NHL: Sobotka přispěl gólem k výhře St. Louis, Bostonu pomohl Pastrňák

7:08aktualizováno  7:49
NEW YORK - Útočník Vladimír Sobotka přispěl gólem k vítězství hokejistů St. Louis 2:1 v prodloužení v úvodním utkání play off NHL na ledě Minnesoty. David Pastrňák se přihrávkou podílel na rozhodujícím gólu Bostonu při výhře 2:1 v Ottawě. Jeho autorem byl dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny nejlepší střelec Bruins v základní části Brad Marchand.

Devan Dubnyk z Minnesoty zasahuje před Vladimírem Sobotkou ze St. Louis. foto: ČTK/AP

Sobotka byl jediným úspěšným střelcem Blues v základní hrací době. Ve 27. minutě se prosadil ranou zápěstím z mezikruží a poslal hosty do vedení 1:0.

Dlouho se zdálo, že jeho trefa bude vítězná, 23 sekund před třetí sirénou ale zúročil velkou střeleckou převahu domácích (konečný poměr střel na branku 52:26) Zach Parise a při power play vyrovnal. Nakonec se radovali hosté, o jejich úspěchu rozhodl v 18. minutě prodloužení obránce Joel Edmundson.

Boston prohrával v Ottawě od poloviny zápasu po gólu Bobbyho Ryana, když ve druhé třetině ani jednou nevystřelil na branku. V úvodu třetí části ale vyrovnal Frank Vatrano a Marchand dokonal obrat v 58. minutě.

Pastrňák měl na vítězné akci lví podíl. Nejprve pomohl vybojovat puk v útočném pásmu, vzápětí skvělou přihrávkou připravil ideální střeleckou pozici pro Patrice Bergerona, jehož ránu sice domácí obrana zblokovala, ale Marchand odražený kotouč dorazil do odkryté branky.

Žádné gólové radosti se nedočkali fanoušci Montrealu, který doma prohrál s New York Rangers 0:2. Tomáš Plekanec byl na ledě u obou inkasovaných gólů. Ten rozhodující padl už v 10. minutě. Český útočník sice vyhrál vhazování v obranném pásmu, puk se ale smolně dostal na hokejku útočníka soupeře Tannera Glasse a ten pohotovou bekhendovou střelou otevřel skóre.

Paul Martin (7) a Tomáš Hertl (48) ze San Jose slaví gól v síti Edmontonu.
David Pastrňák (88) z Bostonu před Craigem Andersonem (41) z Ottawy.

Druhý gól přidali hosté 70 sekund před závěrečnou sirénou při power play do prázdné branky. Gólman Rangers Henrik Lundqvist potřeboval k čistému kontu 31 úspěšných zákroků.

K nečekané změně v brankovišti museli těsně před utkáním s Columbusem přistoupit trenéři Pittsburghu. Na rozbruslení se totiž zranil Matt Murray a do branky tak musel Marc-Andre Fleury. Podal ale spolehlivý výkon a 31 zákroky přispěl k výhře Penguins 3:1.

Tomáš Hertl přihrál na jeden gól hokejistů San Jose, kteří zvítězili 3:2 v prodloužení v Edmontonu. Sharks prohrávali po první třetině 0:2, pak ale manko smazali a ve 4. minutě nastavení rozhodl o jejich výhře po rychlém protiútoku Melker Karlsson.

Výsledky

. kolo play off NHL: Východní konference - 1. zápasy: Montreal - New York Rangers 0:2 (0:1, 0:0, 0:1) Branky: 10. Glass, 59. Grabner. Střely na branku: 31:31. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Glass (oba Rangers), 3. Price (Montreal).

Ottawa - Boston 1:2 (0:0, 1:0, 0:2) Branky: 31. Ryan - 45. Vatrano, 58. Marchand (Pastrňák). Střely na branku: 27:25. Diváci: 18.702. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Marchand (oba Boston), 3. Ryan (Ottawa).

Pittsburgh - Columbus 3:1 (0:0, 3:0, 0:1) Branky: 22. Rust, 24. Kessel, 37. Bonino - 53. Calvert. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18.563. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Kessel, 3. Malkin (všichni Pittsburgh).

Západní konference - 1. zápasy: Minnesota - St. Louis 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1) Branky: 60. Parise - 27. Sobotka, 78. Edmundson. Střely na branku: 52:26. Diváci: 19.168. Hvězdy zápasu: 1. Edmundson, 2. Allen (oba St. Louis), 3. Dubnyk (Minnesota).

Edmonton - San Jose 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1) Branky: 7. Klefbom, 18. Lucic - 22. J. Ward, 46. Martin (Hertl), 64. Karlsson. Střely na branku: 19:44. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Karlsson (San Jose), 2. Talbot (Edmonton), 3. Burns (San Jose).