7. ledna 2017 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nestor Rallye Dakar si sám zavolal vrtulník. S otřesem mozku chtěl spravit upadlé kolo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Josef Macháček doplatil na velkou nehodu vykloubeným ramenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Macháček doplatil na velkou nehodu vykloubeným ramenem. | foto: Reuters

PRAHA Je živoucí legendou Rallye Dakar, nikdo jiný totiž nemá na kontě víc titulů v kategorii čtyřkolek než on. Konkrétně pět. V březnu oslaví Josef Macháček šedesátiny a tak si chtěl nadělit předčasný dárek. Naposledy jet do Jižní Ameriky a absolvovat dvoutýdenní martyrium „Dakaru“.

Muž, který má ve zvyku svým čtyřkolkám jména a polidšťovat si je, se však letos cíle nedočká. Sedmdesát kilometrů před cílem čtvrteční čtvrté etapy po ošklivé nehodě si vykloubil rameno, poranil si nohu a naprosto zdemoloval svůj vůz.

Velezkušený jezdec z Heřmanova Městce však zachoval všudypřítomnost a vrtulník, který jej převezl do nemocnice, si sám zavolal pomocí mobilního telefonu.

„Noha by měla být nakonec v pořádku. Bylo ještě podezření na zlomeninu klíční kosti, ale to se nepotvrdilo. Rameno zatím nechtějí místní doktoři dávat do původního stavu,“ stojí v prohlášení na webu Macháčkova týmu Barth Racing s tím, že má nejstarší člen týmu rameno vykloubené.

Kliční kost koukala vyražená z kloubu

Macháček přitom před závodem tvrdil, že už nemá v úmyslu jezdit vabank. I za cenu toho, že bude velmi složité se donutit a udržet se, aby „nejel“.

„Jel jsem v naprosté pohodě. Na prvních kilometrech se bloudilo, ale že bych se to snažil dohnat, to ne. Bohužel jsem v řečišti trefil velký balvan, nedalo se nic dělat. Jel jsem asi stovkou a vylétl jsem se čtyřkolkou vysoko,“ popisoval český jezdec svou nehodu z nemocnice.

Před závodníkem se rozprostírají vysoké argentinské hory.
Skalnatá poušť nabízí mnoho vyvýšených míst, odkud lze sledovat závodníky.

Původně si přitom myslel, že má „jen“ otřes mozku, a tak se vydal opravit vůz, jemuž vypadlo kolo.

„Zpočátku jsem si myslel, že mi nic moc není, jen se mi točila hlava. Chtěl jsem jít opravovat čtyřkolku, najednou jsem si šáhnul na rameno a koukala mi klíční kost vyražená z kloubu,“ doplnil Macháček.

Arrivederci, prezidente

Rallye tak přišla o závodníka, který je mezi spolujezdci i fanoušky populární tím, že je nekompromisní směrem k pořadatelům závodu.

Například o plánovaném přejezdu oblastí Chaca řekl, že bude stát za h***o, protože se pojede bažinami a on bývá ze zabláceného stroje i oblečení nas**ný. Loni v La Pazu bolivijského prezidenta pozdravil „arrivederci“, tedy italsky sbohem.

„Museli jsme vyjet na rampu a pozdravit se s ním. Zatímco ostatní závodníci si s ním fotili selfie a zdravili ho „buenos dias“, já byl rád, že mě jeho ochranka nezastřelila,“ připomněl Macháček historku z minulého ročníku.

Problém měl i Kolomý

Nestor „Dakaru“ navíc není jediným českým jezdcem, který měl ve čtvrtek problémy. Dosud nejlepší český kamion řidiče Martina Kolomého ztratil kvůli technickým potížím více než hodinu a propadl se na třinácté místo průběžného pořadí.

„Snažili jsme se to opravit, což se nám nedařilo. Nadmořská výška tomu dává zabrat,“ mrzelo Kolomého, který se přesto rozhodl nastoupit do včerejší páté etapy.

larJaroslav Šindelář
  • 0Diskuse