Neškodní hokejisté neměli šanci. Švédsku podlehli vysoko 1:6

21:54
STOCKHOLM - Reprezentace Švédska na domácích hokejových hrách zcela rozebrala výběr trenéra Aloise Hadamczika a přehrála jej jednoznačným poměrem 6:1. Jedinou branku Česka zaznamenal v první třetině Petr Průcha, který se do národního týmu vrátil po dlouhých šesti letech.

Česko - Švédsko foto: ČTK

Domácí Švédsko se ve čtvrtek dočkalo vedení už za dvě minuty, když Kašparovo vyloučení potrestal hned po 13 vteřinách Persson. Seveřané vzápětí ještě zvýšili svůj tlak, ale Štěpánek odolával.

Češi se k ohrožení Livovy branky příliš nedostali, přesto se v 10. minutě radovali z vyrovnání. Nakládal našel od pravého mantinelu volného Průchu, který usměrnil puk přesně do pravého horního rohu švédské branky a oslavil gólem svůj návrat do reprezentace po téměř šesti letech.

Hadamczikův výběr ožil, Liva vyzkoušel Adamský, ale postupem času zase získali převahu Švédové. Melin ani Thörnberg po obléhání české branky ještě neuspěli, ale v 19. minutě Češi kapitulovali podruhé. Po Axelssonově střele dorážel před brankovištěm úspěšně obránce Petrasek.

Po Melinově faulu sice dostali Češi ve druhé třetině výhodu početní převahy, ale Liva opět neohrozili a navíc inkasovali. Čáslava za brankou chybně rozehrál na hokejku Wallina, který našel volného Axelssona a ten si blafákem do bekhendu vychutnal Štěpánka.

Ve 36. minutě při signalizovaném vyloučení znovu udeřili Švédové, když po náporu dorážel do odkryté branky Tjärnqvist. V závěru druhého dějství při přesilovce Švédů zasáhl Lindström hokejkou do obličeje Koukala, což sudí Savolainen s Laaksonenem nepostřehli, naopak vyloučili na deset minut protestujícího Marka.

Poslední třetina v režii Švédů
Vstup do závěrečného dějství opět vyšel výběru Tří korunek a hned po 13 vteřinách využil chyby v české obraně Nordgren. Pak se Češi ubránili ve více než čtyřminutovém oslabení po Gulašově trestu na pět minut a do konce utkání, než šel pykat také Axelsson.

V přesilovce Hadamczikova týmu a signalizovaném dalším trestu pomohla Livovi po Vampolově teči Červenkova nahození tyč. Švédský gólman měl štěstí i při Kašparově ráně z levého kruhu při hře čtyř proti čtyřem. Debakl českého týmu dovršil v 57. minutě Andersson, který se po Axelssonově akci prosadil důrazem před brankovištěm.

Napravit reputaci si mohou Češi v sobotu v duelu proti Finsku.

Zápas Euro Hockey Tour ve Stockholmu:

Švédsko - Česká republika 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Persson (Magnus Johansson, Lindström), 19. Petrasek (Axelsson, J. Andersson), 30. Axelsson (R. Wallin), 36. M. Tjärnqvist (Magnus Johansson, Ericsson), 41. Nordgren (Persson, Magnus Johansson), 57. J. Andersson (Axelsson) - 10. Průcha (Nakládal).

Rozhodčí: Savolainen, Laaksonen (oba Fin.) - Dahmén, Ulriksson (oba Švéd.). Vyloučení: 5:3, navíc Marek 10 min., Gulaš (oba ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6613.

Švédsko: Liv - Magnus Johansson, Ekholm, Fälth, S. Erixon, Petrasek, Fernholm - Nordgren, Persson, Lindström - Melin, Krüger, Thörnberg - J. Andersson, Sjögren, Axelsson - Ericsson, R. Wallin, M. Tjärnqvist. Trenéři: Pär Marts, Peter Sundström a Jonas Rönnqvist.

Česká republika: Štěpánek - Němec, Škoula, Lojek, Čáslava, Nakládal, Mojžíš, od 41. navíc Jeřábek - Průcha, Koukal, Červenka - Gulaš, Marek, Rolinek - Kašpar, Novotný, I. Rachůnek - D. Květoň (21. Jánský), Vampola, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.