Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Nymburk vydřel výhru nad Prostějovem a vede

22:08
NYMBURK - Basketbalisté Nymburka vyhráli po boji páté utkání finálové série NBL nad Prostějovem 86:84 po prodloužení. Ujali se tak vedení v sérii 3:2 a v pátek mohou v Prostějově slavit již osmý titul v řadě.

ilustrační foto foto: ČTK

Oba týmy si uvědomovaly, že páté utkání je klíčové pro další vývoj finále, proto od začátku nastoupily s maximálním nasazením. Především Nymburk dával v prvních minutách zapomenout na dva nevydařené zápasy v Prostějově.

Reportáž z předchozího duelu

Hosty ale držela v neustálém kontaktu zahraniční legie v čele s kanadským pivotem Landrym, který jen za první půli zaznamenal 16 ze svých 18 bodů. Postupně se k němu přidali i rozehrávač Lawrence a Veikalas. Také Nymburk táhl střelecky Američan Simmons, ten však měl výraznou podporu i od Čechů především od kapitána Sokolovského či pivota Bendy.

Postupem času se však přestalo Nymburku dařit střelecky a ve hře ho držel především velmi dobrý útočný doskok. Celkem v útoku domácí doskočili 26 míčů, zatímco hosté jen deset. Zápas lámal v polovině třetí čtvrtiny, kdy Prostějov zaznamenal tři trojky v řadě a otočil skóre. Nymburk na tento nápor nedokázal zareagovat a postupně nabral osmibodovou ztrátu. Pět minut před koncem sice ucítil šanci, ale čáru přes rozpočet mu udělala technická chyba Simmonse, po které házel Veikalas neomylně čtyři trestné hody a Prostějov znovu utekl na devět bodů 71:62.

Tři vteřiny před koncem prodloužení padlo rozhodnutí
Nymburk však potvrdil svou sílu a především zásluhou Bendy předvedl šňůru 12:3 a Nissim trojkou minutu před koncem srovnal na 74:74. A byl to izraelský rozehrávač, který 30 sekund před koncem další trojkou zařídil vedení, to však hned vzápětí vynuloval Lawrence. Nymburk měl k dispozici poslední útok, ale Simmons nedal. Zápas tak šel do prodloužení.

V něm Prostějov znovu chytl dech a neustále vedl, přesto nakonec slavil Nymburk. Nissim srovnal a Simmons měl znovu rozhodnout. Sice minul, ale míč se nečekaně dostal k Nečasovi a obranný specialista dal tři sekundy před koncem rozhodující koš.

Finále play off ligy basketbalistů - 5. zápas:

Nymburk - Prostějov 86:84 po prodl.
(21:21, 36:35, 49:55, 77:77)

Nejvíce bodů: Simmons 21, Nissim 16, Benda 15, Sokolovský 10 - Lawrence 19, Landry 18, Veikalas 17, Nicholson 14, Šlezas 10.

Rozhodčí: Lukeš, Vrážel, Hošek. Fauly: 25:25. Pět chyb: 45. Benda - 45. Nicholson. Trestné hody: 25/11 - 21/16. Trojky: 9:8. Diváci: 1300. Stav série: 3:2.