Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Nizozemci si vybrali namlsané Slováky, dál jdou také Japonci

20:20aktualizováno  22:48
RUSTENBURG/KAPSKÉ MĚSTO/PRAHA - Po nervydrásajícím vývoji ve skupině F mohli fanoušci (a hlavně ti slovenští) s klidem usednout k obrazovkám a sledovat vývoj duelů ve skupině E. Zápasy Nizozemsko-Kamerun (2:1) a Japonsko-Dánsko (3:1), rozhodly, že vítězové postoupili do osmifinále a "Oranjes" se utkají v boji o čtvrtfinále v pondělí 28. června od 16:00 hodin s překvapením turnaje - slovenskou partou bojovníků.

Japonsko - Dánsko (Okazakiho gól). foto: Reuters

Jeden "výběrový" zápas a jeden duel o vše - po několika dramatických zápletkách, vypadala před posledním kolem skupina E celkem přehledně. Nizozemci směr osmifinále, navíc téměř jistě z prvního místa, o druhé postupové místo si to v přímé konfrontaci rozdali Dánové s Japonci. Seveřané zápas museli pro postup vyhrát, Asijatům stačila i remíza.

DÁLE ČTĚTE

DÁNSKO - JAPONSKO 1:3 (0:2)

Na hřišti v Rustenburgu to ale vypadalo, že na výhru jedou hlavně Japonci. Ano, Dánové měli první šanci duelu, když se po rohovém kopu dostal k míči zcela nekrytý Kröldrup. Jenže dánský stoper prázdnou japonskou branku netrefil a naopak probudil spíci "samuraje".

HVĚZDNA DNE PODLE LN

Róbert Vittek (28 let, útočník Slovenska): Ne, to není podlézání našim východním sousedům. Pokud je hráč, který doma sklízel za první dvě vystoupení tvrdou kritikou hlavním strůjcem vítězství nad úřadujícími světovými šampiony, prostě tohle ocenění musí dostat. Slovenský kanonýr se navíc vyhoupl po bok Gonzala Higuaína na čelo střelecké tabulky MS. Populární zámořská slovní hříčka "from zero to hero" (z nuly hrdinou) v jeho případě platí stoprocentně. Proklínaný a kritizovaný útočník se odměnil kouči Weissovi dvěma góly, které pomohly ke konečné výhře 3:2 nad Itálií. Nechal si Vittek střelecký prach také na osmifinálový duel s Nizozemci? Pokud ano, postup do čtvrtfinále nemusí být jen utopie.

Japonci po hřišti létali a těžkopádní Seveřané nestačili chytat jejich ofenzivní rejdy a pokud ano, tak jen za cenu faulů. A příručka moderního fotbalu hovoří jasně: pomáhat soupeři, k co nejmenšímu počtu standardních situací před vlastním pokutovým územím. Podle všeho ji ale Dánové příliš pečlivě nestudovali.

A tak Japonci trestali - v 17. minutě první standardní situace z příjemné vzdálenosti a Honda za pomoci míče Jabulani otevřel skóre. Uběhlo třináct minut, míč si postavil 25 metrů od branky Endo a za pár vteřin to bylo 2:0. Japonci se bavili fotbalem a soupeř chvílemi nevěděl, kde mu hlava stojí.

Do druhého poločasu vstoupili přece jen potomci Vikingů aktivněji, málem je ale definitivně poslala do kolen chyba gólmana Sörensena, kterému vypadl míč po lehkém centru a ten se odrazil následně od břevna. V 52. minutě mohlo udeřit na druhé straně, ale Tommason skvělého Kawašimu nepřekonal.

Japonci se snažili držet šikovnými kombinacemi Dány daleko od branky, ale pod dojmem dvoubrankového vedení se příliš ochotně do obrany po ztrátě míče nevraceli. A soupeř toho málem dvakrát využil, pumelenice Poulsena ani Eriksona ale cíl nenašly. V 79. minutě trefil z obdobné pozice Larsen tyč, Japonce ani třetí varovnání z klidu nevyvedlo.

Japonsko - Dánsko (japonská radost).

A tak definitivně udeřilo. Agger byl v pokutovém území hloupě přistrčen a sudí ukázal na penaltový puntík. Míč si postavil Tommason, na poprvé sice souboj s Kawašimou opět prohrál, ten ale vyrazil střelu jen před sebe a tak dánský kanonýr napodruhé již míč dorazil do sítě - 2:1.

Gól probudil paradoxně Japonce, kteří opět přeřadili na vyšší rychlostní stupeň a již v 87. minutě odskočili na uklidňující dvoubrankový rozdíl. Šikula Honda udělal z poloviny dánských beků školáčky, předložil zcela volnému Okazakimu a ten neměl problém trefil prázdnou branku - 3:1.

Bylo rozhodnuto, poslední minuty se jen dohrávali, a japonská lavička netrpělivě očekávala zavěrečný hvizd sudího Damona. Když přišel, mohla naplno propuknout radost fotbalistů ze země vycházejícího slunce. V osmifinále se utkají Japonci v úterý odpoledne s Paraguayí. Dánové mohou případně duel sledoval maximálně od televizních obrazovek, šampionát pro ně skončil.

MS ve fotbale - skupina E

Dánsko - Japonsko 1:3 (0:2)
Branky: 81. Tomasson - 17. Honda, 30. Endo, 87. Okazaki. Rozhodčí: Damon - Ntagungira, Molefe (všichni JAR). ŽK: Kröldrup, Ch. Poulsen, Bendtner - Nagatomo, Endo. Diváci: 27.967.

Dánsko: Sörensen - Jacobsen, Kröldrup (56. Larsen), Agger, S. Poulsen - Rommedahl, Kahlenberg (63. Eriksen), Ch. Poulsen, Jörgensen (34. J. Poulsen) - Bendtner, Tomasson. Trenér: Olsen.

Japonsko: Kawašima - Komano, Nakazawa, Tulio, Nagatomo - Hasebe, Macui (74. Okazaki), Abe, Endo (90. Inamoto), Okubo (88. Konno) - Honda. Trenér: Okada.

KAMERUN - NIZOZEMSKO 1:2 (0:1)

V zápase o čest se hrál vcelku pohledný a otevřený fotbal, ve kterém ale měli nakonec navrch Evropané. Kameruncům nebylo přáno ani potřetí na šampionátu vyhrát, ba co víc, uhrát alespoň bod. Holanďané, suverénní vládci skupiny, se ujali vedení již v 1. poločase se mezi nohy Souleymanoua trefil zcela volný gólový zabiják Robin van Persie.

Čtyřnásobní šampioni černého kontinentu se ale nevzdali a ve druhém poločase šli od úvodního hvizdu sudího za vyrovnáním. Dočkali se jej v 65. minutě. Geremi z přímého kopu trefil ruku vyskakujícího Van der Vaarta a chilský rozhodčí Pozo byl nekompromisní - pokutový kop. Míč si na značku postavil Eto´o a nezaváhal - 1:1.

Nizozemsko - Kamerun (Robben jde na plac).

To se ale nedá říct o jeho parťácích v 83. minutě. Obránci Kamerunu se nejprve dívali, jak míč vyslaný z nohy Robbena, který naskočil po zranění poprvé na mistrovství v 73. minutě duelu, orazítkoval tyč a pak se stejným klidem sledovali dorážejícího Huntelaara - 2:1.

Nizozemci si už výhru vzít nenechali a stejně jako Argentina postoupili ze skupiny s plným počtem devítí bodů a kupou sebevědomí. To překvapiví čtvrtfinalisté MS 1990 zůstali především výsledkově za očekáváním a vřelé přívítání doma rozhodně čekat nemohou.

Kamerun - Nizozemsko 1:2 (0:1)
Branky: 65. Eto'o z pen. - 36. Van Persie, 83. Huntelaar. Rozhodčí: Pozo - Basualto, Mondria (všichni Chile). ŽK: N'koulou, Mbia - Kuijt, Van der Vaart, Van Bronckhorst. Diváci: 63.093.

Kamerun: Souleymanou - Njitap, N'koulou (73. R. Song), Mbia, Assou-Ekotto - N´guemo, Chedjou, Makoun, Bong (56. Aboubakar) - Choupo-Moting (72. Idrissou), Eto'o. Trenér: Le Guen.

Nizozemsko: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Kuijt (66. Elia), Sneijder, Van der Vaart (73. Robben) - Van Persie (59. Huntelaar). Trenér: Van Marwijk.