Neuvirth se vrátil do branky Washingtonu... A vítězná série končí

9:38
DETROIT - Hokejový brankář Michal Neuvirth se v NHL po čtyřech vynechaných zápasech vrátil do branky Washingtonu, jeho tým však v bitvě druhých nejlepších týmů obou konferencí podlehl na ledě Detroitu 2:3.

Brankář Michal Neuvirth foto: ČTK

Red Wings tak ukončili devítizápasovou vítěznou šňůru Capitals, která začala 26. února. Neuvirth během této série vychytal čtyři výhry v řadě. V pátém utkání s Tampou Bay však po první třetině střídal kvůli zranění oka, do něhož se mu po zásahu pukem do masky dostaly kovové částečky. Zápas dochytal Braden Holtby, který pak dostal přednost i v dalších čtyřech zápasech.

Teprve ve středu se znovu objevil mezi tyčemi Neuvirth a z 35 střel inkasoval tři góly. Dvěma trefami jej pokořil útočník Henrik Zetterberg, jenž se předtím netrefil v devíti zápasech za sebou a z posledních šestadvaceti duelů skóroval jen dvakrát.

"Už jsem pomalu zapomněl, jaký je to pocit dát gól. Pokaždé, když na vás padne takováhle deka, začne o sobě člověk pochybovat. Pak nad tím příliš přemýšlíte a děláte špatná rozhodnutí. Je proto krásné zjistit, že góly stále střílet umím," prohlásil švédský kanonýr, který v 13. minutě otevřel skóre zápasu a v polovině třetí třetiny vstřelil vítězný třetí gól.

Video ze zápasu Detroit - Wahington

Čtrnáct sekund před koncem základní hrací doby měl obrovskou šanci na vyrovnání Alexander Sjomin, z ideální palebné pozice však trefil jen horní tyč. "Myslím, že kdyby zachoval chladnou hlavu, mohl to být gól. Byla to smůla, ale takové věci se stávají. Dnes jsme nedokázali využít tolik šancí jako v předchozích zápasech a soupeř si vítězství zasloužil," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

Důležitou výhru v bitvě o postup do play off si připsali hokejisté Toronta, kteří zvítězili 3:1 na ledě Caroliny. Maple Leafs tak v tabulce Východní konference poskočili na desáté místo a na svého středečního soupeře, který se nachází o příčku výš, ztrácejí už jen dva body a celkem čtyři body je dělí od osmého Buffala.

Hvězdou zápasu se stal Dion Phaneuf, který měl prsty ve všech třech brankách Toronta, když dvě sám vstřelil a na třetí přihrál. Velkou zásluhu na vítězství měl i brankář James Reimer, který zneškodnil 36 střel Hurricanes.

Výsledky NHL

Carolina - Toronto 1:3
(1:1, 0:2, 0:0)
Branky: 13. Larose - 20. a 31. Phaneuf, 32. Bozak. Střely na branku: 37:19.  Diváci: 15.220.

Anaheim - St. Louis 2:1
(0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 32. a 42. Blake - 30. Oystrick. Střely na branku: 24:31. Diváci: 12.604.

Vancouver - Colorado 4:2
(0:2, 1:0, 3:0)
Branky: 52. a 59. H. Sedin, 27. Lapierre, 50. Burrows - 12. Johnson, 13. Duchene. Střely na branku: 40:29. Diváci: 18.860.

Detroit - Washington 3:2
(2:1, 0:1, 1:0)
Branky: 13. a 50. Zetterberg, 15. Filppula - 13. Carlson, 26. Ovečkin. Střely na branku: 35:28. Diváci: 20.066.

Třiadvacetiletý Reimer je nováčkem v NHL, v posledních týdnech se však stal týmovou jedničkou, když odchytal třináct zápasů Maple Leafs v řadě. Trenér Ron Wilson se na něho v souboji s Carolinou spolehl i přesto, že ho při pondělní prohře 2:6 s Tampou ve třetí třetině vystřídal.

A Reimer se mu za důvěru odvděčil, přestože se před utkáním objevily názory, že je Reimer vyčerpaný a že by měl dostat přednost zkušený Jean-Sebastien Giguere. "Z těchto názorů jsem unavený. Cam Ward odchytal 63 zápasů a není unavený, ale o Reimerovi se to říká. Kdybych ho nepostavil, byl bych idiot. 'Reims' není utahaný. To, že v některém zápase není tak dobrý jako v řadě jiných, je v téhle lize zcela normální jev," uvedl Wilson.

Cenné dva body ve středu získali také hokejisté Anaheimu, kteří porazili St. Louis 2:1 a poskočili do elitní osmičky v tabulce Západní konference. Kačeři mají stejně bodů jako deváté Calgary, mají však odehrány o dva zápasy méně.

Oba góly Anaheimu vstřelil Jason Blake. Ve 12. minutě při vyrovnávací brance na 1:1 mu však pomohl obránce Roman Polák, který za záda vlastního gólmana bruslí srazil Blakeovou přihrávku na Teemu Selänneho. Vítězný druhý gól pak Blake vsítil ve 42. minutě, když tečoval střelu Lubomíra Višňovského.

NHL má od středy prvního jistého postupujícího do play off. Hokejisté Vancouveru totiž porazili Colorado 4:2, připsali si sedmou výhru v řadě a s předstihem si zajistili vítězství v Severozápadní divizi. Na druhé Calgary mají deset zápasů před koncem základní části náskok 22 bodů. Canucks se 103 body vládnou tabulce celé NHL, druhá Philadelphia na ně ztrácí deset bodů.