NHL: Kempný přispěl gólem k výhře Capitals, Palátova branka nestačila

7:38
TAMPA - Obránce Michal Kempný přispěl premiérovým gólem v kariéře v play off NHL k výhře hokejistů Washingtonu 4:2 nad Tampou Bay v úvodním duelu finále Východní konference. Za poražené se střelecky prosadil útočník Ondřej Palát. Největší hvězdou utkání se stal ruský kanonýr Alexandr Ovečkin, který se na triumfu Capitals podílel brankou a přihrávkou.

NHL: Kempný přispěl gólem k výhře Capitals. foto: Reuters

Kempný otevřel skóre zápasu v osmé minutě střelou zápěstím od modré, kterou navzdory skrumáži hráčů umístil přesně na vzdálenější tyč do horního rohu branky Andreje Vasilevského. Palát se ještě do zakončení snažil vložit hůl, ale ke Kempnému přistoupil pozdě. Sedmadvacetiletý zadák čekal na první gól ve vyřazovacích bojích 14 utkání. „Povedl se nám začátek, nedali jsme jim moc prostoru,“ těšilo kapitána Washingtonu Ovečkina.

Šest vteřin před koncem první části přidal Ovečkin v početní výhodě druhou branku hostů, když po vyhraném vhazování vypálil bez přípravy. „Ten gól nám hodně pomohl, dodal nám klid,“ řekl trenér Capitals Barry Trotz.

NHL: Kempný přispěl gólem k výhře Capitals.

Mezi 23. až 27. minutou odskočil Washington zásluhou středních útočníků Jaye Beaglea a Larse Ellera na rozdíl čtyř branek. V závěrečné třetině přenechal Vasilevskij místo v brankovišti Louisu Domingueovi, jenž zaznamenal sedm zákroků.

Lightning vyzráli na gólmana Bradena Holtbyho až ve 44. minutě. Kapitán floridského celku Steven Stamkos se trefil v početní výhodě z první. Palátova chvíle přišla v 54. minutě. Frýdecko-místecký rodák při protiútoku domácích místo přihrávky zvolil střelu z levého kruhu na bližší tyč.

Washington však drama nepřipustil a první výhru v sérii si pohlídal, přestože mu podruhé za sebou kvůli poraněné pravé ruce chyběl centr Nicklas Bäckström. „Od každého jste mohli vidět snahu,“ pochvaloval si Ovečkin.

První duel před vlastními fanoušky nezvládla Tampa ani v předcházející sérii s Bostonem, poté ale uspěla čtyřikrát v řadě. „Washington hrál finále Východní konference, zatímco my utkání základní části,“ vystihl hlavní rozdíl kouč Lightning Jon Cooper.

„Nedrželi jsme se našeho herního plánu a neměli moc puk na hokejkách. Přehráli nás. Z nějakého důvodu byli dříve u puků, lépe jim vycházely přesilovky i oslabení. Musíme být důraznější a hrát na hranici našich možností stejně jako po prvním utkání proti Bruins,“ řekl Stamkos.