NHL: Washington je po porážce v Pittsburghu na pokraji vyřazení

7:07aktualizováno  8:47
NEW YORK - Nejlepší tým základní části NHL Washington je na pokraji vyřazení z play off. Capitals podlehli ve středečním utkání na ledě Pittsburghu 2:3 a prohrávají v sérii 2. kola 1:3 na zápasy. Anaheim srovnal souboj s Edmontonem na 2:2 po výhře na kanadské půdě 4:3 v prodloužení.

NHL: Washington Capitals vs. Pittsburgh Penguins foto: Reuters

V dresu Ducks si podruhé v bojích o Stanley Cup zahrál Ondřej Kaše, stihl ale jen čtyři střídání a v polovině první třetiny odstoupil kvůli zranění.

Při absenci zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho, který v minulém duelu utrpěl otřes mozku, byl hlavní hvězdou Penguins brankář Marc-Andre Fleury. Dvaatřicetiletý Kanaďan si připsal 36 zákroků, zatímco jeho protějšek Braden Holtby čelil jen 18 střelám.

„V pravý čas dokázal posunout své výkony na nejvyšší úroveň. Ne náhodou už vyhrál Stanley Cup. Ukazuje svou kvalitu,“ řekl kouč Mike Sullivan o Fleurym, který měl v play off původně krýt záda Mattu Murraymu, ten se však těsně před prvním utkáním zranil.

Tučňáky poslal do vedení v 5. minutě po samostatném úniku Patric Hörnqvist, ve 24. minutě získali domácí dvougólový náskok, když si přihrávku Jakea Guentzela srazil bruslí do vlastní branky obránce Dmitrij Orlov.

Capitals se ale nevzdali a ještě do poloviny utkání dokázali dvěma góly v rozmezí 72 sekund vyrovnat. Ve 32. minutě však Justin Schultz tvrdou střelou z prostoru mezi kruhy využil přesilovou hru a vrátil Tučňákům vedení, které zejména díky skvělému Fleurymu udrželi až do konce.

„Sid je náš lídr. Kapitán. Skvělý hráč. Takového nemůžete nahradit. Ale myslím, že celé mužstvo dnes ukázalo charakter a všichni bojovali jako jeden tým. Hráli jsme dobře směrem dopředu i dozadu,“ pochválil tým hrdina večera Fleury.

„Pittsburgh hrál celou sezonu bez některých opor a přesto byl úspěšný. Věděli jsme, že abychom je porazili, musíme podat ten nejlepší výkon,“ řekl trenér poražených Barry Trotz. „Strávili jsme spoustu času v útočném pásmu a vytvořili jsme si řadu šancí. Jenže Fleury dnes ukázal, že je velký hráč. Nedokázali jsme ty příležitosti využít a teď tu sedíme za stavu 3:1 pro Pittsburgh,“ konstatoval Trotz.

Pátý zápas se bude hrát v sobotu ve Washingtonu a Capitals už si nemohou dovolit zaváhat. „Musíme dnešek hodit za hlavu a koukat dopředu. Každý zápas je teď pro nás jako číslo 7. Nezbývá nám nic jiného než vyhrát třikrát v řadě a já jsem přesvědčený, že jsme připraveni to dokázat,“ burcoval mužstvo kapitán Alexandr Ovečkin.

Ondřej Kaše, který prožil premiéru v play off 13. dubna proti Calgary, nahradil v sestavě Anaheimu zraněného Patrika Eavese. Odehrál ale jen dvě minuty. V polovině první třetiny utrpěl zranění poté, co ho tvrdým zákrokem fauloval Milan Lucic, a na led už se nevrátil.

Kačeři přesilovku nevyužili a ještě před přestávkou dvakrát inkasovali. Ve druhé třetině však začal úřadovat Ryan Getzlaf, díky jehož dvěma gólům a jedné asistenci hosté otočili skóre na 2:3. Oilers sice dokázali v předposlední minutě vyrovnat, hned po 45 sekundách prodloužení ale zařídil výhru Anaheimu po Getzlafově přihrávce Jakob Silfverberg.

Rozhodčí při rozhodující akci signalizovali zakázané uvolnění Ducks. Nakonec ale nechali hru pokračovat, Getzlaf u pravého mantinelu v útočném pásmu zachytil rozehrávku domácích, předložil puk osamocenému Silfverbergovi a ten střelou z voleje překonal Cama Talbota.

Výsledky NHL

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 4. zápas: Pittsburgh - Washington 3:2 (1:0, 2:2, 0:0) Branky: 5. Hörnqvist, 24. Guentzel, 32. Schultz - 28. Kuzněcov, 29. Schmidt. Střely na branku: 18:38. Diváci: 18.617. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Kuzněcov (Washington). Stav série: 3:1.

Západní konference - 4. zápas: Edmonton - Anaheim 3:4 v prodl. (2:0, 0:3, 1:0 - 0:1) Branky: 16. Lucic, 18. McDavid, 59. Caggiula - 22. a 35. Getzlaf, 26. Rakell, 61. Silfverberg. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf, 2. Silfverberg (oba Anaheim), 3. Caggiula (Edmonton). Stav série: 2:2.