Nezničitelná Björgenová získala drtivým závěrem na MS již třetí zlato

14:16aktualizováno  15:39
OSLO - Norská běžkyně Marit Björgenová získala zlato i ve třetím startu na lyžařském mistrovství světa v Oslu. V pondělí vyhrála závod na 10 kilometrů klasickou technikou a navázala na triumfy ze skiatlonu a sprintu. Třicetiletá Björgenová porazila o čtyři vteřiny Justynu Kowalczykovou z Polska, třetí místo obsadila se ztrátou téměř deseti vteřin Finka Aino Kaisa Saarinenová. České reprezentantky nestartovaly.

Marit Bjorgenová. foto: Reuters

"Tentokrát jsem si sáhla až na dno. Byl to asi nejtěžší a nejtvrdší závod mé kariéry a musím říci, že jsem sama sebou ohromená," uvedla Björgenová. "Takhle unavenou jsem Marit mockrát neviděl. Vzalo jí to hodně sil, aby získala tuhle zlatou medaili, kterou chtěla možná ze všech nejvíce," řekl trenér norských běžkyň Egil Kristiansen.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Oslu

Ženy - 10 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 27:39,3 min., 2. Kowalczyková (Pol.) -4,1, 3. Saarinenová (Fin.) -9,7, 4. Johaugová (Nor.) -23,7, 5. Lahteenmakiová -23,9, 6. Muranenová (Fin.) -26,8, 7. Longaová (It.) -28,9, 8. Niskanenová (Fin.) -49,7, 9. Skofterudová -1:00,9, 10. Steiraová (obě Nor.) -1:03,6.

Tři kilometry před cílem Norka nečekaně prohrávala s Kowalczykovou o více než osm vteřin, ale v závěru měla navrch. V cíli spadla vyčerpáním do sněhu a vleže sledovala finiš polské rivalky. Jásot zaplněných tribun jí dal jasně najevo, že získala v Oslu třetí zlatou medaili.

Kowalczyková prohrála s Björgenovou boj o titul podruhé za sebou, stejně dopadl jejich duel v sobotním skiatlonu. "Jsem nadšená z druhého stříbra," tvrdila Kowalczyková a nevypadala zklamaně. Na trati jí pomáhali nejen polští trenéři. "Mezičasy mi hlásily i týmy z Ruska, Kazachstánu a Česka, ale poslední tři kilometry jsem nejela dobře. V cíli jsem padla vysílením, jak jsem byla unavená," líčila běžkyně.

Domácí favoritka Björgenová ke třem zlatým olympijským medailím přidala už sedmý titul mistryně světa. Na Holmenkollenu může vyhrát ještě tři další závody. "Ještě se rozhodnu, co dál," řekla unavená Norka s tím, že ještě neví, jestli poběží sprint dvojic.