NHL: Pastrňák skóroval ve čtvrtém zápase za sebou. Za Chicago si zachytal účetní

7:15
NEW YORK - Nejlepší český střelec v NHL David Pastrňák skóroval počtvrté v řadě a díky gólu, asistenci a rvačce ve čtvrtečním zápase proti Tampě Bay dosáhl prvního hattricku Gordieho Howea v kariéře. Havířovský rodák se navíc dočkal ocenění pro třetí hvězdu večera. Hokejisté Bostonu vyhráli 4:2 a posunuli se před Lightning nejen do čela Atlantické divize, ale zároveň i Východní konference.

David Pastrňák je nejlepším českým střelcem v NHL. foto: Reuters

První třetina pomalu směřovala k bezbrankovému stavu, ale Bruins v poslední minutě dvakrát udeřili. Nejprve se trefil střední útočník Tim Schaller a 32 vteřin po něm v početní výhodě Pastrňák, který z levého kruhu vyslal přihrávku před branku na Ryana Donata, ale obránce Tampy Ryan McDonagh ji nešťastně usměrnil do sítě. Pastrňák zaznamenal 32. gól v sezoně a jen dva zásahy mu chybí do vyrovnání osobního maxima z minulého ročníku.

NHL: Plekanec za Toronto poprvé bodoval

Na počátku druhé části snížil po pěkné přesilovkové akci centr J.T. Miller. V 47. minutě se hosté znovu prosadili, ale kvůli nedovolenému bránění brankáři Tuuku Raskovi rozhodčí gól neuznali. Vzápětí svedl Pastrňák pěstní souboj s obráncem Danem Girardim. V 52. minutě vyšachovali bek Torey Krug a útočníci Brad Marchand s Patricem Bergeronem při hře čtyři na čtyři defenzivu Lightning a posledně jmenovaný prvním zásahem od návratu po zranění vrátil Bostonu dvoubrankový náskok.

Zadák Victor Hedman floridský celek přiblížil znovu na dostřel, ale v závěrečné minutě zpečetil triumf domácích do odkryté branky při power play Tampy Marchand po přihrávkách Bergerona a Pastrňáka. Bruins bodovali v sedmém duelu po sobě, Lightning naopak třikrát v řadě neuspěli. Jednadvacetiletý Pastrňák si v 76 zápasech připsal stejný počet bodů (32+44) a na nejproduktivnějšího Čecha v soutěži Jakuba Voráčka ztrácí čtyř body. Forvard Philadelphie ale odehrál dvě utkání navíc.

Účetní v brance Chicaga

Hokejistům Chicaga pomohl k vítězství 6:2 nad Winnipegem ve čtvrtečním zápase NHL účetní. Utkání v dresu Blackhawks totiž dochytal záložní brankář Scott Foster, který před zápasem kvůli zranění Antona Forsberga během rozcvičky podepsal amatérský zkušební kontrakt.

Do branky Chicaga se postavil debutující Collin Delia. Třiadvacetiletý Američan inkasoval dvakrát z 27 střel a výrazně přispěl k vítězství 6:2. V 46. minutě ale kvůli křečím přenechal místo šestatřicetiletému Fosterovi, který nebyl nikdy draftován a naposledy chytal v roce 2005 v univerzitní lize NCAA. Foster při premiéře odchytal 14 minut a jednu vteřinu, zastavil všech sedm pokusů Jets a byl zvolen první hvězdou zápasu.

„Šok přišel ve chvíli, kdy jsem se musel převléknout, pak už si na nic nevzpomínám. Je to sen, který mi už nikdo nevezme. Můžu jít domů a říct to dětem, které to zase budou vyprávět kamarádům,“ popsal životní zážitek Kanaďan Foster, který pracuje jako účetní. „Před pár hodinami jsem seděl u počítače a teď tady stojím před vámi poté, co jsem si zachytal v NHL,“ smál se v rozhovoru s novináři Foster.

Napodobil kustoda Caroliny Jorgeho Alvese, jenž se na Silvestra 2016 postavil do branky Hurricanes proti Tampě na závěrečných 7,6 vteřiny. Foster zastínil i počin obránce Brenta Seabrooka, jenž nastoupil do 1000. zápasu v soutěži.

výsledky nhl

Boston - Tampa Bay 4:2 (2:0, 0:1, 2:1) Branky: 20. Schaller, 20. Pastrňák, 52. Bergeron, 60. Marchand (Pastrňák) - 22. J.T. Miller, 54. Hedman. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. T. Rask, 2. Bergeron, 3. Pastrňák (všichni Boston).

Buffalo - Detroit 3:6 (2:1, 0:2, 1:3) Branky: 4. Eichel, 8. R. O'Reilly, 45. Rodrigues - 8. Larkin, 26. Helm, 37. A. Mantha, 42. Athanasiou, 51. DeKeyser, 57. Svečnikov. Střely na branku: 32:32. Diváci: 18.493. Hvězdy utkání: 1. Larkin, 2. Svečnikov, 3. A. Mantha (všichni Detroit).

New Jersey - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1) Branky: 13. Palmieri, 35. T. Hall, 46. Coleman - 13. Sheary, 27. Letang, 52. Hörnqvist, 61. Crosby. Střely na branku: 31:35. Diváci: 16.514. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. T. Hall (New Jersey), 3. Dumoulin (Pittsburgh).

Ottawa - Florida 3:2 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0) Branky: 22. a 65. Pageau, 41. Pääjärvi - 26. Ekblad, 27. Dadonov. Střely na branku: 30:26. Diváci: 15.095. Hvězdy utkání: 1. Pageau, 2. E. Karlsson, 3. C. Anderson (všichni Ottawa).

Minnesota - Dallas 5:2 (1:1, 3:1, 1:0) Branky: 29. a 60. Parise, 17. Mikael Granlund, 28. Dumba, 40. Zucker - 3. Jamie Benn, 30. D. Shore. Střely na branku: 22:31. Diváci: 19.350. Hvězdy utkání: 1. Mikael Granlund, 2. Dumba, 3. Parise (všichni Minnesota).

Chicago - Winnipeg 6:2 (2:0, 3:2, 1:0) Branky: 25. a 32. Jurčo, 4. P. Kane, 18. Saad, 38. E. Gustafsson, 43. DeBrincat - 35. Little, 39. Scheifele. Střely na branku: 42:34. Diváci: 21.839. Hvězdy utkání: 1. Foster, 2. Jurčo, 3. Seabrook (všichni Chicago).

Calgary - Columbus 1:5 (0:2, 0:1, 1:2) Branky: 60. Stewart - 13., 24. a 56. Dubois, 3. Hännikäinen, 51. Nutivaara. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.967. Hvězdy utkání: 1. Bobrovskij, 2. Dubois, 3. Panarin (všichni Columbus) Nashville - San Jose 5:3 (2:2, 1:0, 2:1) Branky: 6. Turris, 11. Arvidsson, 31. C. Smith, 51. R. Ellis, 60. Bonino - 7. Couture, 13. Dillon, 46. Boedker. Střely na branku: 32:42. Diváci: 17.543. Hvězdy utkání: 1. Arvidsson, 2. R. Ellis, 3. Saros (všichni Nashville).

Los Angeles - Arizona 4:2 (1:1, 1:1, 2:0) Branky: 20., 32. a 56. Carter, 60. Kopitar - 13. Connauton, 26. Domi. Střely na branku: 35:22. Diváci: 18.230. Hvězdy utkání: 1. Carter (Los Angeles), 2. Domi (Arizona), 3. D. Brown (Los Angeles).

Vancouver - Edmonton 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) Branky: 36. Gagner, 43. D. Pouliot - 12. McDavid. Střely na branku: 30:36. Diváci: 17.833. Hvězdy utkání: 1. Markström (Vancouver), 2. McDavid (Edmonton), 3. D. Pouliot (Vancouver).