Neuvirth vychytal výhru Philadelphie. Za Calgary se trefil Frolík

7:17
NEW YORK - Hokejový brankář Michal Neuvirth kryl v pondělním utkání NHL 29 střel a dovedl Philadelphii k výhře 5:3 na Calgary. V dresu poražených jednou skóroval Michael Frolík. Druhého českého gólmana Petra Mrázka nepustily do akce potíže s třísly, i bez něho ale Detroit uspěl v Dallasu 3:2 v prodloužení.

Brankář Philadelphia Flyers Michal Neuvirth foto: Reuters

Ofenzíva Philadelphie byla oslabena o Jakuba Voráčka, který vynechal už minulý zápas kvůli potížím v dolní části těla a podle manažera týmu Rona Hextalla si léčba českého útočníka vyžádá zhruba dva týdny.

Na operaci však Voráček nemusí a Hextalla zdravotní stav českého útočníka neznepokojil natolik, aby před uzávěrkou přestupů sháněl rychle náhradu. „Na trhu jsem se ohlížel po tom, co by nás ihned posílilo a zároveň by nás to nepoškodilo v naší budoucnosti (zisk hráče za drafty). A neobjevilo se nic, co by mi dávalo smysl,“ vysvětloval Hextall.

Kladenského odchovance, který je druhým nejproduktivnějším hráčem týmu, skvěle zastoupilo duo Brayden Schenn - Claude Giroux. Prvně jmenovaný vstřelil první hattrick v soutěži a kapitán Flyers asistoval u čtyř branek. Díky jejich výkonům domácí vedli po dvou třetinách 4:1. Calgary ještě zápas zdramatizovalo i s přispěním Frolíka, který střelou z pravého kruhu přes obránce snižoval v 52. minutě na rozdíl jednoho gólu. V poslední minutě však Wayne Simmonds svou druhou trefou v utkání pečetil výhru Philadelphie.

„Už jsem několikrát dal v utkání dva góly, loni mi zrušili hattrick, proto jsem rád, že jsem toho konečně dosáhl. Moc to pro mě znamená. Těší mě o to víc, že pomohl týmu vyhrát a získat body. Pokud bych vstřelil tři branky a ještě jsme to nakonec prohráli, to by se člověk cítil úplně opačně,“ prohlásil Schenn, jemuž u první branky asistoval Radko Gudas. Premiérový hattrick vsítil v soutěži i Patric Hörnqvist, který řídil kanonádu Pittsburghu 6:0 nad Arizonou.

Absence Mrázka, který ještě o víkendu vychytal týmu výhru v utkání pod širým nebem, by měla podle slov manažera Detroitu Kena Hollanda trvat jen pár dní. „Očekávám, že ve středu už bude připraven chytat. Byli jsme raději opatrní, nechtěli jsme riskovat a jeho zranění zhoršovat,“ upřesňoval trenér Detroitu Jeff Blashill.

Situace využil Jimmy Howard, který si připsal 39 zákroků a první výhru od 3. prosince. Zdá se, že se americký gólman dostává do formy, protože v posledních dvou startech zaznamenal úspěšnost zásahů 95,8 procent. „Trvalo to, ale jsem šťastný, že jsem týmu konečně pomohl vyhrát. Myslel jsem, že takové zápasy přijdou dříve,“ ulevil si Howard.

Detroit byl blízko k výhře už v základní hrací době, ale domácí při závěrečné power play vyrovnali dorážkou Vernona Fiddlera, u jehož trefy byla připsána asistence Aleši Hemskému. V prodloužení rozhodl o zisku bonusového bodu Pavel Dacjuk. Gólovou přihrávku zaznamenal Tomáš Plekanec, po jehož akci Montreal vyrovnal na ledě San Jose na 1:1. Šlo ale o jednu z mála radostí českého hráče v zápase, neboť Canadiens prohráli 2:6.

Výsledky pondělních zápasů NHL

NY Rangers - Columbus 2:1 (1:0, 0:0, 1:1) Branky: 18. Zuccarello, 58. Stepan - 44. Atkinson. Střely na branku: 23:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Raanta (NY Rangers), 2. Korpisalo (Columbus), 3. Stepan (NY Rangers).

Pittsburgh - Arizona 6:0 (2:0, 2:0, 2:0) Branky: 6., 18. a 32. Hörnqvist, 30. Kunitz, 59. Letang, 59. Cullen. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.435. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Crosby, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Toronto - Tampa Bay 1:2 (0:0, 0:2, 1:0) Branky: 58. Kadri - 25. a 36. Johnson. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18.933. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Kadri (Toronto).

Philadelphia - Calgary 5:3 (1:1, 3:0, 1:2) Branky: 13., 36. a 39. B. Schenn (na první Gudas), 25. a 60. Simmonds - 7. Monahan, 51. Ferland, 52. Frolík. Střely na branku: 29:32. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Diváci: 19.065. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. Giroux, 3. Simmonds (všichni Philadelphia).

Detroit - Dallas 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1) Branky: 38. Sceviour, 59. Fiddler (Hemský) - 32. a 47. Athanasiou, 63. Dacjuk. Střely na branku: 41:33. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Dacjuk, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. Fiddler (Dallas).

San Jose - Montreal 6:2 (2:1, 1:1, 3:0) Branky: 16. a 55. Pavelski, 4. Thornton, 24. Burns, 43. Karlsson, 44. Spalling - 6. Gallagher (Plekanec), 33. Mitchell. Střely na branku: 36:23. Diváci: 16.205. Hvězdy zápasu: 1. Thornton, 2. Pavelski, 3. Burns (všichni San Jose).