Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

NHL: Vrána vstřelil vítězný gól, Capitals získali mečbol

8:43
NEW YORK - Útočník Jakub Vrána se vítězným gólem a dvěma asistencemi v play off NHL podílel na výhře hokejistů Washingtonu 6:3 nad Pittsburghem a dočkal se ocenění pro první hvězdu utkání. Capitals v sérii druhého kola vyřazovacích bojů vedou 3:2 na zápasy a poslední krok jim schází k postupu do finále Východní konference. Stejně je na tom v Západní konferenci Winnipeg, který si v pátém duelu série vypracoval mečbol po vítězství 6:2 v Nashvillu.

Jakub Vrána slaví po vstřelení vítězného gólu Washington Capitals. foto: Reuters

Washington prohrával od třetí minuty, ale v 19. minutě během 33 vteřin otočil skóre. O druhou branku se výrazně zasloužili Lars Ellers s Vránou, kteří u mantinelu vybojovali puk a druhý jmenovaný ho přihrál na zakončujícího forvarda Bretta Connollyho.

V prostřední části si Penguins dvěma přesilovkovými trefami vzali vedení zpátky. Zkraje třetího dějství vyslal Vrána z vlastního obranného pásma do samostatného úniku Jevgenije Kuzněcova a ten bekhendem našel mezírku mezi betony gólmana Matta Murrayho.

Výsledky play off NHL

2. kolo play off NHL: Východní konference - 5. zápas: Washington - Pittsburgh 6:3 (2:1, 0:2, 4:0) Branky: 19. J. Carlson, 19. Connolly (Vrána), 41. Kuzněcov (Vrána), 56. Vrána, 59. Oshie, 60. Eller - 3. Oleksiak, 25. Crosby, 28. Hörnqvist. Střely na branku: 30:39. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Vrána, 2. Kuzněcov, 3. Holtby (všichni Washington). Stav série 3:2.

Západní konference - 5. zápas: Nashville - Winnipeg 2:6 (0:0, 2:4, 0:2) Branky: 32. Y. Weber, 38. R. Johansen - 33. a 38. Connor, 28. Stastny, 35. Byfuglien, 41. Scheifele, 47. Perreault. Střely na branku: 40:32. Diváci: 17.513. Hvězdy utkání: 1. Connor, 2. Scheifele, 3. Wheeler (všichni Winnipeg). Stav série 2:3.

Rozhodující akce se zrodila v 56. minutě. Domácí brankář Braden Holtby nejprve zneškodnil bekhendový pokus obránce Briana Dumoulina z mezikruží a Capitals přešli rychle do protiútoku. Kapitán Alexandr Ovečkin po pravé straně obehrál Rileyho Sheahana, vytáhl si Murrayho z brankoviště a přihrál puk před branku, kde ho Vrána umístil do prázdné sítě.

„Snažil jsem se být v klidu. Ovečkin to skvěle vyřešil, chtěl jsem se dostat k odrazu. Někdy vás to dovede k vítězství,“ prohlásil Vrána, který si v prvních bojích o Stanley Cup v kariéře vylepšil bilanci na pět bodů (2+3) z deseti zápasů. Odchovanec pražských Letňan se stal čtvrtým nováčkem v historii klubu, jenž si v utkání play off připsal tři body. Před ním se to povedlo obránci Sergeji Gončarovovi (v roce 1995), útočníkovi Richardu Zedníkovi (1998) a Kuzněcovovi (2015).

„Z dnešního zápasu mám radost, ale zůstávám při zemi. Příští utkání je ohromně důležité,“ dodal dvaadvacetiletý Vrána. Zbylé dvě trefy Washingtonu přidali T.J. Oshie a Eller do prázdné branky při power play Penguins. Ruský centr Kuzněcov si odnesl stejnou bodovou bilanci jako Vrána. Duel kvůli zranění v horní části těla nedohrál střední útočník Capitals Nicklas Bäckström, jehož zdravotní stav zatím není znám.

I přes nadějnou pozici mírní Washington optimismus. „Nevím, co přesně by postup do konferenčního finále znamenal, nikdo z nás v něm ještě nehrál. Musíme dokončit dílo, pak se můžeme bavit o pocitech,“ upozornil Oshie.

Hostující útočníci Patric Hörnqvist, Phil Kessel a Jevgenij Malkin si statistiku plus/minus pohoršili o čtyři body. I přes prohru panovala na straně pensylvánského týmu s výkonem spokojenost. „Spousta věcí se nám zamlouvala. Možná to bylo naše nejlepší utkání v sérii, jen ne s tím výsledkem, který jsme potřebovali,“ uvedl trenér Mike Sullivan.

Držitelé posledních dvou Stanley Cupů nepanikaří. „Uvědomujeme si situaci a to z každého dostane maximum. Bylo jasné, že to bude vyrovnaná série,“ řekl Crosby, který díky gólu zaokrouhlil bilanci na 20 bodů a dotáhl se na Davida Pastrňáka z Bostonu. O bod lepší je pouze Crosbyho spoluhráč Jake Guentzel, který nebodoval po osmi duelech.

Winnipeg třemi brankami v rozmezí 33. až 38. minuty odskočil z nerozhodného stavu 1:1 na 4:1. Predators se do konce druhé třetiny podařilo snížit, ale Jets si náskok pohlídali a v závěrečné části pojistili dalšími dvěma góly. Po třech bodech zaznamenali forvardi Kyle Connor (2+1) a Blake Wheeler (0+3).

„Zdálo se, že každá chyba skončila v naší síti. Jedeme do Winnipegu, tam vyhrajeme a vrátíme se sem. Tak jednoduché to je,“ burcoval bek Nashvillu P.K. Subban. Jets zbývá udělat poslední krok. „S uzavřením série máme trochu zkušenosti z předchozího souboje proti Minnesotě. Budeme muset předvést nejlepší výkon v sezoně, Nashville to nevzdá,“ uvedl kapitán kanadského celku Wheeler.