Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Neuvirth vychytal Buffalu výhru, Voráček se dotáhl na čelo bodování

8:57
NEW YORK/PRAHA - Další skvělý výkon předvedl v zámořské NHL český brankář Michal Neuvirth. V úterním utkání na ledě Columbusu zneškodnil 45 ze 47 střel, dovedl Buffalo k výhře 4:2 a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Brankář Buffala Michal Neuvirth. foto: ČTK/AP

Neuvirth od 12. února, kdy Sabres vyměnili týmovou jedničku Jhonase Enrotha do Dallasu, odchytal všech šest duelů, v nichž dohromady inkasoval jen jedenáct gólů a Buffalo ve čtyřech z nich bodovalo. V posledních čtyřech zápasech si šestadvacetiletý gólman pokaždé připsal minimálně 36 zákroků a podruhé to stačilo na vítězství.

V Columbusu k němu nejhorší tým ligy položil základy už v první třetině, kdy Neuvirth pochytal všech třináct střel a zásluhou Hodgsona a Girgensonse vedli Sabres po dvaceti minutách 2:0. V úvodu druhého dějství sice bývalý brankář pražské Sparty poprvé kapituloval, ale Pysyk a Stewart vzápětí navýšili náskok hostů na 4:1.

Podruhé pak Neuvirth inkasoval ve 28. minutě, na víc se ale domácí Blue Jackets nevzmohli a skóre už se nezměnilo, přičemž český brankář ve zbytku utkání posbíral ještě 28 úspěšných zásahů.

„Byl to zvláštní pocit. Nejsme moc zvyklí na to, že jsme ve vedení a hájíme náskok. Ale ve třetí třetině jsme udělali všechno, co bylo třeba. Nepustili jsme soupeře do nějakého zbytečného brejku nebo přečíslení,“ radoval se Neuvirth, který byl zvolen nejlepším hráčem utkání podruhé za sebou.

O dva dny dříve si připsal 37 zákroků při prohře 1:2 po nájezdech s Nashvillem. „Odchytal další skvělý zápas,“ konstatoval trenér Ted Nolan.

Sestřih z utkání Columbus - Buffalo

V jedenácti úterních duelech se z českých hokejistů střelecky prosadil pouze Michael Frolík, který třináctým gólem v sezoně přispěl k vítězství Winnipegu 4:2 nad Dallasem.

Jets, kteří přerušili sérii dvou porážek, šli do vedení po pěti minutách hry, když se v přesilové hře trefil Bryan Little. Hosté v polovině utkání vyrovnali zásluhou Erika Colea, o dvě a půl minuty později ale vrátil domácím náskok Adam Lowry, který ve 46. minutě navýšil Dustin Byfuglien.

Frolíkova chvíle přišla tři minuty před koncem třetí třetiny, kdy při power play Dallasu přidal do prázdné branky čtvrtý gól. Sedmadvacetiletý kladenský odchovanec byl v utkání nejvytíženějším útočníkem Jets; v první formaci nahradil zraněného Blakea Wheelera a na ledě strávil celkem 21 minut a 24 sekund.

Hlavní hvězdou utkání byl ale vyhlášen brankář Michael Hutchinson, který znovu dostal přednost před Ondřejem Pavelcem. Čtyřiadvacetiletý nováček zaznamenal 26 zákroků a poprvé po třech zápasech inkasoval méně než čtyři góly.

Sestřih z utkání Winnipeg - Dallas

Jakub Voráček přihrál na jediný gól Philadelphie, která prohrála 1:4 na ledě Caroliny a nevyužila příležitost přiblížit se v tabulce Východní konference osmému Bostonu, jenž podlehl doma 1:2 Vancouveru.

Český útočník se nicméně v kanadském bodování ligy dotáhl na vedoucího Patricka Kanea, který už v 8. minutě odstoupil z utkání Chicaga s Floridou.

Kane, jenž má stejně jako Voráček na kontě 64 bodů, utrpěl po nezaviněném nárazu na mantinel zatím blíže nespecifikované zranění v horní části těla a první zprávy hovoří o tom, že by mohl být mimo hru až několik týdnů.

Kanea tak potkal podobný osud jako nedávno Tylera Seguina z Dallasu, jemuž bitvu o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části rovněž překazilo zranění.

Kanadské bodování NHL

1. P. Kane (Chicago) 64b. (27+37)
2. Voráček (Philadelphia) 64 (19+45)
3. Bäckström (Washington) 64 (18+46)
4. Tavares (NY Islanders) 63 (29+34)
5. Ovečkin (Washington) 61 (38+23)

Z vítězství 3:2 po nájezdech, které zařídil dvěma trefami Jonathan Toews, tak měli v Chicagu jen malou radost. „Patrick prožívá mimořádnou sezonu. Ale jestli nám bude nějaký čas chybět, budeme se s tím muset nějak vypořádat,“ konstatoval sklesle trenér Joel Quenneville.

Naopak „Panteři“ oslavovali zisk cenného bodu, vždyť ještě deset minut před koncem prohrávali 0:2. „Ten bod může mít nakonec cenu zlata,“ uvědomuje si autor vyrovnávacího gólu Vincent Trocheck, jehož tým ztrácí znovu jen dva body na osmý Boston.

„Prohrávali jsme 0:2, navíc s tak dobrým týmem, přesto jsme pořád věřili, že to můžeme otočit, a myslím, že to na naší hře bylo vidět. Ukázali jsme velký charakter,“ dodal Trocheck.

Výsledky NHL

Boston - Vancouver 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky: 2. Paille - 4. Stanton, 47. Kassian. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Lack (Vancouver), 2. Söderberg, 3. Paille (oba Boston).

NY Islanders - Arizona 5:1 (0:0, 1:1, 4:0)

Branky: 21. A. Lee, 44. M. Martin, 45. J. Boychuk, 48. Mouillierat, 50. Nelson - 36. Arcobello (Erat). Střely na branku: 39:28. Diváci: 15.888. Hvězdy utkání: 1. Nelson, 2. Mouillierat, 3. Johnson (všichni Islanders).

NY Rangers - Calgary 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 44. K. Hayes. Střely na branku: 29:21. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. C. Talbot, 2. K. Hayes (oba Rangers), 3. Rämö (Calgary).

Carolina - Philadelphia 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Branky: 8. Faulk, 23. Skinner, 36. J. Staal, 55. McClement - 18. Grossmann (Voráček). Střely na branku: 35:24. Diváci: 11.024. Hvězdy utkání: 1. Ward, 2. Faulk, 3. Sjomin (všichni Carolina).

Columbus - Buffalo 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)

Branky: 22. Calvert, 28. Connauton - 10. Hodgson, 15. Girgensons, 23. Pysyk, 25. Stewart. Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celý zápas, z 47 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Střely na branku: 47:31. Diváci: 13.671. Hvězdy utkání: 1. Neuvirth, 2. Pysyk (oba Buffalo), 3. Calvert (Columbus).

Nashville - Colorado 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 5. Järnkrok, 25. Craig Smith, 32. Josi, 41. F. Forsberg, 49. Nystrom - 4. MacKinnon, 59. Mitchell. Střely na branku: 41:20. Diváci: 17.113. Hvězdy utkání: 1. Craig Smith, 2. Järnkrok, 3. Nystrom (všichni Nashville).

Minnesota - Edmonton 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Branky: 16. Vanek - 12. a 16. B. Pouliot. Střely na branku: 34:19. Diváci: 19.044. Hvězdy utkání: 1. B. Pouliot, 2. Scrivens (oba Edmonton), 3. Vanek (Minnesota).

Winnipeg - Dallas 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky: 6. Little, 35. Lowry, 46. Byfuglien, 57. Frolík - 33. E. Cole, 59. Demers. Střely na branku: 25:28. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Hutchinson, 2. Lowry, 3. Trouba (všichni Winnipeg).

Chicago - Florida 3:2sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 10. a rozhodující sam. nájezd Toews, 35. Versteeg - 53. J. Jokinen, 57. Trocheck (Fleischmann). Střely na branku: 38:36. Diváci: 21.526. Hvězdy utkání: 1. Toews, 2. Darling (oba Chicago), 3. Luongo (Florida).

St. Louis - Montreal 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

Branky: 27. Backes, 38. Oshie - 14. a 24. Galchenyuk (na druhou Plekanec), 36. a 56. Gallagher, 37. Bournival. Střely na branku: 29:23. Diváci: 19.383. Hvězdy utkání: 1. Galchenyuk, 2. Gallagher (oba Montreal), 3. Backes (St. Louis).

Los Angeles - Detroit 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka: 3. J. Williams. Střely na branku: 27:20. Diváci: 18.203. Hvězdy utkání: 1. Quick (Los Angeles), 2. Gustavsson (Detroit), 3. Kopitar (Los Angeles).