25. srpna 2016 18:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

Neřežme Durantovi ruce a nechme na pokoji Semenyaovou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kevin Durant byl nejlepším mužem basketbalového Ria. Neměl by být připraven o své přednosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kevin Durant byl nejlepším mužem basketbalového Ria. Neměl by být připraven o své přednosti. | foto: ČTK/AP

Kevin Durant byl nejlepším hráčem basketbalového týmu USA na OH v Riu. Na hřišti působí impozantně. Štíhlá postava, výška 207 centimetrů... Pohyby tak na hráče se sto devadesáti centimetry. Jeho dominanci zvyšují neuvěřitelně dlouhé ruce a prsty. Když se mu daří, nejde ubránit... Je to spravedlivé? Možná ano, možná ne.

Ale Durant se tak narodil, k dispozicím připojil obrovskou píli ataké téměř vzorný život. Podobné je to s Boltem či Phelpsem (tedy až na jeho výstřelky s alkoholem a drogami).

Oba mají výjimečné fyzické předpoklady pro své disciplíny. Mají výhodu? Možná, ale proč jim nefandit?

Složitější to mají vítězné běžkyně na 800 metrů. Tomáš Dvořák, český atletický šéftrenér, řekl: „Je to celé divné. Jen se podívejte, kdo stál na stupních. Řekl bych to takhle: ve finále závodilo pět holek a pak tyhle tři.“

Přitom je to celé, zjednodušeně, jen o testosteronu. Každý, kdo chce, ví, že jeho hladina je kolísavá, mají ho v těle nejen muži, ale i ženy. Jedním z častých důvodů, proč nedochází u ženy k dozrávání vajíček, je vyšší hladina testosteronu v organismu.

Semenyaová se narodila a závodí jako žena

Takzvaný hyperandrogenní syndrom se obvykle projevuje zhoršenou kvalitou pleti, maštěním vlasů, případně zvýšeným růstem ochlupení.

Netrestejme Semenyaovou. Ani mediálním lynčem. Není neporazitelná, konec konců na rekord Jarmily Kratochvílové ztrácí dvě vteřiny. Myron Genel, emeritní profesor pediatrie Yaleovy univerzity a poradce IAAF, už dříve prohlásil:

„Semenyaová se narodila jako žena a v dospívání byla vychovávána jako žena. Pokud tedy u ní najdeme cokoli, s výjimkou zakázaných podpůrných látek, bude jí povoleno soutěžit jako žena.“

Jihoafričanka Caster Semenyaová.
Basketbal Rio - USA v Austrálie (Kevin Durant).

Život není vždy spravedlivý, podobně i sport. Jen několik sportovců má nejlepší boby, kola za miliony nebo umělé kanály s vodou. Sport je zábava abyznys.

Nechtějme, aby závodili uměle vyšlechtění sportovci, kteří budou stejně vysocí, stejně vážit abudou mít stejnou barvu pleti astejnou hladinu testosteronu.

Neřežme Durantovi ruce, nechme na pokoji Semenyaovou.

J. a P. Závozdovi
  • 0Diskuse