Nymburk nezvládl závěru duelu s Rigou a k postupu má daleko

19:57aktualizováno  20:40
PARDUBICE - Basketbalisté Nymburka v osmifinálové skupině Evropského poháru prohráli s VEF Riga 80:85 a pravděpodobně si tím zmařili šanci na postup do čtvrtfinále. Pokud ji chtějí oživit, musejí za týden vyhrát v Rize a následně doma udolat Bilbao. Prohra je může mrzet o to více, že v průběhu zápasu dvakrát vedli o 15 bodů.

Nymburk - Valencie foto: ČTK

"Je to největší zklamání za moji kariéru v Nymburce, protože 36 minut jsme hráli skvělý basketbal proti velmi silnému týmu, který patří mezi nejlepší v Eurocupu. Jenže v posledních čtyřech minutách jsme udělali snad všechny chyby, které jsme mohli, a tvrdě jsme za to zaplatili," řekl trenér Ronen Ginzburg. "Situace ve skupině není dobrá, ale v basketbalu je možné všechno," dodal.

Hráči Nymburka, motivovaní předchozím nepovedeným výkonem ve VTB lize, začali hodně zostra. Hned v první minutě dali dvě trojky a rychle získali šestibodový náskok. Navíc předváděli velmi dobrou obranu a dařilo se jim eliminovat ze hry lídra Rigy a jednoho z nejlepších hráčů v celé soutěži Rowlanda. Ten dal první koš až v závěru první půle a celkem osmi body výrazně zaostal za svým průměrem.

Nymburk - Riga 80:85

(25:19, 42:34, 59:54)

Nejvíce bodů: Rančík 18, Hruban 14, Pomikálek 11, Welsch 10 - Janičenoks 16, Kavaliauskas 15, Beržins 14, Zavackas 13. Fauly: 23:22. Trestné hody: 26/19 - 23/20. Trojky: 7:9.

"Nymburk byl na Rowlanda velmi dobře připravený. Museli to tedy za něj vzít ostatní. Toto je týmové vítězství, při kterém jsme byli šťastnějším týmem," řekl kouč Rigy Ramunas Butautas.

Riga se dokázala prosazovat zejména díky velmi dobrým clonám. Od druhé čtvrtiny však Nymburk zlepšil přebírání v obraně, zdvojoval soupeře a výsledkem byl únik až na rozdíl 15 bodů. Starali se o to zejména mladíci Hruban s Pomikálkem, kteří zařídili polovinu bodů domácích v první dvacetiminutovce a zářili i v obraně.

Riga se vzchopila a snížila na poločasových osm bodů, jenže domácím vyšel vstup do druhé půle a šňůrou sedmi bodů získali zpět náskok 15 bodů. Ani to však nebyl rozhodující moment utkání, jelikož lotyšský celek tři minuty nedovolil domácím skórovat a šňůrou 12:2 se vrátil do hry.

Nymburk si pak neustále udržoval nadějný náskok, ale dvě minuty před koncem čtyři slepené trojky soupeře znamenaly obrat na 73:76 a závěrečné drama s neúspěšným koncem pro domácí. Welsch sice ještě trojkou 23 vteřin před koncem vykřesal naději a snížil na 78:79, ale Riga už výhru udržela zejména zásluhou přesných trestných hodů.

"Pokud bych měl hledat důvod toho závěru, tak zřejmě se projevilo to, že jsem musel ze hry stáhnout unaveného rozehrávače Pavkoviče. Pak začala ta jejich trojková střelba a my nebyli v útoku tak organizováni, abychom na to odpověděli," řekl Ginzburg.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...