Nymburk vyhrál po prodloužení v Turecku a je zpět ve hře o postup

20:57
ANKARA/PRAHA - Basketbalisté Nymburka ve druhém utkání osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB vyhráli v Ankaře 97:92 po prodloužení a poprvé ve druhé fázi soutěže zvítězili. Odčinili tím minulou domácí prohru s Crvenou Zvezdou Bělehrad. Příští úterý se Středočeši představí na palubovce Gran Canarie, která dnes utržila třicetibodový debakl v Bělehradě.

Nymburk - Bělehrad. foto: ČTK

Ankarský Türk Telekom prohrál podruhé za sebou a v osmifinálové skupině si zkomplikoval situaci hned na jejím začátku. Naopak čeští šampioni prožili na hřišti pátého celku turecké ligy velké drama se šťastným koncem na své straně, byť byli považováni za outsidery. V týmu Nymburka zazářil s 24 body pivot Phil Ricci.

"Vítězství pro nás má obrovskou cenu. Po minulé domácí porážce jsme nutně potřebovali uspět venku, abychom se udrželi ve hře o postup," řekl trenér Nymburka Muli Kacurin. Středočeši drtivou většinu utkání vedli, podařilo se jim pokrýt obávané střelce Wilsona s Yarangümem a sami se naopak týmovým výkonem v ofenzivě, kde se o body rovnoměrně dělilo několik hráčů, dostali do nadějného vedení o osm bodů čtyři minuty před poločasem.

Hlavní útočnou oporou Nymburka byl Ricci, který už v prvním poločase nastřádal patnáct bodů, a hlavně díky němu hosté mohli myslet na vítězství. Když Nymburk ve 36. minutě stále vedl o osm bodů, vypadaly šance Ankary mizivě. Domácí se však nevzdali a závěrečným náporem zápas dovedli do prodloužení. Nymburk v závěru normální hrací doby tápal v ofenzivě a Besok v poslední minutě vyrovnal trojkou po Pumprlově ztrátě na 85:85.

Pak sice Ricci odpověděl dvěma šestkami, ale Besok vzápětí předvedl stejný kousek a zápas dospěl až do nastavení. V něm Nymburk díky Bendovi a Lenzlymu udeřil šesti body v řadě a tento náskok už tým kouče Muliho Kacurina využil k závěrečnému trháku. Dudley sice ještě v úplném závěru snížil na 92:95, ale Lenzley vzápětí hosty uklidnil proměněnými trestnými hody. Nymburk si tak z turecké půdy odvezl nečekaný triumf.

"Závěr byl hodně náročný, i psychicky, protože proti nám stála celá hala. My jsme obstáli, nenechali jsme se zlomit tím, že nás dotáhli," řekl po zápase křídelní hráč Pavel Pumprla, který jako žolík z lavičky přispěl k výhře Nymburka 12 body, svým dosavadním maximem v Eurocupu, čímž si vysloužil pochvalu i od Kacurina.

"Hrál bez strachu a s velkou energií. Přesně tak, jak je na hřišti soupeře potřeba. Ale uznání zaslouží všichni naši hráči. V útoku hráli chytře, v obraně zase obětavě. Na konci získali důležité doskoky a obětavě se vrhali po ztracených míčích. Vyhráli jsme zaslouženě," pochvaloval si Kacurin.