NHL: Frolík asistoval u jediné trefy Calgary a patřil k hvězdám zápasu

7:05aktualizováno  9:14
NEW YORK - Útočník Michael Frolík asistoval v pátečním utkání NHL u jediné branky Calgary, které doma podlehlo hokejistům New Yorku Rangers 1:3, a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Brankář David Rittich zůstal mezi náhradníky Flames. Přihrávku si připsal také Tomáš Nosek, který s Vegas prohrál s Ottawou 4:5.

Hokejový úročník Michael Frolík vystřelil celkem pětkrát na branku Henrika Lundqvista. Asistoval u jedné branky. foto: ČTK

Calgary po Frolíkově akci vyrovnalo v závěru první třetiny na 1:1, když střelu českého útočníka dorazil do sítě Brett Kulak. Rangers ale v prostřední části unikli brankami Pavla Bučněviče a Ryana Spoonera do dvoubrankového trháku, který udrželi i díky vynikajícímu výkonu Henrika Lundqvista. Švédský gólman kryl 50 střel, pět z nich na něj vyslal aktivní Frolík.

„Chci být rozdílovým hráčem a pomáhat týmu k vítězstvím. Proto tu jsem,“ podotkl Lundqvist, kterým svým výkonem stylově oslavil 36. narozeniny. Navíc se stal prvním brankářem v historii soutěže, který ve dvou zápasech po sobě vychytal výhru a připsal si v nich alespoň padesát zákroků. Statistika s počítáním střel se zavedla od sezony 1955/56.

Vegas ve třetí třetině smazalo dvoubrankové manko a Nosek stál u trefy na 4:4. Český útočník získal v oslabení puk v obranném pásmu a z následného protiútoku se i proti přesile prosadil Ryan Carpenter. Ottawa si ale za necelou minutu vzala vedení zpět a skóre se až do závěrečného klaksonu už nezměnilo. Jedním z hlavních strůjců výhry byl Erik Karlsson, jehož jméno se skloňovalo před uzávěrkou přestupů právě kvůli možnosti odchodu do Vegas. Švédský obránce si připsal tři asistence včetně té u vítězné trefy.

V pátečním programu NHL exceloval Nathan MacKinnon, který řídil dvěma góly a třemi přihrávkami kanonádu Colorada 7:1 v utkání s Minnesotou. Lídr Avalanche prožil druhý pětibodový večer v ročníku a překonal hranici třiceti vstřelených branek za sezonu. To se v klubové historii povedlo naposledy před jedenácti lety Joeovi Sakicovi (36) a Milanu Hejdukovi (35).

Colorado se s Minnesotou nijak nemazlilo a už v 33. minutě vedlo 6:0. „Dobře jsme začali a od toho se všechno odvíjelo,“ řekl MacKinnon, kterého těšilo, že tým stáhl v Centrální divizi ztrátu na Wild na rozdíl čtyř bodů. Avalanche jsou v Západní konferenci první pod čarou postupu, jeden bod jim schází na divokou kartu. „Koukáme ale na místo v první trojce v divizi, chceme si ho vybojovat. Cítíme, že máme dobrý tým, který na to má,“ podotkl.

Zazářil také Alex Galchenyuk, jenž hattrickem a jednou přihrávkou režíroval výhru Montrealu 6:3 na ledě New Yorku Islanders. Canadiens zlomili nerozhodný stav 3:3 ve třetí třetině, ve které ale také přišli o kapitána Maxe Paciorettyho. Jeho zdravotní stav klub teprve upřesní.

Taylor Hall bodoval ve všech posledních 17 zápasech New Jersey, tak dlouhou sérii nezaznamenal žádný hráč v klubové historii Devils. Kanadský útočník vyrovnal šikovnou tečí skóre na ledě Caroliny na 1:1. Teuvo Teräväinen ale strhl v 50. minutě vedení opět na stranu domácích, kteří nakonec zvítězili 3:1. Hall gólem pokořil i hranici 70 bodů, což se v klubu povedlo naposledy Iljovi Kovalčukovi a Patriku Eliášovi v sezoně 2011/12.

Florida pokračuje ve stíhací jízdě do play off a na postupovou příčku jí po výhře 4:1 nad Buffalem chybí už jen bod. Panthers si připsali dvanácté vítězství z posledních patnácti utkání a většině z nich přihlížel Radim Vrbata jen z tribuny. Mladoboleslavský rodák zůstal mezi náhradníky i v pátek. Ve formě je také Nashville, který uspěl ve Vancouveru 4:3 v prodloužení a sedmou výhrou v řadě se přiblížil vedoucí Tampě Bay na rozdíl bodu.

Výsledky NHL

NY Islanders - Montreal 3:6, Florida - Buffalo 4:1, Carolina - New Jersey 3:1, Winnipeg - Detroit 4:3, Calgary - NY Rangers 1:3, Colorado - Minnesota 7:1, Anaheim - Columbus 4:2, Vancouver - Nashville 3:4 v prodl. a Vegas - Ottawa 4:5.