2. února 2007 9:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neumannová čeká na víza

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse

DAVOS/PRAHA V téměř kýčovitě čarovném počasí se Kateřina Neumannová chystá v Davosu na „svůj“ sobotní závod na 10 kilometrů volně. Bilance české lyžařky na této trati je nevídaná; v posledních deseti startech devětkrát vyhrála a jednou skončila druhá!

LN Baví vás příprava na závod 10 km volně o něco víc než na jiné závody, v nichž přeci jen nebýváte pasovaná na tak výraznou favoritku?
Na jednu stranu se na závod těším, možná i o trochu víc než na jiný, zároveň ale také vím, že s volnou desítkou se se mnou pojí pokaždé velké očekávání. Já se ale těším na všechny závody, zvláště když je podbarvují pěkné podmínky. jaké teď panují v Davosu.

Takže modrá obloha, mráz, prašan...?
Do středy to byla naprostá pohádka, dnes poprvé není zcela jasno.

V jaké formě a pohodě se cítíte po dvoutýdenní závodní přestávce?
Všechno je snad vcelku v pořádku. Mezi chůvou Martinou a Luckou sice řádila lehká střevní chřipka, tak jsem měla trochu strach, abych zažívací potíže také nechytla. To by byla teda velká smůla.. Zatím jsem ale v pořádku, tak snad... Formu ale s trenérem Standou Frühaufem na sobotní závod speciálně neladíme.

Vaše původní tréninkové plány poněkud ovlivnilo Světové ekonomické fórum, jež o víkendu v Davosu skončilo. Prý jste kvůli němu musela do Švýcarska přijet později...
V Davosu nebyla jediná volná postel, takže jsme zůstali ještě pár dnů na Tauplitz. Dorazili jsme sem až v sobotu večer. Celé město bylo obšancované, všude spousta bezpečnostních opatření. Nad námi létaly helikoptéry a policajti nás zastavili už deset kilometrů před městem. Kontrolovali nám pasy, ptali se, proč do Davosu jedeme a tak...

Když jste se zmínila o cestovním pasu, už v něm máte čínské vízum? V Changchungu jste si chtěla před světovým šampionátem v Japonsku naposledy zazávodit...
Vízum ještě nemám. Normálně se vyřizuje asi týden, jenže já pas v Čechách nemohla nechat, protože jsem věčně někde na cestách. Věc se proto bude muset vyřešit trochu nestandardním, zrychleným způsobem. Původně jsem chtěla v Davosu zůstat až do příštího čtvrtka, ale právě kvůli vízu možná odcestuju o den dříve.

Do Číny se hodláte vydat již příští sobotu; co všechno musíte v Česku během jednoho či dvou volných dnů stihnout?
Hlavně musím vyprat a ráda bych se nechala před odletem i trochu ostříhat.

V Davosu si pobyt prodlužujete hlavně kvůli nadmořské výšce?
Chtěla jsem strávit alespoň 14 dnů ve výšce, aby měl trénink dlouhodobější efekt. Tedy i pro mistrovství světa. Doma bych navíc nenašla tak skvělé podmínky jako tady.

V Číně se zrovna moc často na lyžích nezávodí. Co vlastně o Changchungu víte?
Jak to tam vypadá, moc nevím. Snad by tam ale měla být možnost slušného tréninku i bydlení poblíž tratí. Svěťák se sice v Číně nejezdí, ale Švédové tam pořádají obdobu Vasova běhu. Jezdí na něj třeba Standa Řezáč. No, a Kukín (Martin Koukal) si tam kdysi při sprintu zlomil ruku...

Zkusíte si v Číně i sprint?
Kdepak, klasický sprint není můj šálek kávy.

Václav Cibula
  • 12Diskuse
Najdete na Lidovky.cz