Nymburk zabral, v ULEB Cupu postoupil po výhře nad Rigou z 1. místa

22:06
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka v posledním utkání základní skupiny Evropského poháru ULEB v Pardubicích porazili Rigu a stejně jako v minulé sezoně si zahrají v osmifinálové fázi druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže. Sedminásobní čeští šampioni díky triumfu postoupili z prvního místa skupiny G, v níž jako jediní získali čtyři výhry proti dvěma porážkám.

Nymburk - Riga (Pumprla v akci). foto: ČTK

Nymburk, který nechal zapomenout na pět porážek v Jadranské lize za sebou, do osmifinále doprovodí Sevilla s českým rozehrávačem Tomášem Satoranským. Rozhodla o tom její vysoká výhra 84:70 v Jeruzalému. Španělský a izraelský tým měly po třech výhrách a porážkách, ale Seville pomohla lepší bilance ze vzájemných zápasů.

Rok 2010 v obrazech

Basketbalisté Nymburka se mohou těšit na další atraktivní souboje. Ve čtyřčlenné osmifinálové skupině narazí na Galatasaray Istanbul s bývalou nymburskou hvězdou Radoslavem Rančíkem, španělské Estudiantes, kde hraje Jiří Welsch, a italskou Casertu.

V duelu s Rigou musel Nymburk překonat krizi z první čtvrtiny, která držela Středočechy v nejistotě. Domácím deset minut trvalo, než přestali kupit hrubé chyby v obraně, které lotyšský tým v čele s výborným Janičenoksem využíval k lehkým košům.

ULEB CUP - SKUPINA G

ČEZ Nymburk - VEF Riga 90:79 (22:26, 42:31, 67:55)
Nejvíce bodů: Pumprla 17, Sokolovský 15, Lenzly 13, Křemen 12, Nissim 10 - Janičenoks 25, Williams 10. Rozhodčí: Muhvič (Chorv.), Ciulin (Rum.), Kolar (Slovin.). Fauly: 19:24. Trestné hody: 32/20 - 15/12. Trojky: 8:5. Diváci: 3128.

Hapoel Jeruzalém - Cajasol Sevilla 70:84.

Konečná tabulka:
1. ČEZ Nymburk 6 4 2 496:473 10
2. Cajasol Sevilla 6 3 3 494:478 9
3. Hapoel Jeruzalém 6 3 3 466:463 9
4. VEF Riga 6 2 4 472:514 8

Domácí vyburcovala až osmibodová ztráta a přelom první a druhé čtvrtiny se zařadí k nejlepším úsekům týmu v sezoně. Trenérům se vyplatilo nasazení Sokolovského a Křemena, kteří společně s Lenzlym zakončili čtyři útoky v řadě trojkou. Nymburští nakonec nasázeli 19 bodů za sebou a brzy si vytvořili výrazný náskok, který v dalším průběhu mohli hlídat především poctivou obranou. Ta byla zejména ve druhé čtvrtině předpisová.

Riga, která před měsícem doma českému týmu podlehla o 10 bodů, se z náporu soupeře jen těžko vzpamatovávala. Při náporu Nymburka čekala přes šest minut na vstřelený koš a i když po přestávce český celek chvíli tápal, nedokázala jeho výpadek využít, byť domácím fanouškům zatrnulo, když se Riga přiblížila na dohled čtyř bodů (48:44). Konec třetí desetiminutovky ale zase patřil Nymburku.

Pětiminutový úsek vyhrál 14:4, tým nažhavily i dvě smeče tahouna Pumprly a především další trojka Křemena přesně s klaksonem oznamujícím konec třetí části. Dvanáctibodový náskok si už Nymburk, kterému se v ofenzivě nebývale dařilo, pohlídal. Pět hráčů dalo deset a více bodů a konec zápasu s Rigou se nesl v rytmu exhibičních útočných akcí.