Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

‚Nikdo nic neví,’ zlobí se kouč Sáblíkové. Český svaz bude bojovat o divokou kartu

Sport

  14:00
PRAHA - Byla to osm let trvající cesta, po které měla dojet až na olympijské hry v Riu. A Martina Sáblíková se na ně loni na mistrovství světa v časovce probojovala. Alespoň o tom byla přesvědčena. Ona sama, její kouč, čeští funkcionáři, dokonce i soupeřky. Bohužel, realita je nyní jiná.

Martina Sáblíková v cyklistické časovce. foto: ČTK/AP

‚Honili jsme se na nic a utratili miliony‘. Sáblíková může přijít o hry v Riu

Ve čtvrtek odpoledne přišlo zděšení. Zrodilo se u čtení oficiálního komuniké Mezinárodní cyklistické unie UCI. V seznamu zemí, jež se do Ria kvalifikovaly pro závody silničních cyklistek, Česko nefiguruje.

Zabouchli tím Sáblíkové dveře?

„Nikdo nic neví. Já to nechápu,“ komentoval dění Petr Novák, její kouč.

Jeho svěřenkyně se loni na šampionátu v Richmondu umístila v časovce do 10. místa v redukovaném pořadí zemí. Tyto země měly mít podle kvalifikačních kritérií UCI, jak je pochopili čeští funkcionáři, pevně zajištěna místa pro časovku v Riu.

Dalších patnáct účastnic tohoto závodu pak mělo vzejít na základě světového žebříčku zemi k 31. květnu 2016, který současně rozhodl také o obsazení hromadného závodu žen.

V žebříčku je Česko až na 46. místě, tedy daleko za postupovými pozicemi, ohraničenými 22. místem.

V seznamu UCI však nyní nemá Česko postupové místo pro Rio ani v hromadném závodě žen, ale ani v časovce.

Funkcionáři si kritéria vyložili jinak

Funkcionáři českého svazu se informaci o nepřidělení místa dozvídali ve čtvrtek navečer. „O tom nic nevím, to je nová informace,“ reagovali svazový předseda Marián Stětina i generální sekretář Stanislav Kozubek.

Svazový koordinátor Štěpán Trousil, který měl na olympijská kvalifikační kritéria dohlížet, ve čtvrtek.

„Nejsem u počítače, večer se na to podívám. Považoval jsem postup Sáblíkové na hry za jednoznačný. Měl jsem zprávy od silniční komise našeho svazu, že si místo vyjela na mistrovství světa a tím ho má zaručené. Nevím, v čem je problém.“

V čem může být?

Ve dvojakém výkladu kvalifikačních kritérií UCI. Čeští funkcionáři si je přeložili a vysvětlili jinak, než jak je pojímali ti světoví.

V souvislosti s časovkou žen je v nich totiž uvedeno, že její účastnice budou určeny z „67 cyklistek kvalifikovaných pro hromadný závod“. A mezi nimi Sáblíková (=Česko) nefiguruje.

O deset řádek níže následuje v dokumentu sdělení, že prvních deset zemí z časovky na mistrovství světa v Richmondu má právo startu v časovce také v Riu. Ovšem UCI tím zjevně myslela, že získají toto právo, pokud budou zároveň kvalifikovány pro hromadný závod.

„Základní problém je v kvótě 67 závodnic do silničního závodu. Z těch se rekrutuje 25 závodnic pro časovku jednotlivců. Takže asi máme na 99 procent smůlu,“ podotkl pro Český rozhlas mezinárodní rozhodčí Miroslav Janout.

Skutečný výklad dotyčného pravidla nikdo z českého svazu v sídle UCI od loňského září ani neověřoval. Což byla, jak se ukazuje, zásadní chyba.

Generální sekretář svazu Stanislav Kozubek teď soudí, že postupová kritéria UCI byla sepsána nejednoznačně a lituje: „Kdybychom věděli, že Martina díky Americe nepostoupí, mohli jsme objíždět další závody a sbírat body do žebříčku.“

Kouč Petr Novák pravidla UCI kritizuje: „To je přece nesmysl, aby celou sestavu pro časovku vázali na hromadný závod. Domnívám se, že na UCI ani nepředpokládali eventualitu, že by jedna z nejlepších žen v časovce nebyla mezi kvalifikovanými pro hromadný závod.“

Ano, toto pravidlo postrádá logiku, která by zohledňovala výkonnost sportovkyň pouze v konkrétní disciplíně.

Ale znáte to: co je psáno, to je dáno.

Český olympijský výbor chce bojovat

Marián Stětina, který je v těchto dnech v sídle UCI ve švýcarském Aigle na zasedání, včera večer od Matthewa Knighta, šéfa silniční komise UCI, obdržel přislib, že postupová kritéria znovu prověří a zašle Česku oficiální stanovisko k přidělení místa pro časovku žen.

Pokud bude zamítavé, což je pravděpodobné, jaká naděje Sáblíkové zbývá?

Zažádat o divokou kartu. „Věřím, že máme šanci, aby ji dostala,“ uvedl Kozubek. Naopak podle jeho nadřízeného Stětiny je šance na ni takřka nulová.

Divoká karta má sloužit podle MOV zemím, které náleží v daném sportu do kategorie rozvojové. „Mohou ji dostat jen ty země, které mají na celých hrách méně než osm sportovců,“ tvrdí Stětina. „Usilují o ni například i Slováci pro Sagana na horská kola, když už je kvalifikovaný do silničního závodu. Ale podle mých informací ji nejspíš nedostanou.“

Další možností je právně napadnout postupová kritéria UCI a poukázat na jejich nejednoznačnost - ovšem také v tomto případě je naděje malá. Pomoci by mohl expert na sportovní právo Jan Šťovíček, jenž v minulosti vyhrál kauzy kanoisty Štěrby nebo cyklisty Kreuzigera.

Šťovíček, který s Českým olympijským výborem spolupracuje, podotýká: „Je potřeba vše prozkoumat včetně podkladů a korespondence od UCI. Český olympijský výbor je připraven za Martinu bojovat.“

Podobně hovoří Martin Doktor, šéf české mise v Riu: „Uděláme maximum pro to, aby startovala. Martina je výjimečný příklad. Specializuje se na časovku, nejezdí silniční závody. Také tím budeme argumentovat.“

Třetí možností je doufat, že Česku přidělí místo na hrách tripartitní komise MOV, která zasedne po 15. červnu. Než se k této eventualitě dostaneme, osvětleme si podrobněji postupový mechanismus cyklistek pro Rio.

Jak se rozdělovala místa?

Dveře do olympijské časovky mělo otevřít umístění do 10. místa v pořadí zemí při časovce na mistrovství světa 2015. V ní se Sáblíková umístila na 12. místě absolutně a 9. v redukovaném pořadí zemí (=maximálně jedna závodnice na zemi).

Přesto jí tento výsledek do Ria nepomohl - vzhledem k uplatnění podmínky, že je současně nutné kvalifikovat se pro hromadný závod. UCI ji ze seznamu vyškrtla a přeskočila.

Časovka na MS 2015: nejlepších deset zemí

1. (1.) Villumsenová (N. Zél.)
2. (2.) Van de Breggenová (Niz.)
3. (3.) Brennauerová (Něm.)
4. (4.) Garfootová (Aus.)
5. (5.) Armstrongová (USA)
6. (8.) Amialiušiková (Běl.)
7. (9.) Duycková (Bel.)

8. (11.) Antošinová (Rus.)
9. (12.) Sáblíková
10. (13.) Whittenová (Kan.)

----------------------------------

11. (16.) Solovjevová (Ukr.)
12. (17.) Johanssonová (Švéd.)
13. (18.) Jonamineová (Jap.)

Tučně označené ženy mají místo v Riu jisté.

UCI přeskočila i osmou Rusku Antošinovou a také Ukrajinku Solovjevovou coby „první náhradnici“, přestože jejich země podmínku kvalifikace pro hromadný závod splňovaly. Na uvolněné pozice z dalších příček pronikly Švédsko a Japonsko.

Rusko a Ukrajina nicméně získaly po jednom místu pro časovku i pro hromadný závod díky umístění do 15. místa v žebříčku zemí UCI k 31. květnu.

Z tohoto žebříčku náleží právo startu jedné závodnice v časovce těmto zemím: Nizozemsko, USA, Itálie, Austrálie, Německo, Polsko, Švédsko, Velká Británie, Kanada, Belgie, Francie, JAR, Lucembursko, Rusko a Ukrajina.

Což v souhrnu znamená, že pro časovku žen v Riu je nyní maximálně možný počet 25 míst rozdělen takto:

Dvě místa: Austrálie, Belgie, Kanada, Německo, Nizozemsko, Švédsko a USA.

Jedno místo: Bělorusko, Francie, Británie, Itálie, Japonsko, Lucembursko, Nový Zéland, Polsko, JAR, Rusko a Ukrajina (poslední dvě jmenované země mají pro hromadný závod vybojované pouze jedno místo, proto byly patrně v pořadí zemi z MS v Richmondu přeskočeny, protože nemohly pro časovku obdržet místa dvě.)

Do hromadného závodu se poté na základě kritérií UCI kvalifikovaly:

- země umístěné do 22. místa v žebříčku zemí UCI (dle umístění v tomto žebříčku mohou nasadit v Riu jednu až čtyři závodnice)

- další cyklistky z dosud nekvalifikovaných zemí, umístěné do 100. místa individuálního žebříčku UCI

- po jedné cyklistce z nejlepší dosud nekvalifikované země na kontinentálních šampionátech Ameriky, Afriky a Asie.

- dvě domácí brazilské závodnice (jedno toto místo však už Brazílie postoupila Kolumbii).

Celkový počet aktérek silničního závodu přitom nesměl překročit číslo 67.

Češi musí doufat, že země své kvóty nevyužijí

Česko na 44. místě žebříčku zemí ztrácí na hraniční 22. místo 293 bodů. Sáblíková, která již tradičně startuje každoročně jen ve dvou nebo ve třech bodovaných podnicích UCI (převážně časovkách), je v individuálním žebříčku na 187. místě s 34 body, na hraniční stou příčku ztrácí 54 bodů.

Nyní mají národní olympijské výbory povinnost do 15. června potvrdit UCI, zda plně využijí přidělenou kvótu. V případě, že tak neučiní, může tripartitní komise jejich místa přerozdělit. Nejprve zemím, jejichž kvóta pro silniční závod (2 až 4 závodnice) byla krácena, aby se dostalo i na cyklistky z první stovky individuálního žebříčku.

„Další nevyužitá místa budou přerozdělena zemím, které se kvalifikovaly mezi deseti nejlepšími z individuální časovky na MS 2015 a dosud neobdržely místo pro silniční závod,“ praví se v dokumentu UCI.

Z této věty je možné vyvodit dva závěry:

1. UCI skutečně nadřazuje v souvislosti s časovkou povinnost být kvalifikován pro hromadný závod nad umístění v časovce na MS 2015.

2. Česko a tedy Sáblíková by od tripartitní komise mohly získat některé nevyužité místo - ale pro hromadný závod! Zda by se poté přeneslo i na časovku, je sporné. Kvóta 25 míst v časovce byla už naplněna a je nepravděpodobné, že by se místa v této disciplíně někdo vzdal, jelikož jde o cyklisticky vyspělé země.

Záleželo by tedy na přístupu MOV a UCI, zda by byly ochotni rozšířit počet startujících v časovce na 26.

Sáblíková by v tom případě ovšem musela splnit povinnost, že nastoupí i v hromadném závodě, který časovce na hrách předchází - i kdyby jej po stovce metrů vzdala. Také v tom tkví „nelogičnost“ současných pravidel.

Sáblíková: Na kole určitě jezdit nepřestanu

„Zatím zůstávám v klidu, protože věřím, že Martina na hry pojede,“ tvrdí Novák. „Všichni teď musíme táhnout za jeden provaz.“

Martina Sábliková ve čtvrtek večer na Facebook napsala: „I kdyby to nevyšlo, nikdy toho (rozumějte cyklistické kariéry) nebudu litovat. Hodně mi pomohla i k bruslení a k objevení zase něčeho nového. Kolo mě bavilo, baví a bavit bude:) A určitě jezdit nepřestanu:). Uvidíme jak to nakonec dopadne. Každopádně bych chtěla poděkovat těm, kteří mi pomohli, kteří za mnou stáli a stojí.“

Autor: