NHL: Faksův gól Dallasu nestačil, Palát pomohl Kučerovovi k 100. bodu

7:22
NEW YORK - Útočník Radek Faksa v pátečním utkání NHL nezabránil 17. gólem v sezoně prohře hokejistů Dallasu 3:5 s Anaheimem. Forvard Ondřej Palát z Tampy Bay se asistencí podílel na 100. bodu Nikity Kučerova v sezoně. Lightning zdolali nejhorší tým soutěže Buffalo 7:5.

Centr Dallasu Stars Radek Faksa. foto: ČTK/AP

Anaheim první třetinu ovládl 3:1 a ve druhé zvýšil na rozdíl tří tref. V 28. minutě zmírnil ztrátu Faksa, který před brankou tečoval střelu beka Grega Pateryna, a na začátku třetí části dostal kapitán Stars Jamie Benn svůj tým do kontaktu. Výhru Ducks ale zpečetil forvard Andrew Cogliano, jenž v 55. minutě stanovil konečnou podobu výsledku. Kalifornský tým zvítězil počtvrté za sebou a v Pacifické divizi se posunul na třetí pozici. Křídelní útočník Anaheimu Ondřej Kaše vyšel po třech zápasech, z nichž poslední dva rozhodl vítězným gólem, bodově naprázdno.

Přestřelka v Tampě odstartovala už po půl minutě hry, kdy domácí otevřeli skóre. V páté minutě si Kučerov díky gólu na 2:1 připsal 99. bod. V desáté minutě vedli Lightning už 3:2. O branky Sabres se postarali nováčci Casey Mittelstadt a Alexander Nylander, kteří se radovali z premiérové trefy v NHL.

Zkraje druhé třetiny udeřila Tampa počtvrté. Kučerov se ve středním pásmu po přihrávce Paláta zmocnil puku, najel si do útočné třetiny a naservíroval ho obránci Danu Girardimu, který se střelou z první nemýlil. Sabres však do konce prostředního dějství třemi góly obrátili stav.

Tampa během 47 vteřin závěrečné třetiny strhla vedení zpátky na svoji stranu a do prázdné branky při power play hostů přidala sedmý gól. Floridský celek uspěl ve třetím z posledních čtyř duelů a v čele Atlantické divize i Východní konference má dvoubodový náskok na Boston, který odehrál o duel méně. K prvnímu místu stačí Tampě porazit v závěrečném souboji základní části Carolinu.

100 bodů je vždy výjimečná meta

Čtyřiadvacetiletý Kučerov jako třetí hráč v klubové historii a celkově jako šestý Rus v dějinách NHL pokořil stobodovou hranici. „Bez spoluhráčů bych nebyl tam, kde teď jsem. Na 100 bodů se nedosahuje snadno. Je to výjimečný počin, který si budu pamatovat do konce života,“ uvedl Kučerov. V kanadském bodování je druhý se ztrátou šesti bodů na Connora McDavida, který má na dosah druhý zisk Art Ross Trophy po sobě. Naposledy se obhajoba trofeje pro nejproduktivnějšího hráče v základní části povedla Jaromíru Jágrovi, který ji v letech 1998 až 2001 získal čtyřikrát v řadě.

Centr Patrik Berglund se hattrickem výrazně podepsal pod výhru St. Louis 4:1 v Chicagu. Devětadvacetiletý Švéd pouhých 16 vteřin po vyrovnávací brance Chicaga na 1:1 vrátil druhým gólem vedení zpátky na stranu Blues. „Nesmírně důležitá trefa. Bylo to velmi důležité utkání,“ prohlásil Berglund, který dal třetí gól při hře domácích bez brankáře.

Blues díky triumfu přeskočili o bod Colorado a ujali se druhé divoké karty, která zajišťuje účast v play off. Právě na ledě Avalanche svede St. Louis v závěrečném zápase boj o poslední volnou vstupenku do vyřazovacích bojů v Západní konferenci. Blues k postupu stačí i prohra v prodloužení či po nájezdech.

Útočník Chicaga Patrick Sharp se po konci utkání dočkal ovací vestoje. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu s Blackhawks oznámil, že jde pravděpodobně o jeho poslední ročník. „Bylo těžké se soustředit. Video na kostce a reakce diváků je něco, na co nikdy nezapomenu,“ prohlásil šestatřicetiletý Kanaďan, olympijský vítěz ze Soči 2014.

Sidney Crosby a Phil Kessel dovedli Pittsburgh shodně gólem a nahrávkou k vítězství 4:0 nad Ottawou. Penguins si díky čtvrté výhře z uplynulých pěti utkání zajistili pro první kolo play off výhodu domácího prostředí a potřetí za sebou skončili v Metropolitní divizi na druhém místě. Duel z pozice čárového rozhodčí řídil Libor Suchánek.