NHL: Mrázek přispěl 36 zákroky k výhře Detroitu nad Carolinou

6:55aktualizováno  9:42
NEW YORK - Brankář Petr Mrázek pomohl 36 zákroky v pátečním utkání NHL k výhře hokejistů Detroitu 4:1 nad Carolinou. Ostravský rodák byl vyhlášen druhou hvězdou večera. Útočník Tomáš Hertl se ve svém 300. zápase v soutěži podílel asistencí na triumfu San Jose 3:1 v Columbusu a bodoval v osmém z posledních devíti duelů. Úřadující šampioni z Pittsburghu přestříleli Washington 7:4. Ruský centr Jevgenij Malkin, zvolený první hvězdou uplynulého měsíce, přispěl ke čtvrtému vítězství Penguins za sebou čtyřmi body.

Petr Mrázek (34) blokuje letící puk. foto: ČTK

Jedinou trefu Hurricanes v utkání s Detroitem vstřelil v deváté minutě v početní výhodě forvard Sebastian Aho. Mrázek, kterému ve výhledu clonil Elias Lindholm, vyrazil lapačkou střelu Justina Faulka pouze za sebe a Aho ze vzduchu doklepl kotouč do branky. „Neviděl jsem puk. Věděl jsem, že vystřelí z první. Snažil jsem se zvednout lapačku, ale bohužel jsem v ní puk neudržel,“ uvedl Mrázek.

Red Wings ještě do konce první třetiny odpověděli a v 26. minutě vstřelil obránce Trevor Daley vítězný gól. V závěrečném dějství přidal Detroit zbylé dvě branky. Útočník Darren Helm nasbíral tři body za gól a dvě nahrávky a dočkal se ocenění pro největší hvězdu večera.

Bez Jágra by Crosby v Pittsburgu nebyl. Česká legenda měnila dějiny slavné NHL

„Hráli jsme opravdu dobře. Splnili jsme všechno, co jsme si před utkáním řekli,“ prohlásil Mrázek, který za necelé dva týdny oslaví 26. narozeniny. Vítkovický odchovanec v posledních pěti duelech, do nichž zasáhl od úvodní minuty, vychytal čtyři vítězství včetně dvou nul. Proti Philadelphii (2:3 v prodloužení) dovedl Red Wings alespoň k bodu.

San Jose díky dvěma využitým přesilovkám zastavilo čtyřzápasovou šňůru porážek. „Přesilové hry jsou pro nás posledních dva a půl měsíců klíčové. Vytváříme si v nich hodně šancí a hráči si na ně věří,“ vysvětlil kouč Sharks Peter DeBoer. Kalifornský tým má čtvrtou nejlepší přesilovku v lize.

Čtyřiadvacetiletý Hertl si připsal asistenci u úvodní branky Logana Couturea v šesté minutě. V posledních devíti zápasech nastřádal osm bodů za dvě branky a šest asistencí. Útočník Blues Jackets Lukáš Sedlák nastoupil do 100. zápasu v NHL.

Washington prohrával 0:2 a 1:3, ale po druhé třetině odcházela obě mužstva do šaten za nerozhodnutého stavu 3:3. Ve třetí dvacetiminutovce přišla čtyřgólová smršť Penguins. Kapitán Capitals Alexandr Ovečkin sice ještě stačil zareagovat na Malkinovu trefu z 42. minuty, ale Pittsburgh poté odskočil soupeři třemi brankami během necelých čtyř minut. Penguins zvítězili v posledních jedenácti zápasech devětkrát.

„Hráli jsme velmi rychle. Máme k dispozici čtyři skvělé řady,“ prohlásil trojnásobný držitel Stanleyova poháru Malkin. „Sice jsme srovnali, ale dopřáli jsme jim spoustu přečíslení a třikrát jsme inkasovali v početní výhodě,“ zhodnotil důvody porážky trenér Capitals Barry Trotz.

Útočník Penguins Dominik Simon si pohoršil statistiku plus/minus o dva záporné body. Podruhé za sebou se do sestavy Capitals nevešel Jakub Vrána. Washingtonu nestačily ani tři body Ovečkina (2+1). Všechny branky Capitals zařídili ruští střelci, kromě nejlepšího kanonýra NHL se prosadili obránce Dmitrij Orlov a střední útočník Jevgenij Kuzněcov.

Jednatřicetiletý Malkin zaznamenal v každém z posledních tří startů minimálně tři body (7+3). Nastřádat čtyři body v jednom zápase se mu povedlo potřetí v sezoně. Malkin se v kanadském bodování posunul na páté místo o bod za Jakuba Voráčka. Ještě lépe je na tom jeho spoluhráč Phil Kessel, jenž se díky třem bodům za dvě branky a přihrávku propracoval s 62 body na druhou příčku. Kapitán pensylvánského celku Sidney Crosby dvěma nahrávkami prodloužil svou bodovou sérii na jedenáct utkání a ze sedmé pozice ztrácí na Malkina pouze bod.

výsledky NHL

Pittsburgh - Washington 7:4 (2:1, 1:2, 4:1) Branky: 3. a 48. Kessel, 42. a 51. Malkin, 16. Hagelin, 21. Hörnqvist, 47. Rust - 19. a 42. Ovečkin, 24. Orlov, 32. Kuzněcov. Střely na branku: 39:33. Diváci: 18.652. Hvězdy utkání: 1. Malkin, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. Ovečkin (Washington).

Minnesota - Vegas 5:2 (2:0, 2:1, 1:1) Branky: 11. a 59. E. Staal, 16. Coyle, 22. Ennis, 37. Spurgeon - 27. Haula, 53. Schmidt. Střely na branku: 35:24. Diváci: 19.057. Hvězdy utkání: 1. Brodin, 2. E. Staal, 3. Coyle (všichni Minnesota).

Columbus - San Jose 1:3 (0:1, 1:1, 0:1) Branky: 25. Jenner - 6. Couture (Hertl), 31. Labanc, 47. Vlasic. Střely na branku: 29:28. Diváci: 16.867. Hvězdy utkání: 1. Labanc, 2. M. Jones (oba San Jose), 3. Jenner (Columbus).

Carolina - Detroit 1:4 (1:1, 0:1, 0:2) Branky: 9. Aho - 17. DeKeyser, 26. Daley, 48. Nyquist, 54. Helm. Střely na branku: 37:38. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal celý zápas, inkasoval jednou ze 37 střel a úspěšnost zákroků měl 97,3 procenta. Diváci: 18.126. Hvězdy utkání: 1. Helm, 2. Mrázek (oba Detroit), 3. Aho (Carolina).