NHL: Vrána překonal svůj gólový rekord, Chlapík skóroval po čtvrt roce

Útočník Jakub Vrána svou rekordní trefou pomohl k výhře Washingtonu 4:3 po nájezdech nad Winnipegem. foto: Reuters

NEW YORK - Útočník Jakub Vrána si vytvořil 25. gólem v sezoně nové kariérní maximum v NHL a svou rekordní trefou pomohl k výhře Washingtonu 4:3 po nájezdech nad Winnipegem. Filip Chlapík skóroval poprvé od poloviny listopadu, ale neodvrátil prohru Ottawy 2:3 v Nashvillu. David Rittich chytil 26 střel a dovedl Calgary k vítězství 5:2 v Bostonu. New Jersey i díky dvěma přihrávkám Pavla Zachy uspělo v Detroitu 4:1.
  8:08

Vrána se prosadil v první třetině po úžasném sólu. Český útočník získal puk v obranném pásmu, prosvištěl přes celé hřiště až k brance soupeře a zvýšil na 2:0. Washington pak v zápase ztratil třígólový náskok, ale v nájezdech získal bonusový bod. Rozstřel rozhodl v páté sérii Alexandr Ovečkin, který skóroval i v základní hrací době. V dresu vítězů odehrál první zápas od výměny z Montrealu Ilja Kovalčuk. Ruský útočník nebodoval a neuspěl ani v prvním kole nájezdů.

Brankář Francouz byl v NHL vyhlášen hlavní hvězdou týdne a napodobil tak Pastrňáka

Chlapík dostal Ottawu v 19. minutě do vedení 2:1 bekhendovou dorážkou a ukončil 21 zápasů dlouhý gólový půst. Český útočník strávil na ledě přes třináct minut, větší časový prostor tuto sezonu v zápase neměl a odvděčil se za důvěru třetí trefou v ročníku. Nashville ale kontroval dvěma trefami ve druhé třetině a těsný náskok už udržel.

Ritticha prostřelil v polovině zápasu Brad Marchand, který v oslabení z úniku vyrovnal na 1:1. Calgary, za které nehrál zraněný Ondřej Kaše, ale ještě ve druhé třetině dvěma góly Seana Monahana odskočilo. Boston po velkém závaru snížil v 54. minutě, ale v posledních devadesáti sekundách zpečetil výhru hostů dvěma trefami Mikael Backlund. David Pastrňák, který v posledních třech zápasech získal šest bodů (3+3), nevyzrál na svého krajana s žádnou ze čtyř střel.

Zacha byl jediným českým hráčem, který patřil v třinácti utkáních úterního programu NHL k hvězdám zápasu. Po akcích brněnského rodáka zvyšovalo New Jersey v přesilových hrách svůj náskok na 2:0 a 4:1. V prvním případě dorazil Zachovu střelu Jesper Bratt, u další gólové akce skóroval po přihrávce českého hráče z mezikruží Nikita Gusev. V obraně hostí chyběl počtvrté v řadě Filip Hronek, který schytal před více než týdnem ránu pukem do tváře.