Nohy mu mrzly a radši hladověl. Po šesti hodinách byl kouč Tampy v euforii

Zápas mezi Tampou Bay a Columbusem foto: Reuters

Zábly ho nohy, z pověrčivosti se postil a obdivoval, kolik jeho svěřenci na ledě vydrží. Trenér Jon Cooper nakonec nelitoval, v play off NHL stál na šťastnější straně v mnoha směrech rekordního zápasu, který vyhráli hokejisté Tampa Bay Lightning nad Columbus Blue Jackets 3:2 v pátém prodloužení.
  17:13

Šedesát minut základní hrací doby, navrch dalších devadesát v prodloužení. Historicky čtvrtý nejdelší zápas NHL mezi Tampou a Columbusem trval přes šest hodin reálného času.

Tak dlouho, že hráči stihli jen snídani a další naplánované utkání mezi Bostonem a Carolinou musela liga odložit ze středeční druhé na sedmnáctou hodinu (středoevropského času).

Zápas mezi Tampou Bay a Columbusem

„Vybavuju si akorát, jaká mi byla zima. Pořád jsem myslel na lososový salát, že bych se rád najedl. Měl jsem ho připravený, ale bál jsem se, že tím poruším karmu. Tak jsem raději hladověl s hráči,“ vyprávěl po utkání kouč Cooper.

Ať už díky pověrčivosti, štěstí, náhodě nebo hokejovému umu jeho hokejistů, Tampa vede sérii prvního kola play off 1:0 na zápasy.

Ve 151. minutě rozhodl střelou z vrchu levého kruhu nad brankáře Joonase Korpisala útočník Brayden Point.

Tolik unavený, že už ani nemířil: „Prostě jsem to hodil na bránu a doufal, že se zadaří.“

„Když puk prošel, úplně mě to sebralo. Byli jsme totálně vyčerpaní,“ přiznává jeho spoluhráč Yanni Gourde.

Není se co divit, tak dlouho nikdo z nich ještě nehrál. A ulevit si jednoduše nemohli.

„Každou další přestávku, kdy jsem vstoupil do kabiny, sedělo tam méně a méně hráčů. Všichni potřebovali ošetřit,“ řekl trenér Cooper. „Takže z výhry jsme docela v euforii.“

„Jde jen o jeden zápas, v pohodě. Připravíme se na další,“ oponoval kouč Columbusu John Tortorella.

I z toho, co zažili Tortorellovi svěřenci, je ale jasné, že nešlo o obyčejný zápas.

Nejdelší zápasy historie:

Březen 1936: Montreal Maroons - Detroit 0:1, rozhodla 177. minuta.

Duben 1933: Boston - Toronto 0:1, rozhodla 165. minuta.

Květen 2000: Pittsburgh - Philadelphia 1:2, rozhodla 153. minuta.

Srpen 2020: Tampa Bay - Columbus 3:2, rozhodla 151. minuta.

Brankář Joonas Korpisalo překonal rekord NHL v počtu pochytaných střel (85 z 88), dosud patřil Kellymu Hrudeymu (73 zákroků, rok 1987 za NY Islanders).

Obránce Seth Jones odbruslil neuvěřitelných 63 minut a 55 sekund. Nejvíc od sezony 1997/98, kdy liga tuto statistiku vede. Překonal počin Sergeje Zubova z roku 2003 (63 minut, 51 sekund za Dallas Stars).

Zabrat dostali i další, bek Columbusu Zach Werenski strávil na ledě 61 minut a 14 sekund, z Tampy se činili beci Victor Hedman (57:38) a Ryan McDonagh (53:06), český útočník Ondřej Palát zaznamenal 41 minut a 43 sekund.

A pro zajímavost: Seth Jones nepřekonal pouze rekord NHL, ale i čas svého otce, basketbalisty Popeyho Jonese, jenž v roce 1996 v NBA za Toronto Raptors odehrál 56 minut.

Další utkání čeká Tampu s Columbusem ve čtvrtek od 21 hodin.