Nibali si pohlídal triumf na Giru, poslední etapu vyhrál Arndt

Tour de France

19:00
Domácí cyklista Vincenzo Nibali byl podruhé korunován šampionem Gira d’Italia a vyhrál už čtvrtý závod Grand Tours v kariéře. Růžový dres krále Gira vybojoval i před třemi lety. Poslední vavřín po rovinaté etapě z Cunea do Turína připadl Němci Niklasi Arndtovi poté, co původní vítěz Ital Giacomo Nizzolo byl kvůli nebezpečnému počínání při spurtu diskvalifikován.

Vincenzo Nibali vyhrál na Giru stejně jako v roce 2012. foto: Reuters

Nibali po třech letech vyhraje Giro. Do čela se dostal až v předposlední etapě

Jednatřicetiletý Nibali byl ještě před páteční etapou průběžně čtvrtý, ale v pátek vyhrál, a když v sobotu vysvlékl z růžového trikotu kolumbijského lídra Estebana Chavese, měl vítězství prakticky jisté. Dnešní okruhy v Turíně provázely přeháňky a po několika pádech přišla zhruba 25 kilometrů před cílem neutralizace etapy.

Elitní vrchař z Astany, přezdívaný „Žralok z Messiny“, si proto mohl v poklidu vychutnat závěr třítýdenní dřiny. Do poslední etapy vyrazil i na růžovém kole a do barvy šampiona sladil také ostatní výbavu.

„Letošní Giro bylo strašně těžké, ale dnes už jsem si to užil. Hlavně včerejšek byl hodně emotivní,“ řekl Nibali v televizním rozhovoru. Než přišly jeho chvíle v alpských průsmycích, nedával si už moc šancí. „Protrpěl jsem horskou časovku na Alpe di Siusi. Po ní už jsem si myslel, že je celé Giro ztraceno,“ vrátil se o týden zpět k 15. etapě, v níž ztratil přes dvě minuty.

Nibali je jedním z šesti jezdců, kteří dokázali vyhrát všechny závody Grand Tours. Na Tour de France triumfoval předloni, o rok dříve mu patřilo poprvé Giro a španělskou Vueltu ovládl v roce 2010.

Letošní dramatické Giro mělo nejvíce dočasných majitelů dresu lídra od roku 1981. V čele průběžného pořadí se vystřídalo osm cyklistů - Dumoulin, Kittel, Brambilla, Jungels, Amador, Kruijswijk, Chaves a staronový král Nibali.

Vlastní rekord dnes opět vylepšil australský cyklista Adam Hansen, neboť dokončil už čtrnáctou Grand Tour v řadě. Svou sérii v nejtěžších etapových závodech načal na Vueltě v roce 2011.