvažovalo se, že vůbec hrát nebude. Disciplinární komise projednávala jeho chování z prvního utkání, kdy kousl soupeře do prstu, ale úmysl se neprokázal. Útočník Vancouveru Burrows se trestu vyhnul a ve druhém finále kraloval. V základní hrací době vstřelil branku a na vyrovnávací přihrál. V prodloužení navíc dal po jedenácti vteřinách rozhodující gól na 3:2. Canucks tak vedou nad Bostonem 2:0 na zápasy.

Vancouver - Boston (Burrows). foto: Reuters

V dresu Vancouveru se po dlouhé pauze představil s celoobličejovým krytem Manny Malhotra. Jedenatřicetiletého útočníka před třemi měsíci vyřadilo zranění oka, když jej zasáhl puk. Lékaři předvídali Malhotrovi konec kariéry, ale předčasný odchod do hokejového důchodu zachránila operace. Aplaus Rogers Areny si vysloužil po každém doteku s kotoučem a diváci často skandovali: "Manny! Manny!"

Manny Malhotra.

A byli to právě Canucks, kteří se ujali vedení. Ve 13. minutě při vyloučení Cháry posunul Higgins puk na Burrowse, jenž střelou bez přípravy procedil puk za brankáře Thomase.

Boston byl střelecky aktivnější, ale hokejisté Vancouveru efektivnější a daleko nebezpečnější.

To se změnilo až po přestávce. V polovině utkání Medvědi během necelých tří minut utkání otočili. Nejprve po Krejčího přihrávce vypálil Boychuk a odražený puk uklidil do sítě vancouverský rodák Milan Lucic.

Boston - Vancouver (Recchi).

Vzápětí v početní výhodě nahodil kotouč na branku Vancouveru Chára a mimo dosah Luonga tečoval střelu Recchi, čímž se stal ve 43 letech a 123 dnech nejstarším střelcem finále Stanley Cupu. "Odehráli jsme solidní zápas a myslím, že hlavně ve druhé třetině jsme hráli opravdu moc dobře," komentoval povedenou pasáž svého týmu Recchi.

Třetí třetina byla ve znamení obléhání Thomasovy svatyně. A domácí fanoušci se dočkali vyrovnání v 50. minuta. Střelu beka Edlera zastavil Burrows, bekhendem uvolnil volného Daniela Sedina, který překonal natahujícího se Thomase.

S blížící se šedesátou minutou přibývala nervozita, ale ani jedna z chyb nebyla potrestána, a tak utkání dospělo do prodloužení.

Vancouver - Boston (Burrows).

Nastavený čas bleskově ukončili Canucks. Burrows se ve středním pásmu zmocnil kotouče a vřítil se do útočné třetiny. Před Thomasem naznačil střelu, objel branku Bostonu a do odkryté brány rozhodl druhé finále o Stanleyův pohár. "Jak už jsem řekl po prvním utkání; prohra je pořád prohrou. A je úplně jedno, jestli prohrajete 0:5 nebo tak, jak jsme prohráli my. Tak jako tak, porážky páchnou," uvedl gólman Tim Thomas.

Série se stěhuje do Bostonu za stavu 2:0 pro Vancouver. Další střetnutí je na programu v noci z pondělí na úterý. "Pro nás je nejdůležitější, že nacházíme cesty jak vyhrát v tom nejdůležitějším období celého roku. A tyto cesty potřebujeme umět najít kdykoliv, ať je to v prvních 11 vteřinách prodloužení nebo 18 vteřin před koncem třetí třetiny," připomněl Kesler vítězný gól z prvního utkání.

Finále Stanley Cupu - 2. zápas:

Vancouver Canucks - Boston Bruins 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Burrows (Higgins, Salo), 50. D. Sedin (Burrows, Edler), 61. Burrows (D. Sedin, Edler) - 29. Lucic (Boychuk, Krejčí), 32. Recchi (Chára, Bergeron). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.860. Stav série: 2:0.

Vancouver: Luongo - Bieksa, Rome, Edler, Salo, Ehrhoff, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Tambellini. Trenér: Alain Vigneault.
Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, Boychuk, Ference, McQuaid, T. Kaberle - Horton, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Ryder, Seguin, Kelly - Peverley, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.