NHL: Chlapík pomohl Ottawě otřepat se z debaklu, Polák si dal vlastní gól

7:22
NEW YORK/PRAHA - Přestože odehrál hokejový útočník Filip Chlapík ve středečním utkání NHL jen necelých šest minut, stihl přispět asistencí k výhře Ottawy 4:3 v Torontu. V dresu domácích si Roman Polák srazil puk do vlastní branky a zaznamenal dva záporné body. Další český obránce Michal Kempný asistoval u jediné branky Chicaga, které doma podlehlo Minnesotě 1:2.

Ottawa porazila Toronto 4:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil Tom Pyatt. K výhře Senators pomohl asistencí i český mladík Filip Chlapík. foto: Reuters

Ottawa o den dřív utrpěla debakl 2:8 od Chicaga a v Torontu přišla na přelomu druhé a třetí třetiny o náskok 2:0. Vedení jí vrátila akce, u níž hrál důležitou roli Chlapík, který se ve středu po pěti dnech vrátil do prvního týmu Senator z farmy v Belleville. V sestavě nahradil zraněného Bobbyho Ryana.

Pro českého útočníka získal puk Alexandre Burrows a Chlapík z rohu přihrál mezi kruhy Gabrielu Dumontovi. Ten nejdříve minul, ale od zadního mantinelu se kotouč vrátil před branku a Dumont se prosadil se i přes bránícího Poláka. Pro nováčka Chlapíka to byl v sedmém zápase NHL druhý bod a znovu za asistenci.

Polák smolařem zápasu

Polák si druhý záporný bod připsal u první trefy, když na hranici brankoviště sváděl souboj a od jeho hokejky skončil puk v síti. „Dnes při nás nestálo štěstí. Tvořili jsme hru, vypracovali si spoustu šancí, ale v zakončení jsme byli netrpěliví. I když pochvalu si zaslouží Anderson, chytal skvěle. A na druhé straně jsme vyrobili pár chyb a potrestali je,“ řekl trenér Toronta Mike Babcock.

Ottawa těsné vedení neudržela, ale nakonec stejně vyhrála, protože udeřila z brejku tři na jednoho. Autorem vítězné branky byl v 57. minutě Tom Pyatt. Hrdinou však byl gólman Craig Anderson: oklepal se z předchozího dne, kdy byl střídán, a předvedl 45 úspěšných zákroků.

„Snažím se zápas hodit vždycky za hlavu jak nejrychleji je to možné,“ řekl Anderson, jenž v úterý inkasoval čtyřikrát během prvních třiceti minut hry. „Ani jsem neměl čas nad ním přemýšlet. Ale dnes jsme byli o 180 stupňů lepší. Bojovali jsme, dobře četli hru a dělali správná rozhodnutí. A byli jsme mnohem silnější před naší brankou,“ vysvětlil obrat.

Bodoval i Kempný, Ruttu sestřelil Foligno

Kempný asistoval u první branky zápasu podruhé za sebou. Obránce Chicaga tvrdě vypálil od modré a Brent Seabrook z dorážky otevřel skóre. Minnesota ustála úvodní třetinu bez dalšího gólu, pak vyrovnal Jonas Brodin a obrat dokonal ve 44. minutě Ryan Suter.

„První třetina byla z naší strany otřesná. Soupeř měl 41 pokusů, my jen 11. Asi patnáct minut se hrálo v našem pásmu. Že jsme prohrávali jen o gól, bylo úžasné,“ uvedl trenér Minnesoty Bruce Boudreau. O přestávce hráčům promluvil do duše. „Kluci se pak rozjeli a dřeli,“ těšilo ho.

Na začátku třetí třetiny odstoupil na chvíli domácí obránce Jan Rutta, jehož trefil do hlavy Marcus Foligno. Český bek, který rozehrával ve vlastní třetině u mantinelu, se po ošetření vrátil.