Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Novodobí gladiátoři. MMA v Česku nebývalé roste, dvakrát vyprodá O2 Arenu!

Sport

  11:30
PRAHA - Drsné souboje až do krve. Tisíce diváků v hledišti. Téměř antické drama. Smíšená bojová umění (MMA) zažívají v Česku i ve světě nebývalý boom. Proč právě nyní a kdo jsou největší hvězdy mladého sportu?

Michal Martínek, šampion Oktagonu v těžké váze. foto: Oktagon MMA

Lidi odnepaměti lákala krev a násilí, které jim holýma rukama či se zbraněmi předváděli zápasníci a bojovníci. Už v antickém Řecku se oblibě těšily drsné gladiátorské bitvy, které trvaly často hodiny a jež mnohdy končily smrtí jednoho ze zápasníků.

V sedmém století před naším letopočtem se dokonce na program olympijských her zařadil nový brutální sport pankrátion, ve kterém byly povoleny všechny údery a v té době známé zápasnické techniky včetně lámání končetin, vypichování očí či úderů na genitálie.

Patrik Kincl, jedna z hvězd XFN, slaví další vítězství.
Zápasník nastupuje do souboje na GCF.

I přesto v posledních několika letech zažívají smíšená bojová umění, označovaná zkratkou MMA (z anglického Mixed Martial Arts), nebývalý boom a z temných garáží vykročila do reflektorů velkých sportovních hal.

Moderní následovníci gladiátorů už sice nebojují v obřích otevřených arénách a nezabíjejí se pro pobavení lidí, ale jejich souboje v klecích, takzvaných oktagonech, jsou stejně tvrdé, nekompromisní a využívají všechny známé techniky z několika různých bojových a úpolových sportů. Jen to mrzačení v podobě vypichování očí či úderů do rozkroku už dnes povoleno není.

HLAVNÍ ČESKÉ ORGANIZACE MMA

Oktagon MMA

  • Organizace vznikla v roce 2016 společně s reality show Oktagon Výzva.
  • Letos už fanoušci sledují třetí sérii této show, její finále je pak naplánované na galavečer Oktagon 10 do pražské O2 Areny na 17. listopadu.
  • Největší návštěvu měl galavečer v Bratislavě, a to 7500 platících diváků. V O2 Areně se očekává návštěva přes 10 tisíc diváků, kapacita pak je 11 tisíc.
  • Na rok 2019 plánuje organizace celkem pět galavečerů. Potřetí by se mělo v létě zápasit také na pražské Štvanici pod otevřeným nebem.

XFN

  • První turnaj XFN se konal 12. června 2016 v pražské aréně Sparty na Podvinném Mlýně.
  • Lidé z týmu XFN mají za sebou téměř patnáctiletou zkušenost z bojových sportů a přes 100 zvládnutých galavečerů.
  • Nejvyšší návštěva na galavečeru této organizace byla ta v O2 Areně loni – 8256. Již nyní je na akci XFN, jež se v O2 Areně koná 27. prosince, prodáno 9700 lístků. Kapacita pro tento event je pak 20 tisíc diváků.
  • Na rok 2019 plánuje organizace 5 galavečerů v Česku, dva na Slovensku a po jednom v Rakousku, Německu a Polsku.

GCF

  • Organizace je na českém trhu přes osm let.
  • Největší návštěvou na jejím turnaji bylo 3000 diváků, momentálně pořádá menší turnaje pro zhruba tisíc fanoušků.
  • Na rok 2019 plánuje organizace celkem pět turnajů po celém území Česka.

Přitom je MMA stále mladý sport, je to jen pár let, co oslavil plnoletost. Nyní tak populární americká profesionální liga Ultimate Fight Championship (UFC) vznikla teprve v listopadu roku 1993 a její začátky zachytil třeba jeden z dílů slavného amerického seriálu Přátelé, v němž se tomuto sportu věnoval přítel jedné z hrdinek.

Ještě na začátku nového tisíciletí se liga potácela na pokraji zániku.

Byla kousek před krachem, když ji bratři Frank a Lorenzo Fertittové společně se svým obchodním partnerem Danou Whitem koupili od původních majitelů za dva miliony dolarů. Založili společnost Zuffa a začali pomaličku růst. Postupně překonávali rekordy v návštěvnosti a prodeji televizních práv a získávali licence ve všech státech v zámoří (ještě před dvěma lety bylo MMA zakázáno v New Yorku), aby 9. července 2016 Zuffa ligu prodala za 4,2 miliardy dolarů.

Žádná jiná sportovní organizace nikdy v historii nestála více peněz. A málokterá má tak globální dosah.

„Je to celosvětový fenomén. Zápasnická Liga mistrů,“ říká jednačtyřicetiletý Ondřej Novotný, jedna z nejvýraznějších postav českého zápasnického světa a také jeden z mužů, kteří stojí za současným boomem MMA v Česku.

Ale pěkně od začátku.

„Když jsem před téměř dvaceti lety začínal, bojovali jsme v zaplivaných garážích,“ vyznával se loni na začátku prosince jednačtyřicetiletý Petr „Monster“ Kníže, český veterán tohoto sportu. Jeho první duel eviduje server Sherdog. com dne 18. února 1999.

Až později přišel první velký průlom.

Psalo se datum 5. prosince 2010, kdy se v aréně Sparty v pražském Podvinném Mlýně uskutečnil první turnaj pořádající organizace GCF (Gladiator Championship Fighting), s příznačným podtitulem „Soudný den“.

Diváci tehdy viděli obrovskou porci šestnácti zápasů, nechyběl ani majitel organizace Michal Hamršmíd či později druhý český bojovník v americké lize UFC Viktor Pešta. Nebo Michal „Máca“ Macek, tehdy devatenáctiletý talent, který před pár měsíci v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl: „Když jsem začínal, tak jsme byli deset let za opicemi. Všichni si mysleli, že jsme jen vymaštění pitomci, kteří se chtějí rvát.“

Jenže časy se mění. Především mladší generace už má o tomto sportu alespoň základní přehled a sledovanost v televizi dosahuje okolo 30 až 50 tisíc diváků. 

CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V DNEŠNÍM VYDÁNÍ PŘÍLOHY PÁTEK!