18. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Neurážejte Kratochvílovou. Za to, co s ní ‚doba‘ udělala, zaslouží politovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 29Diskuse
Jarmila Kratochvílová (vpravo) je pod palbou kritiky. Neprávem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jarmila Kratochvílová (vpravo) je pod palbou kritiky. Neprávem. | foto: MAFRA - Michal Šula

Šestašedesátiletá atletka Jarmila Kratochvílová si za zničené tělo a pověst nezaslouží kritizovat. Naopak je na místě lítost.

Jen krátce na to, co se v sobotu objevil na serveru Lidovky.cz článek s titulkem „Vousatý rekord Kratochvílové zmizí? O 34 let starý zápis přijde nejspíš už v srpnu“ se na diskuzi strhla debata o tom, zda si Jarmila Kratochvílová zaslouží mít dál světový rekord na 800 metrů, či ne.

Jedna část argumentovala tím, že nikdy neměla pozitivní dopingový test, takže by měla rekord z roku 1983 mít dál v držení.

Ta druhá však poukazuje na to, že v osmdesátých letech si nedovoleným způsobem pomáhal k vítězstvím a rekordům minimálně celý socialistický svět, takže když Kratochvílové a spol Mezinárodní atletická federace v srpnu rekordy vezme, bude to správné řešení.

Nechutné jsou však reakce na to, že Kratochvílová s pomocí tehdejších socialistických doktorů měla mužské pohlavní znaky.

Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. 1980. Reprofoto z publikace Móda pod olympijskými kruhy; vydala Mladá Fronta 2016

Imrich Bugár a Jarmila Kratochvílová. 1980. Reprofoto z publikace Móda pod olympijskými kruhy; vydala Mladá Fronta 2016

Ať už to bylo s dopingem, který Kratochvílová dlouhodobě odmítá, jakkoliv, jedno je jasné.

Sama by nikdy dobrovolně své tělo nezhyzdila. A nikdo z nás neví, co by dělal na jejím místě, kdyby byla pod tlakem svazu, strany a vlády. Pěkně to vystihla její někdejší americká soupeřka Doriane Lambeletová Colemanová.

„Nikdo by sám sobě tohle neudělal. Vždycky mi ji bylo líto. Vždycky jsem věděla, že je jen pěšcem v té hře s jejím tělem. Byla to opravdu velmi milá osoba.“

Šestašedesátiletá atletka si proto za zničené tělo a pověst nezaslouží kritizovat. Naopak je na místě lítost.

  • 29Diskuse