Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Nováček z Opavy využil přesilovku a poprvé vyhrál v Liberci

20:19
Liberec - Fotbalisté Opavy překvapivě vyhráli v dohrávce 18. kola první ligy v Liberci 2:1. Nováčka poslal na severu Čech do vedení v šesté minutě Jakub Janetzký, hned za devět minut sice srovnal Roman Potočný, ale v 80. minutě byl vyloučen domácí Petr Ševčík a přesilovku za čtyři minuty využil Dominik Simerský.

Slovan Liberec - SFC Opava, radost hostí z nečekaného vítězství. foto: ČTK

Slezané v devátém ligovém utkání v Liberci poprvé zvítězili, setřásli roli nejhoršího venkovního týmu soutěže a posunuli se na desáté místo tabulky čtyři body za Slovan. Severočeši jsou po druhé porážce za sebou sedmí a nevyužili šanci přiblížit se vedoucí šestce na tři body.

Oběma týmům chybělo několik hráčů. Opavští nemohli nasadit potrestané opory Zavadila se Smolou a kvůli zranění vypadl brankář Šrom, takže se poprvé od 5. kola postavil mezi tyče Fendrich. Domácím scházeli krajní obránci Hybš a Koscelník či záložník Pešek, naopak do sestavy se po vynucené pauze kvůli kartám vrátil středopolař Ševčík.

Liberec podobně jako v minulém kole při prohře 0:1 v Teplicích inkasoval hned z úvodní soupeřovy šance. Po Schaffartzikově centru z levé strany se protlačil k hlavičce Janetzký a připsal si první ligovou trefu v kariéře.

Slovan Liberec - SFC Opava 1:2 (1:1)

Branky: 15. Potočný - 6. Janetzký, 84. Simerský. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Ratajová - Zelinka (video). ŽK: Potočný, Ševčík - Janetzký. ČK: 80. Ševčík. Diváci: 1958.

Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Mara - Breite, Oscar (79. Oršula) - Potočný, Ševčík, Malinský (64. Mashike Sukisa) - Pázler (56. Aarons). Trenér: Hornyák.

Opava: Fendrich - Kuzmanovič, Simerský, Svozil, Žídek - Schaffartzik, Řezníček (81. Jursa) - Kayamba, Janetzký, Zapalač (90. Freit) - Juřena (85. Jurečka). Trenér: Kopecký.

Slovan rychle srovnal. Potočný v 15. minutě z přímého kopu kousek za vápnem zamířil přesně a s pomocí tyče překonal Fendricha. Domácí záložník, který v roce 2013 krátce hostoval v Opavě, pátým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici aktuálně nejlepšího libereckého střelce.

Potočný mohl za šest minut otočit stav, ale vypálil vedle. Ránu Breiteho, hrajícího 100. zápas v nejvyšší soutěži, pak vyrazil Fendrich. Jinak ovšem Opava v úvodním dějstvím dobře přistupovala k domácím hráčům a nepouštěla je do šancí.

Severočeši se i po přestávce jen obtížně dostávali ke své tradiční kombinační hře. Domácí trenér poslal na trávník dvojici čerstvých útočníků Mashikeho Sukisu s Aaronsem, ale k šancím to nevedlo.

Naopak v 79. minutě mohla udeřit Opava, Zapalač však hlavičkoval nad. V 80. minutě rozhodčí Houdek vyloučil po druhé žluté kartě domácího Ševčíka, přestože zasáhl dříve míč než hostujícího Kayambu.

Slezané využili přesilovku hned za čtyři minuty. Po centru a Žídkově hlavičce se odrazil míč před volného Simerského a ten pohodlně zaznamenal svůj druhý ligový gól v kariéře. Nováček už výhru v přesilovce navzdory závěrečnému tlaku Slovanu udržel a po dvou kolech bodoval.