NHL: Hvězda utkání Vrána pomohl k výhře Washingtonu nad Ottawou 5:2

7:38aktualizováno  9:11
NEW YORK - Útočník Jakub Vrána dvěma brankami pomohl ke středeční výhře hokejistů Washingtonu nad Ottawou 5:2 a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Jednadvacetiletý hráč zažil první dvougólový večer v NHL. Ondřej Palát přispěl gólem k vítězství Tampy Bay nad Chicagem 3:2 v prodloužení, za hosty zaznamenal asistenci obránce Jan Rutta. Jakub Voráček se trefil podruhé za sebou, Philadelphia ale prohrála s New York Islanders 3:4 v prodloužení.

Útočník Jakub Vrána slaví první dvougólový večer v NHL. foto: ČTK

David Pastrňák díky nahrávce bodoval poprvé po pěti zápasech a Boston uspěl v New Jersey 3:2 po nájezdech. V dresu Montrealu si odbyl ligovou premiéru zadák Jakub Jeřábek, Canadiens prohráli v Nashvillu 2:3 po nájezdech. Brankář Petr Mrázek vystřídal Jimmyho Howarda, dvakrát inkasoval a Detroit prohrál s Edmontonem 2:6. Jaromír Jágr ani žádný z jeho spoluhráčů nebodoval, Calgary podlehlo Columbusu 0:1 v prodloužení.

Vrána otevřel skóre v 16. minutě, kdy před brankovištěm dorazil střelu Jevgenije Kuzněcova. V polovině zápasu prudkou střelou z pravého kruhu pod horní tyč zvýšil už na 4:0. Puk se ale schoval pod láhev brankáře Craiga Andersona, a tak se z gólu skoro nikdo neradoval.

výsledky nhl

Buffalo - Minnesota 4:5

Florida - Toronto 2:1 po sam. nájezdech

New Jersey - Boston 2:3 po sam. nájezdech

NY Islanders - Philadelphia 4:3 v prodl.

Los Angeles - Winnipeg 1:2.

„Nikdo z diváků se nepostavil, proto jsem nevěděl. Potom jsem viděl, jak Kuzněcov ukazuje rozhodčímu, že je to gól, což mě uklidnilo,“ okomentoval akci Vrána, který nastoupil ve druhé formaci vedle Kuzněcova a T.J. Oshieho. Alexandr Ovečkin se trefil počtrnácté.

Pražský rodák, jehož Washington draftoval v roce 2014 v prvním kole na 13. místě, bodoval ve druhém zápase po sobě. V 22 zápasech vstřelil šest branek, k nimž přidal čtyři asistence. „Musíte pokračovat v tvrdé práci a dělat něco navíc, dokud se vám to nevrátí,“ prohlásil Vrána, který se přitom 16. listopadu proti Coloradu nevešel do sestavy.

Chicago vedlo v repríze finále Stanley Cupu z roku 2015 na ledě Tampy 2:0. Pod obě branky se podepsal Patrick Kane, u první trefy asistoval Rutta. V 25. minutě ale Kane v přesilové hře ztratil puk a následné přečíslení Tampy úspěšně zakončil Palát.

Lightning po 31 vteřinách třetí třetiny vyrovnali a v prodloužení rozhodl o bodu navíc v jejich prospěch přesilovkovým gólem Brayden Point. Brankář floridského celku Andrej Vasilevskij si připsal 29 zákroků. „Byl skvělý. Šlo o našeho nejlepšího hráče, který nás udržel ve hře,“ vyzdvihl Palát výkon ruského gólmana.

Voráčkův sedmý zásah v 34. minutě z přesilové hry zařídil Flyers vyrovnání na 3:3. Kladenský rodák bodoval ve čtvrtém utkání v řadě a s 27 body je na sedmém místě kanadského bodování. Philadelphia však prohrála pošesté za sebou.

Calgary bodovalo ve třetím venkovním zápase po sobě, nedokázalo ale vyzrát na brankáře Sergeje Bobrovského. O výhře Columbusu v 63. minutě rozhodla chyba obránce T.J. Brodieho, jenž přišel za vlastní brankou o puk, čehož využil Nick Foligno a najíždějícímu Joshi Andersonovi naservíroval přesný pas.

Montreal povolal Jeřábka z farmy v Lavalu z nižší AHL, kde v 17 zápasech nasbíral 11 bodů za gól a deset přihrávek. Plzeňský rodák nastoupil ve třetí obranné dvojici po boku Brandona Davidsona a odehrál 18 minut a 16 vteřin. Do statistiky plus/minus si zapsal plusový bod. Kanadský klub ale prohrál popáté v řadě.

„Byla to skvělá zkušenost, opravdu jsem si ji užil. Ve druhé třetině jsem měl víc střídání, díky kterým jsem se cítil lépe. Pokud odehraju více zápasů, budu se zlepšovat,“ řekl šestadvacetiletý český bek, jenž v květnu podepsal s Montrealem jako nedraftovaný hráč roční smlouvu.

„Líbila se mi jeho hra a způsob, jakým zápas zvládl. Každý čas od času udělá chybu, ale podle mě hrál dneska dobře,“ pochválil Jeřábka trenér Claude Julien.

Howard přenechal Mrázkovi místo v brance v 35. minutě poté, co inkasoval z devatenácté střely čtvrtý gól. Ostravský rodák si zachytal poprvé od 9. listopadu, kdy ho Calgary při výhře 6:3 pokořilo pětkrát. Mrázek nestačil na dvě z devíti střel a Detroit před vlastními fanoušky poprvé po šesti duelech nebodoval, na druhé straně Oilers uťali šňůru tří porážek.

Vancouver dokázal ve dvou dnech porazit obě pensylvánská mužstva. Po výhře 5:2 ve Philadelphii uspěl stejným poměrem i proti Pittsburghu. Podobně jako v utkání s Flyers se o to dvěma brankami opět přičinil dvacetiletý nováček Brock Boeser, který se znovu dočkal ocenění pro první hvězdu večera.