8. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nová FIFA dostala ránu z Panamy. Namočený je i její nový šéf Infantino

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Gianni Infantino není čistý jako lilie, jak všem tvrdil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gianni Infantino není čistý jako lilie, jak všem tvrdil. | foto: Reuters

PRAHA Nejen hvězdný argentinský fotbalista Lionel Messi, ale i nově zvolený předseda FIFA Gianni Infantino, respektive jeho jméno, figuruje v kauze Panamských dokumentů. Z uniklých materiálů, na něž odkazuje BBC, vyplývá, že současný šéf světového fotbalu ještě v roli ředitele právního oddělení UEFA podepsal v roce 2006 smlouvu s dvěma muži, kteří byli později obviněni z korupce.

Tehdy UEFA prodala práva na vysílání Ligy mistrů společnosti Cross Trading, jejímž majiteli jsou Hugo a Mariano Jinkisové, tedy funkcionáři, kteří patří ke 14 lidem, jež byli po vyšetřování FBI loni obviněni z korupce.

Z dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca jevšak zřejmé, že UEFA prodala ekvádorská práva na Ligu mistrů na léta 2006 2009 Cross Trading za 111 tisíc dolarů. Ta je následně postoupila ekvádorské televizi Teleamazonas za 311 170 dolarů.

Infantino je pak jako funkcionář UEFA pod smlouvou podepsán. Podle Mossack Fonseca však neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že Švýcar převzal od otce a syna Jinkisových úplatek.

Newly elected FIFA president Gianni Infantino of Switzerland gives thumb up as he arrives for a press conference after the second election round durin ...
Gianni Infantino.

„Nevíme nic o tom, že by se FBI pana Infantina ptala na něco v souvislosti s tímto či jinými kontrakty,“ uvedl mluvčí UEFA Pedro Pinto.

Zatímco Infantino pouze v kauze figuruje, soudce etické komise FIFA Juan Pedro Damiani kvůli zapojení do ní rezignoval.

Najevo totiž vyšly jeho kontakty s bývalým viceprezidentem FIFA Eugeniem Figueredem, jenž byl vloni rovněž zatčen v souvislosti s korupční aférou mezinárodní federace.

Damiani je podezřelý, že prostřednictvím své právní firmy pomohl založit offshoreovou společnost třem klientům, které FBI vloni obvinila.

Uruguajec svůj obchodní vztah se svým krajanem Figueredem nepopřel, spolupráci s ním však podle svých slov ukončil, jakmile se vloni dozvěděl o jeho obvinění.

Damianiho rezignace je první vážnou ranou pro nové vedení FIFA. Uruguayský právník, který v etické komisi působil od roku 2006, navíc vloni v prosinci jako jeden ze členů etické komise podílel na potrestání bývalého předsedy FIFA Seppa Blattera.

larJaroslav Šindelář
  • 0Diskuse