Neskutečný obrat. Rusko je po výhře nad Kanadou v semifinále

19:50aktualizováno  22:44
BRATISLAVA - Nejsledovanější čtvrtfinálový souboj MS v Bratislavě splnil očekávání. Na led Orange Arény vjeli hokejisté Ruska a Kanady a souboj nesmiřitelných rivalů zvedal fanoušky ze sedadel. Padesát minut tahali za delší konec Kanaďané, kteří vedli 1:0. Jenže v 50. minutě vyrovnal Kajgorodov o tři minuty později dokonal obrat Kovalčuk a Rusko se v boji o finále utká v pátek od 20:15 hodin s Finskem.

Kanada - Rusko (Kovalčuk slaví). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Rivalita mezi oběma mužstvy je obrovská, dá se očekávat vyrovnaný souboj, i když malinko větší šanci na vítězství má Kanada. Rusové totiž nehrají tolik týmově," řekl před zápasem pro LN Jiří Hrdina, bývalý vynikající hokejista s bohatými zkušenostmi NHL.

Jeho slova začali hokejisté obou celků od úvodního vhazování. Hned v páté vteřině byl vyloučen ruský snajpr Ilja Kovalčuk. "V takové souboji jsme ho tady ještě neviděl," komentoval jeho počínání reportér České televize Robert Záruba. V přesilovce se ale Kanaďané příliš neprosadili a naopak po návratu z trestné lavice zahrozil Kovalčuk.

Kanada - Rusko (Kovalčuk po faulu na Nashe).

Pomalejšího rozjezdu sborné využili svěřenci kouče Kena Hitchcocka v páté minutě, kdy zcela sám před Barulinem trefil Tavares břevno. Zvuk brankové konstrukce Rusy probudil a na druhé straně stejnou mincí oplatil rychlík Afinogenov. Od té chvíle se hrál hokej ve strhujícím tempu a převahu postupně získávali Bykovovi hráči.

Ve 12. minutě čtyři Kanaďané jen sledovali Ovečkina, jak doráží sám před Bernierem, leč neúspěšně. Parádní úvodní dvacetiminutovku zakončila v 17. minutě šance Afinogenova, kanadský brankář ale opět odolal.

Hned v úvodu druhé třetiny se do dalšího přečíslení dva na jednoho hnali Radulov s Kovalčukem, ale přestože vytáhli Berniera z branky, dopadlo to jako v prvním případě - bez gólové tečky. A tak udeřilo na druhé straně. Rusové se až příliš nechali strhnout hrou, do brejku ujel Spezza, který nedal Barulinovi šanci - ve 26. minutě to bylo 1:0 pro Kanadu.

Kanada - Rusko (srážka Tavarese a Zinovjeva).

Rusy inkasovaná branka ještě více nabudila, ale ke gólu jim nepomohla ani čtyřminutová přesilovka jako dárek od rozhodčích. Ti totiž chybně vyloučili na 2+2 minuty za vysokou hůl Tavarese. Opakované záběry ale ukázali, že Kovalčuka zasáhla do obličeje hokejka spoluhráče.

Krvavé zranění přišlo i na druhé straně, Ovečkinovu bombu z mezikruží zastavil vlastním obličejem jeden z kanadských beků. Ve 34. minutě se dostal do obrovské šance Nash, který sice vykoupal Barulina, ale kotouč zavěsit do sítě nedokázal.  Ve zbytku druhé třetiny se na ledě více válčilo než hrál hokej a tak ke změně skóre již nedošlo.

Jestli byli první dvě třetiny hokejovou parádou, pak poslední třetina, to byla poezie. Již ve 42. minutě mohli Rusové vyrovnat, ale Nikulinova střela se podle verdiktu videorozhodčího odrazila z brankové čáry. Kanaďané pak měli několik příležitostí na navýšení skóre, ovšem využít je nedokázali.

Kanada - Rusko (Phaneuf a Afinogenov).

A přišel trest. V 50. minutě ujel ve vlastním oslabení po téměř dvou minutách na ledě Kajgorodov a Bernierovi nedal šanci - 1:1. Rusové ucítili šanci a v 53. minutě otočil vývoj skóre po přihrávce Radulova kanadský kat Kovalčuk - 1:2. Hráči s javorovým listem na dresu se poté pustili do ofenzivy, vyloženou brankovou šanci si ale vypracovat nedokázali.

Obhájci stříbra z posledního MS tak po roce opět porazili ve čtvrtfinále Kanadu a v semifinále se utkají v pátek od 20:15 hodin s Finy. Utkání vám přineseme v podrobné on-line reportáži.

ČTVRTFINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA

Kanada - Rusko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Spezza (Pietrangelo) - 50. Kajgorodov, 53. Kovalčuk (Radulov, Kalinin). Rozhodčí: Lärking (Švéd.), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300.

Kanada: Bernier - Phaneuf, Burns, L. Schenn, Methot, Pietrangelo, Colaiacovo, Gragnani - Neal, Spezza, Nash - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Eberle, Duchene, E. Kane - Stewart, Tavares, Skinner - Vermette. Trenér: Ken Hitchcock.

Rusko: Barulin - Aťjušov, Tjutin, I. Nikulin, Jemelin, Kornějev, Kalinin, Kulikov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.