Norské selhání, rakouská radost. Skokanské zlato těsně pro Schlierenzauera

19:18aktualizováno  19:42
OSLO - Závod na velkém můstku na mistrovství světa lyžařů v Oslu vyhrál rakouský skokan Gregor Schlierenzauer a získal první individuální titul v kariéře. Nejlepším z českých reprezentantů byl Roman Koudelka na 22. místě. Schlierenzauer porazil o tři desetiny bodu svého krajana Thomase Morgensterna.

Gregor Schlierenzauer slaví titul mistra světa. foto: Reuters

Již jistého vítěze Světového poháru tak připravil o možnost získat na Holmenkollenu čtyři zlaté medaile. "Jasně, ukápne malá slzička, když ke zlatu chybělo tak málo, ale rychle ji setřu. I ze stříbra jsem super šťastný, je to mé první stříbro v životě a pasuje do sbírky," řekl Morgenstern, který v Norsku vyhrál na středním můstku a se Schlierenzauerem triumfovali i v týmové soutěži. Třetí příčku obsadil Švýcar Simon Ammann.

Jednadvacetiletý Schlierenzauer získal premiérové zlato z mistrovství světa v individuálních závodech. Jeho maximem dosud bylo stříbro z předchozího šampionátu v Liberci a také tři triumfy v družstvech. "Co může být krásnějšího než stát se mistrem světa na Holmenkollenu? To je nepopsatelný zážitek. Kruh se uzavřel. Tady jsem debutoval ve Světovém poháru, tady jsem teď mistrem světa," řekl Rakušan.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oslu

Skoky na lyžích - velký můstek: 1. Schlierenzauer 277,5 b. (130+134,5 m), 2. Morgenstern (oba Rak.) 277,2 (133+131), 3. Ammann (Švýc.) 274,3 (129,5+134,5), 4. Kofler (Rak.) 269,6 (129,5+134), 5. Hautamäki (Fin.) 266,2 (134,5+129), 6. Uhrmann (Něm.) 264,0 (133+129), 7. Bardal (Nor.) 263,8 (133,5+125), 8. Koch (Rak.) 262,3 (130+129,5), 9. Jacobsen 260,7 (134+123), 10. Hilde (oba Nor.) 259,0 (133,5+128,5), ...22. Koudelka 231,8 (118,5+125), 28. Janda 222,5 (118+117,5), 40. Matura 98,9 (110), 47. Hlava (všichni ČR) 88,7 (105).

Před Koudelkou skákali v prvním kole Norové Anders Jacobsen a Anders Bardal a díky dobrým podmínkám jim patřilo druhé a třetí místo. "A pak jsem nalezl na lavičku já a otočilo se to. Tohle jsem ještě neviděl, to bylo neuvěřitelný. Skok pak nebyl špatný, i v druhém kole dobrý, ale pořád chybí štěstí," litoval jednadvacetiletý Koudelka, který předvedl skoky dlouhé 118,5 a 125 metrů. "Tenhle můstek je zrádnej," doplnil.

Osmadvacátý Jakub Janda měl jako Koudelka v prvním kole horší podmínky a vítr zezadu, který skokana sráží a bere mu metry. "Byl to jeden z nejlepších skoků, co jsem tu předved, ale co naděláš," řekl Janda. Druhý skok dvojnásobný medailista z MS v Oberstdorfu pokazil předčasným odrazem. "Ve tmě mám problémy s pozdním odrazem, dával jsem si pozor a pro změnu to bylo hodně brzo," pronesl.

V kvalifikaci, která předcházela závodu, se blýskl pátým nejlepším výkonem Jan Matura. V prvním soutěžním kole ale skok nezopakoval. "Zpozdil jsem odraz, byla tam určitě trocha přemotivovanosti a měl jsem i špatný podmínky. Ale nemá cenu se vymlouvat. Skok jsem zkazil a měl jsem smůlu, takže vzniklo tohle," řekl celkově čtyřicátý Matura, který nebyl na startu individuálního závodu na středním můstku, což těžce nesl a vyčítal to trenérovi.

"Když má člověk jednu šanci, tak se to nemusí vždycky vyplatit," podotkl Matura. Stejně jako on neprošel do druhého kola ani Lukáš Hlava. Skokany ještě čeká na Holmenkollenu sobotní soutěž družstev. "Doufám, že tam budeme mít štěstí. Že skočím dva dobrý skoky a ukážu, že to byl jenom vítr a měl jsem na to být dnes do desátého místa," řekl Koudelka a pro týmovou soutěž si přál páté místo.