22. prosince 2009 20:12 Lidovky.cz > Sport > Hokej

NHL v Edenu? Spíše v roce 2011. Za rok asi v O2 Aréně, možná s Jágrem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Poslední utkání pod otevřeným nebem se odehrálo 1.ledna 2009 mezi domácím Chicagem a Detroitem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední utkání pod otevřeným nebem se odehrálo 1.ledna 2009 mezi domácím Chicagem a Detroitem. | foto: AFP

PRAHA Bude to na Nový rok velká událost pro NHL. A bude jí přítomen i důležitý vyslanec z Prahy. Až na baseballovém Fenway Parku sehrají zápas pod širým nebem hokejisté domácího Bostonu s Philadelphií, nastane práce pro Vladimíra Šafaříka. Jeden z předních manažerů České sportovní je už na inspekční cestě v zámoří.

"Přiveze nám důležité poznatky, které by se mohly hodit," řekl mluvčí společnosti Karel Tejkal. Poznatky? Ambiciózní organizátoři to s odvážným projektem myslí totiž skutečně vážně. Do české metropole by do dvou let chtěli přivést show zvanou Winter Classic.

Vyhlídky NHL v Praze

Zápas bez Jaromíra Jágra:
Dvojzápas by se konal v roce 2010 a - stejně jako loni - by zahajoval novou sezonu NHL v O2 Areně. Už teď se mluví o klubech Columbusu, Bostonu, San Jose, Minnesoty, Phoenixu či Caroliny. "Ale budeme stát o týmy, kde září Češi," dodal Miroslav Černošek, majitel pořádající České sportovní.

Zápas s Jaromírem Jágrem:
Platí totéž, co v prvním případě, jen by celá akce měla jeden velký bonus navíc - Jaromíra Jágra. Stále totiž existuje možnost, že by se číslo 68 mohlo po sezoně do NHL vrátit. "Necháváme si otevřená vrátka. Kdyby ano, chceme tu mít jeho tým," řekl Černošek, jehož s Jágrem spojuje přátelský vztah.

Zápas pod otevřeným nebem:
Češi touží po jednom primátu: chtějí být prvními v Evropě, kdo uspořádá zápas NHL pod otevřeným nebem. Pokud se to povede, stane se tak nejdříve v roce 2011. Dějištěm by mohl být fotbalový Eden, termín nejspíš v říjnu. "I v tomhle případě chceme sezonu v NHL odstartovat," prozradil Černošek.

Ano, do dvou let. Tedy nejdříve v ročníku 2011/2012. "Výhled nemůže být dřív," přiznal včera Miroslav Černošek, majitel agentury.
I tak si tu show představte: Z tribun fotbalového Edenu jí přihlíží přes dvacet tisíc lidí, zatímco se milionářům z NHL kouří z kulichu pod přilbou. I když...

V mrazu se nejspíš hrát nebude, přání České sportovní je totiž sezonu stejně jako před rokem zahájit. Pak by termín vycházel na přelom září a října 2011. "Taky se nemusí hrát zákonitě v Edenu, přestože je nejlepší variantou," tvrdí Tejkal. "Ale máme i jiné možnosti."

Blíže k současnosti: NHL by totiž mohla zavítat do Prahy ještě dříve, a to hned v úvodu příští sezony. Dvojzápas by opět hostila O2 arena – a Česká sportovní znovu myslí na Jaromíra Jágra. Protože české star na jaře skončí kontrakt v Omsku a Jágr sám nevyloučil, že by se do NHL mohl ještě jednou vrátit. "Proto máme otevřená vrátka," prozradil záměr Černošek. "Do Prahy však chceme NHL na podzim, ať už s ním, či bez něj."

Jasněji by mělo být do 15. ledna, kdy by měla přijít odpověď ze zámoří. K projektu se čeká zelená. Totéž se předpokládá i u utkání venku. Tomu by v Praze mohla případně sedět také Letná, pokud by neuspěly námluvy s Edenem. "Ale my zájem o konání hokejového zápasu máme," ujišťuje Klára Fenclová ze společnosti E Side, která novou vršovickou arénu vlastní.

Hřiště stojí kolem 15 milionů
Česká sportovní by dokonce mohla začít brzy jednat už s potenciálním partnerem, který by kluziště na fotbalovém trávníku zajistil. V týdnu se jí ozval jeden z Brna – firma BasicPhase je dodavatelem mobilních hřišť a výrobcem mrazicí technologie se speciálním chladícím kobercem. Stejnou už loni využila Moskva k Utkání hvězd na Rudém náměstí. Nebo poslední Winter Classic v Chicagu...

"Namontování je otázkou maximálně deseti dnů," sdělil za společnost generální ředitel Zdeněk Maršoun. "Slibujeme kvalitní led. Problémy s ním mohou nastat jen kvůli termínu," upřesnil. Právě...
Vhodné je prý takovou akci naplánovat v období listopad–duben.

"Říjen je z hlediska teplotního počasí ještě moc rizikový."
Pokud Česká sportovní přivede NHL do O2 areny, měl by projekt vyjít asi na 100 milionů korun. Show pod širým nebem bude ještě dražší. Jen mobilní kluziště se zámořskými rozměry vyjde na 15 milionů. Existuje ale i možnost, že by se jen za dva miliony pronajalo.

  • 0Diskuse