Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Nymburk přišel o postupové šance, padl i s Bilbaem

22:01
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka v Evropském poháru podlehli Bilbau 69:83 a přišli i o zbytky teoretických šancí postoupit do čtvrtfinále soutěže. Středočeši v Eurocupu prohráli čtvrté utkání za sebou a už teď je jisté, že osmifinálovou skupinu zakončí na posledním místě.

Osmifinále Evropského poháru basketbalistů. Zleva Jiří Welsch z Nymburka a Roger Grimau z Bilbaa foto: ČTK

O účast mezi nejlepší osmičkou soutěže si to v posledním kole rozdají Riga, Bilbao a Valencie. Tato mužstva mají na kontě shodně tři výhry a dvě porážky. Nymburk se příští úterý s pohárovou sezonou rozloučí na palubovce Valencie.

"Postup jsme si prohráli už dřív, hlavně při domácích zápasech s Valencií a Rigou, které jsme přitom měli dobře rozehrané. I dnes byl náš výkon jako na houpačce. Nejsme schopni zápas odehrát bez výpadků, které pak rozhodují o neúspěchu," litoval nymburský podkošový tahoun Petr Benda.

Nymburk - Bilbao 69:83

Nejvíce bodů: Rančík 19, Benda 17, Hruban 11 - Rakovič 18, Vasiliadis 17, Zisis 11. Rozhodčí: Dozai (Chorv.), Mattioli (Srb.), Juras (Srb.). Fauly: 19:17. Pět chyb: 37. Benda (Nymburk). Trestné hody: 12/7 - 18/16. Trojky: 6:7. Diváci: 2220.

Devítinásobní čeští mistři si na prohru s Bilbaem nechtěně "zadělali" už po prvním poločase, po níž prohrávali o propastných 18 bodů. V Pardubicích je srážely především laciné ztráty na útočné polovině soupeře, kterých domácí za 20 minut nasbírali hned třináct. Bilbao, které v lednu doma Nymburku nečekaně podlehlo, chyby dokázalo trestat a pod košem se mohlo opřít i o Srba Rakoviče, který dělal nymburským pivotům hodně starostí. Španělský celek držel i řecký střelec Vasiliadis.

Nymburk po poločase zahájil stíhací jízdu, která chvílemi budila naděje na zvrat. Především Benda s Rančíkem se v útoku rozjeli a hlavně díky nim se manko zmenšilo postupně na šest bodů. Středočechům ale uškodilo, že tři minuty před koncem musel s pěti fauly odstoupit Benda a Nymburk bez svého kapitána na závěrečný zvrat neměl.

Domácím jako by v závěru chyběly i síly, které tým možná vyplýtval při víkendových třech zápasech v bojích o domácí pohárovou trofej. Bilbao si už závěr suverénně pohlídalo, osmibodovou šňůrou v poslední dvouminutovce odmítlo jakékoliv pochyby o svém triumfu. "V posledním utkání ve Valencii se budeme chtít s Eurocupem alespoň důstojně rozloučit, i když už nemáme šanci jít dál. Cíl v podobě postupu ze základní skupiny jsme splnili, ale je škoda, že tam není třešnička v podobě postupu mezi nejlepších osm týmů soutěže," řekl Benda, který se spoluhráči musel v součtu s východoevropskou VTB ligou strávit už sedmou porážku za sebou.