18. listopadu 2009 7:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nová pravidla skokanům na můstcích příliš nevoní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jakub Janda (vlevo) a Roman Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Janda (vlevo) a Roman Koudelka. | foto: ČTK

PRAHA/LILLEHAMMER Českým skokanům na lyžích konečně vrže pod skluznicemi sníh. V norském Lillehammeru ladí formu na Světový pohár a­ ve výpravě nechybí ani dvě největší české naděje pro olympiádu ve Vancouveru – Roman Koudelka a Jakub Janda.

"Dříve se razil trend naskákat toho na sněhu před sezonou co možná nejvíce," vzpomíná Janda. "Teď už stačí dva tři skoky, aby si člověk zvykl." Oba skokani na prahu olympijské zimy připouští, že ještě musí zapracovat hlavně na nájezdovém postavení. Janda chce na severu navíc dopilovat letovou fázi a také zkusit odstranit svoji častou bolest – labilní psychiku.

"Mám v hlavě nějaký blok," říká. "Trénink kolikrát naznačuje, že jsem snad neporazitelný, jenže přijde závod a já třeba ani nepostoupím do druhého kola. Nechápu to. Jednou v létě to můj trenér Vasja Bajc na závodech dokonce už nevydržel, sedl na motorku a odjel rychle pryč..."

Koudelka ale Jandu v tomhle chápe: "Když bylo Kubovi jako teď mně, tak ho psychika určitě netrápila. Člověk si v mladém věku říká, že toho má ve sportu ještě hodně před sebou a nic moc neřeší. Jenže on teď ví, že mu už tikají hodiny," pošťouchne se smíchem parťáka.

S Bajcem až do důchodu
Zatímco Jandovi radí Bajc, Koudelka má osobního trenéra Luboše Plecháče. Reprezentační kouč David Jiroutek ale daný stav bere s pochopením. "David s Vasjou v kontaktu je," povídá Janda. "Vím, že se dost lidí na naši spolupráci dívá možná skrz prsty, ale já už pod Vasjou doskáču do sportovního důchodu."

"Nám s Lubošem David věří," pochvaluje si Koudelka. "Určitě i­ proto, že na reprezentačních srazech vidí, že snad dělám pokroky." Skokani ve Světovém poháru letos bezpochyby přivítali rozšíření kvóty pro prémie. Namísto dosavadních deseti nejlepších se na peníze totiž může těšit kompletní bodovaná třicítka.

"Když peníze dostávala nejlepší desítka, často jsme končili jedenáctí," připomíná Janda. "Tak jen doufám, že na nás teď nečekají 31. místa... A ještě jedna věc – vítěz bude brát méně než dřív," usmívá se. "To se člověku už ani nevyplatí vyhrávat..."

Koudelka mu zvesela přitakává: "Radši budeme skákat ta naše obvyklá čtvrtá pátá místa." Mnohem zásadnější změnou ale je schválení nových pravidel, podle nichž se budou výsledky vypočítávat nesmírně komplikovaně, i ­podle síly větru. Byť zkoušet se začnou až v závěru sezony.

Novinka krade krásu
"Když v létě vyhrál někdo, kdo skočil v každém kole méně než vy, tak to člověka docela znechutí," uleví si Koudelka.

"Občas se do výsledků píšou nesmysly. Těžko se dá všechno spravedlivě změřit, protože vítr fouká na různých místech jinak," povzdechne si Janda, "Dřív byly skoky i o štěstí, ale když ho teď máte, zkrouhnou vás. Jsem zvědavý, jak budou reagovat diváci na fakt, že nebude vyhrávat ten, kdo skákal nejdál. Novinka skokům bere krásu."

  • 0Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na Lidovky.cz