Neškodná Slavia padla v Boleslavi 1:3 a může přezimovat předposlední

20:12aktualizováno  20:41
PRAHA/MLADÁ BOLESLAV - Trápení fotbalové Slavie pokračuje. Předloňský mistr ligy prohrál v 17. kole první fotbalové ligy v Mladé Boleslavi 1:3 a pokud v pondělí odpoledne skončí moravská bitva Brno-Ostrava bez vítěze, přezimují sešívaní na sestupové patnácté příčce. Boleslavští po první domácí výhře nad pražským rivalem po čtyřech letech poskočili na třetí místo průběžné tabulky.

Mladá Boleslav - Slavia (gesto gólmana Zlámala je jasné). foto: ČTK

Byl to tristní pohled. Svěšené hlavy, řádící fanoušci (kteří navíc další pokutou zatíží rozpočet klubu, který se již tak pohybuje v červených číslech) a na druhé straně radost soupeře. "Musíme přes zimu zmobilizovat síly a vybrat takové hráče, se kterými budeme bojovat o udržení v první lize," řekl po zápase pro Českou televizi kouč Slavie Michal Petrouš.

Ano, není to "chyba tisku", ale tohle jsou slova kouče celku, který před dvěma lety hrál prestižní Ligu mistrů a získal v letech 2008 a 2009 mistrovský titul. Celku, který se nyní potácí v hlubokých finačních problémech a může poprvé v historii samostatné ligy přezimovat na předposlední - sestupové - příčce. I tak hluboko se dá během několika měsíců klesnout...

Mladá Boleslav - Slavia (faulovaný Toleski).

Slávisté totiž nestačili v sobotním podvečeru ani na oslabenou Mladou Boleslav, která vstoupila do posledního podzimního kola bez pěti hráčů základní sestavy. "Měl jsem trochu strach o ofenzivu týmu," řekl po zápase kouč domácích Karel Stanner. Již v 7. minutě Kulič a spol. dokázali, že jeho strach byl zbytečný.

Po rohovém kopu z levé strany zůstal na zadní tyči úplně nekrytý Václav Procházka a bylo to 1:0. Domácí i nadále tlačili slávisty do defenzivy a ti mohli děkovat sudím za to, že tento výsledek vydržel až do poločasové pauzy. Pomezní rozhodčí neměli svůj den, hned dvakrát odmávali Boleslavským ofsajdové postavení, které ale viděli pouze oni a televizní kamery je usvědčili z omylu.

Do druhého poločasu vstoupili sešívaní s odhodláním a aktivita se jim vyplatila. Od stejného rohového praporku jako v první půli rozehrávali standardní situaci také hosté a po chybném vyběhnutí Millera neměl problém hlavou trknout míč do branky stoper Koubský 1:1. "V poločase jsme si řekli, že je to poslední poločas podzimu a že se pokusíme to otočit," vysvětloval proměnu svých barev v úvodu druhé půle jediný střelec hostí v zápase.

Mladá Boleslav - Slavia (domácí Procházka vyšší Pázlera).

Jenže slávistická radost netrvala dlouho. Hned po rozehrání udělal na středovém kruhu chybu Dembélé, kterého připravil o míč Opiela a bylo zle. Domácí středopolař postrčil rychle kulatý nesmysl na hrot Toleskimu a bývalý hráč vršovického celku poslal domácí opět d vedení - 2:1.

O pět minut se scénář opakoval. Zbytečné kudrlinky s míčem v podání hostí, vypíchnutí Opielou, rychlé postrčení na Mendyho, jehož střílený centr i za cenu sebezničení dopravil do sítě Kulič - 3:1. "Udělali jsme individuální chyby, dostali dva góly a bylo po zápase," doplnil svá předešlá slova zklamaný Koubský. A měl pravdu - domácí se do konec duelu už pouze bavili, hosté čekali na závěrečný hvizd jako na smilování.

Fotbalisté Mladé Boleslavi dokázali vyhrát nad Slavií po čtyřech letech a devíti zápasech bez vítězství v řadě. Středočeši poskočili na třetí místo tabulky o čtyři body za druhou Spartu (má zápas k dobru) a jedenáct za vedoucí Plzeň. Slávisté naopak mají o čem přemýšlet, námětů mají dost a dost...

17. kolo první fotbalové ligy

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 3:1 (1:0)
Branky: 7. Procházka, 51. Toleski, 56. Kulič - 50. Koubský. Rozhodčí: Kovařík - Štěrba, Koval. ŽK: Sedláček - Dembélé, Pázler, Koubský, Hubáček, Kisel. Diváci: 3328.

Ml. Boleslav: Miller - Kúdela, Rolko, Dimitrovski, Šírl - Mendy, Procházka, Opiela, Táborský (64. Sedláček) - Kulič (85. Kysela), Toleski (90. Volf). Trenér: Stanner.

Slavia: Zlámal - Kaufman, Čelůstka, Koubský, Hubáček - Dembélé (61. Jarolím) - Janda, Kisel, M. Černý - Pázler (67. Hloušek), J. Černý. Trenér: Petrouš.