NHL: Voráček pomohl k výhře Flyers, Polák nezabránil prohře Toronta

6:58aktualizováno  8:59
NEW YORK - Nejproduktivnější český hráč v NHL Jakub Voráček pomohl dvěma nahrávkami k výhře hokejistů Philadelphie 5:3 na ledě nejlepšího týmu soutěže Tampy Bay. U jedné trefy domácích asistoval útočník Ondřej Palát. Obránce Roman Polák gólem a přihrávkou nezabránil prohře Toronta 3:4 v prodloužení s Coloradem. Jaromír Jágr v dresu Calgary nastoupil do 1732. zápasu v základní části, čímž se osamostatnil na třetím místě historické tabulky.

Nathan MacKinnon (29) a Connor Brown (28) při zápase o puk. foto: Reuters

Voráček v předchozích dvou zápasech vyšel bodově naprázdno. První asistencí v pátečním utkání se podílel na vyrovnávací brance Waynea Simmondse v přesilové hře na 1:1. Bek Shayne Gostisbehere díky další využité početní výhodě posunul Flyers do vedení, na jeho gól ale odpověděl Brayden Point po nahrávkách Paláta a nejproduktivnějšího hráče NHL Nikity Kučerova.

Pensylvánské mužstvo na přelomu druhé a třetí třetiny odskočilo Tampě na rozdíl dvou branek. Lightning se ještě povedlo zápas zdramatizovat gólem Tylera Johnsona v oslabení, na víc už se ale nezmohli. Vítězství Flyers zpečetil Valtteri Filppula trefou do prázdné branky, u níž asistoval Voráček.

NHL: Palát si připsal dvě asistence, Kämpf debutoval

Kladenský rodák je díky 38 přihrávkám spolu s Joshem Baileym z New York Islanders nejlepším nahrávačem v lize. V kanadském bodování Voráčkovi s 46 body náleží pátá pozice. Třemi body se na první výhře Philadelphie po třech porážkách za sebou podíleli útočníci Sean Couturier (1+2) a Claude Giroux (0+3).

Flyers nakopl předchozí neúspěch s Floridou. „Byli jsme na sebe kvůli tomu dost naštvaní. Nejlepší je v takové chvíli přijít se správnou reakcí, což se nám povedlo,“ prohlásil trenér Philadelphie Dave Hakstol.

Tampa prohrála teprve ve druhém z dvanácti prosincových duelů a navíc se jí zranil slovenský brankář Peter Budaj, který ze zápasu odstoupil v 51. minutě po kolizi se Scottem Laughtonem.

Polák se stejně jako Voráček přihrávkou podepsal pod vyrovnávací gól na 1:1, který zařídil Matt Martin. Colorado si zásluhou Mikka Rantanena vzalo vedení zpět, ale ostravský rodák v 35. minutě vyrovnal po střele z ostrého úhlu. Polák se trefil poprvé od 28. listopadu. Hokejisté Avalanche šli v závěrečné dvacetiminutovce potřetí do vedení, ale James van Riemsdyk v 59. minutě zařídil Maple Leafs bod. V nastaveném čase rozhodl o výhře Colorada 4:3 útočník J.T. Compher.

Calgary podlehlo Anaheimu 1:2, Jágr nebodoval v šestém utkání po sobě. Při gólu Ducks na 1:0 nedokázal ubránit zadáka Cama Fowlera, který bekhendem dorazil za záda gólmana Mikea Smithe nepovedené zakončení kapitána Ryana Getzlafa. Flames se sice podařilo vyrovnat, ale švédský útočník Rickard Rakell na počátku třetí třetiny vstřelil vítězný gól Anaheimu.

Kanadský tým nastoupil bez Michaela Frolíka, kterému v předchozím zápase střela obránce San Jose Brenta Burnse zlomila čelist. Devětadvacetiletý útočník bude Calgary chybět několik týdnů.

Pětačtyřicetiletý Jágr v minulém zápase proti San Jose dorovnal v počtu startů bývalého spoluhráče z Pittsburghu Rona Francise. Před ním jsou jen Mark Messier (1756 utkání) a Gordie Howe (1767). Calgary do konce základní části zbývá odehrát 44 duelů, k dorovnání maxima Jágr nesmí vynechat více než devět zápasů.

Buffalo porazilo 4:3 v prodloužení New Jersey, za které si připsal asistenci centr Pavel Zacha. Finský útočník Mikael Granlund druhým hattrickem v kariéře rozhodl o triumfu Minnesoty 4:2 nad Nashvillem.

výsledky

New Jersey - Buffalo 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1) Branky: 14. Wood (Zacha), 29. Marcus Johansson, 35. J. Moore - 39. a 52. Eichel, 26. Josefson, 63. Ristolainen. Střely na branku: 38:29. Diváci: 16.514. Hvězdy utkání: 1. Ristolainen, 2. Eichel (oba Buffalo), 3. Johansson (New Jersey).

Ottawa - Columbus 5:4 (0:0, 3:3, 2:1) Branky: 26. Brassard, 35. Paul, 39. Duchene, 48. Stone, 50. Ryan - 25. a 28. Milano, 28. Anderson, 60. Werenski. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.031. Hvězdy utkání: 1. Duchene, 2. Karlsson, 3. Phaneuf (všichni Ottawa).

Detroit - NY Rangers 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0) Branky: 28. Athanasiou, 48. Zetterberg, rozhodující sam. nájezd Nielsen - 18. Desharnais , 43. Lettieri. Střely na branku: 35:39. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. Athanasiou (Detroit), 2. Lundqvist (NY Rangers), 3. Howard (Detroit).

Tampa Bay - Philadelphia 3:5 (1:0, 1:3, 1:2) Branky: 8. Stamkos, 36. Point (Palát), 49. Johnson - 27. Simmonds (Voráček), 31. Gostisbehere, 40. Couturier, 42. Manning, 60. Filppula (Voráček). Střely na branku: 27:38. Diváci: 19.092. Hvězdy utkání: 1. Giroux, 2. Elliott (oba Philadelphia), 3. Johnson (Tampa).

Carolina - Pittsburgh 2:1 (0:1, 2:0, 0:0) Branky: 27. Ryan, 39. Aho - 5. Dumoulin. Střely na branku: 33:28. Diváci: 17.975. Hvězdy utkání: 1. Slavin, 2. Aho, 3. Pesce (všichni Carolina).

Winnipeg - NY Islanders 4:2 (2:0, 0:1, 2:1) Branky: 3. Matthias, 17. Wheeler, 44. Connor, 53. Lowry - 35. a 57. Lee. Střely na branku: 37:44. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Hellebuyck, 2. Connor, 3. Lowry (všichni Winnipeg).

Dallas - St. Louis 4:2 (0:0, 1:0, 3:2) Branky: 58. a 59. Radulov, 24. Janmark, 56. Jamie Benn - 44. Tarasenko, 45. Thompson. Střely na branku: 31:37. Diváci: 18.532. Hvězdy utkání: 1. Radulov, 2. Benn, 3. Bishop (všichni Dallas).

Colorado - Toronto 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0) Branky: 12. MacKinnon, 31. Rantanen, 45. Kerfoot, 64. Compher - 15. Martin (Polák), 35. Polák, 59. Van Riemsdyk. Střely na branku: 28:34. Diváci: 18.013. Hvězdy utkání: 1. MacKinnon, 2. Compher, 3. Zadonov (všichni Colorado).

Edmonton - Chicago 3:4 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1) Branky: 15. Puljujärvi, 58. Nugent-Hopkins, 60. Draisaitl - 20. Hartman, 35. DeBrincat, 49. Oesterle, 61. Kane. Střely na branku: 45:36. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. Glass (Chicago), 2. Nugent-Hopkins (Edmonton), 3. Kane (Chicago).

Minnesota - Nashville 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) Branky: 8., 12. a 60. Mikael Granlund, 34. Dumba - 11. P.K. Subban, 43. Turris. Střely na branku: 38:43. Diváci: 19.147. Hvězdy utkání: 1. Granlund, 2. Spurgeon, 3. Dumba (všichni Minnesota).

Anaheim - Calgary 2:1 (1:0, 0:1, 1:0) Branky: 4. Fowler, 43. Rakell - 32. Ferland. Střely na branku: 41:23. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Fowler, 2. Getzlaf (oba Anaheim), 3. Smith (Calgary).