Neymar to dokázal. Rozhodující penaltou zařídil Brazílii první fotbalové zlato z her

1:15
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Fotbalisté Brazílie se poprvé v historii stali olympijskými vítězi. Rozhodující penaltu ve finále s Německem (1:1, na pen. 5:4) proměnil v rozstřelu kapitán Neymar. Třetí místo obsadili po výhře 3:2 nad Hondurasem fotbalisté Nigérie.

Kapitán Brazílie Neymar splnil svůj slib a dovedl kanárky konečně k olympijskému zlatu. foto: Reuters

Je pro smích celé Anglii. Belgický fotbalista si myslel, že hraje za jiný klub

Brazílii na Maracaná poslal do vedení gólem z přímého kopu v 27. minutě kapitán Neymar, ale po hodině hry vyrovnal Meyer.

V normální hrací době ani v prodloužení další branka nepadla a zápas tak musel rozhodnout penaltový rozstřel. V něm jako jediný neuspěl v poslední sérii Petersen a Neymar vzápětí rozjásal celou hostitelskou zemi.

Získala na hrách zlatou medaili, po níž toužila vůbec nejvíc. Brazílie se jí dočkala na čtvrtý pokus, když v letech 1984, 1988 a 2012 vždy prohrála.

Na kontě má také dva bronzy. Německo ve svém prvním finále rovněž usilovalo o první triumf pod pěti kruhy, na hrách dosud dvakrát obsadilo třetí místo.

Nigérie zkompletovala sbírku

Na výhře Nigérie se v Belo Horizonte dvěma góly podílel Umar Sadiq, který se prosadil v 34. a v 56. minutě, kdy po gólu Amina Umara zvýšil na 3:0.

Honduras dokázal zápas zdramatizovat, když v 71. minutě snížil Anthony Lozano a čtyři minuty před koncem Marcelo Pereira. Na vyrovnání už ale síly nenašel.

Nigérie tak zkompletovala olympijskou sadu medailí z fotbalového turnaje, když v roce 1996 získala zlato a v roce 2008 stříbro. Honduras naopak při čtvrté účasti na hrách na premiérovou medaili nedosáhl, čtvrté místo je však jeho nejlepším výsledkem.

Fotbal - muži: Finále:

Brazílie - Německo 1:1 (1:0), na penalty 5:4.

Branky: 27. Neymar - 59. Meyer. Penalty proměnili: Augusto, Marquinhos, Rafinha, Luan, Neymar - Ginter, Gnabry, Brandt, Süle. Neproměnil: Petersen. Rozhodčí: Faghaní - Sochadan, Mansúrí (Írán). ŽK: Zeca, Almeida - Selke, Promel, S. Bender, Süle. Diváci: 70.000.