Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Neuznaný gól, dvě neodpískané ruce v pokutovém území. A Sparta padla s Plzní

19:54
PRAHA - Fotbalisté Plzně vyhráli ve šlágru 10. ligového kola na Spartě 1:0 a dál vedou tabulku o osm bodů před druhou mistrovskou Slavií. Jeden ze šlágrů podzimu rozhodl ve 38. minutě hlavičkou Daniel Kolář, domácí po přestávce trefili tyč a gól Tala Ben Chaima neplatil kvůli těsnému ofsajdu.

Utkání 10. kola první fotbalové ligy AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň. David Lafata ze Sparty. foto: ČTK

Plzeň vyhrála i desáté kolo ligové sezony a symbolicky na Letné překonala nejlepší vstup do ročníku v podání z Sparty z roku 2011. Pražané utrpěli v desátém zápase nejvyšší soutěže už šestou ztrátu a propadli se až na šesté místo tabulky o hrozivých patnáct bodů za Viktorii.

„Sparta podle mého názoru odehrála nejlepší utkání v sezoně, my jsme to spíš ubojovali srdcem. Po deseti kolech jsme získali všechny body a Sparta jich patnáct ztratila, ale po 20. kole to může být naopak,“ řekl na tiskové konferenci plzeňský kouč Pavel Vrba. „Rekordy mě nezajímají, zajímá mě stav po 30. kole. Je teprve třetina a za to prémie nedostaneme. Radši budu první po 30. kole i s nějakými prohrami,“ dodal.

Utkání 10. kola první fotbalové ligy: AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň....

Sparťanský veterán Rosický začal jen na lavičce, v plzeňské základní sestavě zase ještě stále chyběli defenzivní lídři Hubník s Limberským, kteří se uzdravují po zranění.

V první půli se hrál na Letné vyrovnaný fotbal a v ofenzivě byla mírně nebezpečnější Sparta. Pražané také měli první gólovou šanci, Lafata ale po patičce od Kadlece pálil na konci 17. minuty těsně vedle. Sparťanský kapitán pak netrefil branku ani po další nadějné akci. V 26. minutě zahrozila také Plzeň, Dúbravka ale Kolářovu střelu nadvakrát zkrotil.

O deset později domácí marně žádali penaltu. Zahustel obehrál nedůrazného Havla, přihrávku trefil do Kopicovy ruku, kterou měl hostující záložník položenou na trávníku, ale rozhodčí Příhoda penaltu nenařídil.  „Podle mě ruka byla, pravděpodobně jsem ji trefil, ale rozhodčí to nepískl, takže penalta nebyla. Víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ uvedl Zahustel.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

(10. kolo první fotbalové ligy)

Branka: 38. Kolář. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Kříž. ŽK: V. Kadlec - Krmenčík, Hejda, Havel, Hrošovský, Zeman. Diváci: 17.134.

Sparta: Dúbravka - Zahustel, Štetina, Hovorka, M. Kadlec - Mavuba, Mareček (74. Sáček) - Biabiany (62. Rosický), Lafata, Šural (54. Ben Chaim) - V. Kadlec. Trenér: Stramaccioni.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Hájek, Havel - Hořava, Hrošovský - Petržela (64. Zeman), Kolář (81. Bakoš), Kopic (70. Pilař) - Krmenčík. Trenér: Vrba.

Dvě minuty poté otevřela Viktoria skóre. Mavuba nechal nacentrovat před vápnem stopera Hejdu a bývalý hráč Sparty Kolář přesnou hlavičkou do horního rohu branky překonal Dúbravku.  „Já ani nevím, kolik jsem měl prostoru. Soustředil jsem se na míč, mířil jsem na branku. Moc si to nepamatuju, nějak to tam padlo. Hlavně jsem dal konečně gól na Spartě,“ uvedl Kolář.

Sparta mohla ihned odpovědět, ale Hovorkovu hlavičku vykopl z brankové čáry Hejda. Už v nastavení první půle domácí děkovali gólmanu Dúbravkovi, jenž chytil Petrželovu tutovou šanci zblízka po Kopicově střílené přihrávce.

Západočeši měli velkou možnosti i těsně po pauze, kdy Krmenčíkovu střelu vyrazil Dúbravka. Na druhé straně pálil z hranici vápna těsně vedle Kadlec a Lafatovu hlavičku pak odvrátil z prázdné branky Řezník.

Po hodině naskočil do hry Rosický a po jeho centru měl v 69. minutě na hlavě vyrovnání Zahustel, Plzeň však skvělým zákrokem zachránil gólman Kozáčik. „Ještě jsem to dal o zem, aby to chytlo rychlejší skluz. To se mi povedlo, ale dal jsem to málo na zadní a Kozáčik to stihl vytáhnout,“ popsal Zahustel.

Sparta se tlačila za vyrovnáním, ale neprosadila se ani v 73. minutě, kdy Kadlecův oblouček přes Kozáčika zamířil vedle. Domácí dostali v závěru soupeře pod drtivý tlak.

Sedm minut před koncem napálil agilní Kadlec povedenou střelou z dálky tyč, míč vrátil do sítě Ben Chaim, ale rozhodčí kvůli těsnému ofsajdu gól neuznali.

Plzeň už se ubránila, byť v závěru zahrál nejspíše před vlastním brankářem rukou útočník Marek Bakoš, a porazila Letenské v šestém z posledních sedmi ligových soubojů.

„Jsme velmi zklamaní. Tým předvedl dobrý výkon. Každý, kdo zápas viděl, musí uznat, že jsme si nezasloužili prohrát. Všichni odevzdali maximum, měli jsme 18 střel, 11 rohů,“ řekl italský trenér Sparty Andrea Stramaccioni. „Je to pro nás těžké, když ztrácíme 15 bodů. Naším cílem zůstává vrátit se na špici, na první dvě místa, která zaručují účast v Lize mistrů. I když po dnešní prohře to bude těžké,“ dodal.