NHL: Palát si připsal asistenci, Calgary vyhrálo popáté v řadě

7:05aktualizováno  8:23
NEW YORK - Hokejový útočník Ondřej Palát asistoval ve čtvrtečním utkání NHL u jediné branky Tampy Bay, která na vlastním ledě podlehla Calgary 1:5. Kanadský klub, hrající bez Jaromíra Jágra a Michaela Frolíka, vyhrál popáté v řadě. Washington našel doma přemožitele poprvé od 30. listopadu a prohrál s Carolinou 1:3. Stejným výsledkem Buffalo porazilo Columbus.

Tampa Bay vs. Calgary. foto: Reuters

Palát sice nedal gól už 21 zápasů, ale pravidelně sbírá body za asistence. Rodák z Frýdku-Místku tentokrát šikovnou zadovkou založil rychlý protiútok, který zakončil z mezikruží Brayden Point a vyrovnal po 31 sekundách druhé třetiny na 1:1. Více střel ale brankář Mike Smith, který si připsal 33 zásahů, nepustil. Calgary rozhodlo v rozmezí 37. až 49. minuty, kdy vstřelilo zbývající čtyři góly.

Tampa Bay vs. Calgary.

„Zlomovým bodem bylo trestné střílení (za stavu 1:1), které Smith chytil. Jeho výkon a speciální formace na oslabení byly rozdílovým faktorem. Měli více šancí, ale my jsme ty své využili a oni ne. Proto jsme vyhráli,“ zhodnotil zápas trenér Calgary Glen Gulutzan. Vítězný gól si připsal Johnny Gaudreau, hlavní strůjce úspěšné série Flames. V pěti zápasech zaznamenal deset bodů (1+9).

Tampa Bay navíc ztratila i elitního obránce Victora Hedmana, který po srážce koleno na koleno s Garnetem Hathawayem odstoupil ve druhé třetině z utkání. „Podstoupí vyšetření a uvidíme, co přinesou výsledky. Nechci spekulovat,“ uvedl trenér Lightning Jon Cooper ke stavu švédského beka, který potřeboval pomoc při odchodu do kabin.

„Nevypadalo to vůbec dobře,“ řekl domácí kapitán Steven Stamkos, podle něhož tým poté přišel o koncentraci. „Mysleli jsme na něho. Ztratili jsme jiskru, když odstoupil. Ale dvě třetiny jsme nehráli špatně. Určitě jsme si nezasloužili, abychom po nich prohrávali 1:3. Ale Smith chytal velmi dobře,“ dodal.

Carolina korunovala úspěšný den, během kterého se stal novým většinovým vlastníkem klubu miliardář Tom Dundon. Změna majitele by měla ukončit spekulace ohledně přesunu týmu do jiného města. „Všichni jsme už měli možnost se s ním setkat. Zdá se, že je to skvělý chlap. Má spoustu velkých plánů. Všichni jsme nadšení, jak se to vyvinulo,“ uvedl gólman Caroliny Scott Darling, který chytil 26 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hurricanes rozhodli o výhře dvěma góly v poslední třetině, kterými zlomili nerozhodný stav 1:1, a posunuli se před Philadelphii a Pittsburgh na postupovou příčku do play off. Carolina se dostala do vyřazovací části naposledy v roce 2009.

Vítězný gól dal ze sporné situace Victor Rask. Hráči Washingtonu čekali, že při signalizovaném trestu rozhodčí přeruší hru, když se jejich obránce Brooks Orpik dotkl puku. Ale nestalo se a vzápětí inkasovali. „Všichni jsme si mysleli, že to byl jasný zásah puku. Jsme rozhodnutím zmatení a frustrovaní. Zvláště, když to rozhodlo,“ uvedl Orpik. Série domácích výher Washingtonu se zastavila na čísle 10.

Buffalo vstřelilo rozdílový gól ve 48. minutě díky velké porci štěstí. Nahozený puk se odrazil od zadního mantinelu přímo před branku ke Kyleu Okposovi, zatímco gólman Sergej Bobrovskij čekal za ní, aby pomohl obráncům s rozehrávkou. Nejslabší tým Východní konference také podržel Linus Ullmark, který kryl ve svém prvním startu v sezoně 44 střel.

„Je mým snem od předloňského léta, že si zase zachytám v NHL,“ řekl Ullmark, který nastoupil v soutěži naposledy v sezoně 2015/16 a jeho poslední výhra se datuje k dubnu 2016. O čisté konto ho připravil v 54. minutě Arťom Panarin, který v utkání trefil i tyč a břevno. Výhru Buffala zpečetil při power play Jack Eichel.

Výsledky NHL

• Buffalo - Columbus 3:1 (1:0, 0:0, 2:1) Branky: 12. B. Pouliot, 48. Okposo, 60. Eichel - 54. Panarin. Střely na branku: 29:45. Diváci: 18.071. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Okposo, 3. Eichel (všichni Buffalo).
  • Washington - Carolina 1:3 (0:0, 1:1, 0:2) Branky: 37. Eller - 32. Jordan Staal, 51. V. Rask, 59. Aho. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Darling, 2. V. Rask (oba Carolina), 3. Eller (Washington).
  • Tampa Bay - Calgary 1:5 (0:1, 1:2, 0:2) Branky: 21. Point (Palát) - 1. Ferland, 37. J. Gaudreau, 39. Bennett, 43. Jankowski, 49. Tkachuk. Střely na branku: 34:24. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Jankowski, 2. J. Gaudreau, 3. M. Smith (všichni Calgary).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...