Noční zprávy z olympiády: Ledecká získala druhé zlato

4:26
Pchjongčchang - Ester Ledecká má na svém kontě historický úspěch. Po zlatu z obřího slalomu v alpském lyžování získala zlatou olympijskou medaili i v paralelním obřím slalomu snowboardistek. Je první takovou sportovkyní v historii.

Ester Ledecká při kvalifikační jízdě obřího slalomu na snowboardu foto: ČTK

Ester Ledecká je dvojnásobnou olympijskou vítězkou. V Pchjongčchangu po zlatu v lyžařském super-G vyhrála i paralelní obří slalom na snowboardu, kde byla velkou favoritkou. Ve finále porazila o 46 setin sekundy Němku Selinu Jörgovou.

Ledecká v obřím slalomu na snowboardu vyhrála pět ze šesti dosavadních závodů sezony Světového poháru. V olympijské soutěži s převahou ovládla kvalifikaci a nenašla přemožitelku v žádné ze čtyř vyřazovacích jízd. Ve finále v oblíbené červené dráze měla od začátku mírný náskok před Jörgovou, který postupně navyšovala.

Bronz získala další Němka Ramona Theresia Hofmeisterová, kterou Ledecká vyřadila v semifinále. V souboji o třetí místo upadla Ruska Aljona Zavarzinová.

Čtyřboby rozjeli nejlépe Němci

Olympijský závod čtyřbobů rozjela nejlépe posádka německého pilota Francesca Friedricha, který usiluje v Pchjongčchangu o druhé zlato. Vítěz soutěže dvojbobů zajel v obou jízdách nejrychlejší čas a v polovině soutěže má náskok 29 setin před korejským týmem vedeným Won Jun-čongem. Dalších šest setin ztrácí jiné německé kvarteto pod vedením Nica Walthera.

Dominik Dvořák s prvním českým bobem zahájil olympijský závod 11. časem a od desáté příčky, českého maxima Jiřího Džmury z roku 1994, ho dělila jediná setina. Ve druhé jízdě ale s kolegy Jaroslavem Kopřivou, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem porazili jen tři z 28 soupeřů a před nedělním pokračováním se propadli na 19. místo.

Na německé lídry ztrácejí Dvořák a spol. 1,49 sekundy a budou bojovat o to, aby se kvalifikovali do závěrečné jízdy pro dvacet nejlepších týmů. Druhá česká posádka s pilotem Jiřím Vrbou za první dvacítkou dvakrát zaostala a na průběžné 22. pozici ji momentálně dělí od účasti ve čtvrté jízdě 44 setin.

Friedrich stanovil v první jízdě nový rekord dráhy časem 48,54 sekundy, druhé vyhrál za 49,01. V Koreji už ovládl závod dvojbobů společně s Kanaďanem Justinem Krippsem, tomu patří po polovině soutěže čtvrté místo s odstupem 23 setin na bronz.

Katharina Gallhuber z Rakouska
Manuel Fellerz Rakouska vpravo Andre Myhrer ze Švédska

Premiéra Big Air pro Kanaďana Toutanta

Kanadský snowboardista Sebastien Toutant se stal olympijským vítězem v Big Airu. Při premiéře disciplíny na zimních hrách skončil v Pchjongčchangu druhý Američan Kyle Mack, bronz získal Brit Billy Morgan.

Na triumf ve slopestylu nenavázal Redmond Gerard z USA a v dvanáctičlenném finále skokanské soutěže obsadil páté místo. Neuspěl vítěz kvalifikace Carlos Garcia Knight z Nového Zélandu, kterému se dva skoky vůbec nepočítaly, ani třetí se mu nepovedl a skončil předposlední. O pořadí rozhoduje součet bodů ze dvou nejlepších pokusů.

Pětadvacetiletý Toutant navázal na bronz z mistrovství světa 2016 a zvítězil s náskokem necelých šest bodů. Za druhý skok si vysloužil nejvyšší známku dne (89,50). Po prvním kole vedl Nor Torgeir Bergrem (88,50), ale další pokusy nezvládl a skončil sedmý. O prvních dvou místech rozhodla první dvě kola, Morgan se po prvním nehodnoceném pokusu vyhoupl na bronzovou pozici posledním skokem. Od stříbra jej dělilo jen 75 setin bodu, ze stupňů vítězů sesadil vicemistra světa Chrise Corninga z USA.

Český snowboarding neměl v závodě zastoupení. Přihlášen byl Petr Horák, ale po pádu v tréninku nenastoupil do středeční kvalifikace. První ženskou šampionkou se ve čtvrtek stala Rakušanka Anna Gasserová.

Závod družstev v lyžování pro Švýcarsko

Premiérový olympijský závod družstev vyhráli v Pchjongčchangu švýcarští lyžaři a Wendy Holdenerové se tak podařilo zkompletovat medailovou sbírku. V Koreji už měla stříbro ze slalomu a bronz z kombinace. Druhé skončilo Rakousko, třetí Norsko. Česká čtveřice Gabriela Capová, Martina Dubovská, Ondřej Berndt a Filip Forejtek vypadla hned v 1. kole s Itálií.

Jediný český bod v závěrečné soutěži alpských lyžařů v Koreji získala Dubovská proti Chiaře Costazzaové. Capová byla ve slalomových brankách pomalejší než Irene Curtoniová (o 18 setin sekundy), Berndt a Forejtek jízdu nedokončili. Češi prohráli s Itálií 1:3.

Švýcarsko spolu s Holdenerovou posouval vyřazovací část dál až ke zlatu také Ramon Zenhäusern, rovněž stříbrný medailista ze slalomu. Zbývajícími členy zlaté sestavy byli Denise Feierabendová a Daniel Yule. Nad Rakouskem ve finále zvítězili 3:1 na body.