Německo slaví: Úžasná show, divácký rekord a triumf nad USA

0:16
OD ZPRAVODAJE LN - Zápis do Guinessovy knihy rekordů a překvapivé vítězství nad výběrem USA. Německo odstartovalo světový šampionát v hokeji a naplno se ponořilo do oslavné noci.

Třikrát se ta aréna otřásala v základech: když Němci vstřelili dva góly, když ten druhý znamenal po přezkoumání videa vítězství a když v druhé přestávce vyšel na led René Fasel. V ruce měl šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF plaketu s číslem 77 803. A do mikrofonu řekl: "Děkuji, Německo!"

HOKEJOVÉ MS ZLOMILO DIVÁCKÝ REKORD: 77 TISÍC LIDÍ JÁSALO PŘI VÝHŘE NĚMCŮ - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Ten údaj totiž znamenal nový zápis do Guinessovy knihy rekordů v největší hokejové návštěvě. Němci si nemohli dát lepší dárek. Start 74. světového šampionátu totiž oslavili cenným triumfem 2:1 po prodloužení proti favorizovaným USA. Navíc ve vyprodané aréně fotbalového klubu Schalke 04, s hledištěm upraveným speciálně pro rekord.

Byla to velkolepá show...
Dechberoucí. Mrazivá. Elektrizující. Přesně taková, jakou slibovali němečtí pořadatelé.  "Musím uznat, že odvedli skvělou práci," ocenil i americký trenér Scott Gordon. "Jsem rád, že jsem mohl být toho součástí."

Diváci se tlačí na zápas Německo - USA

Tak si zkuste představit megalomanskou halu (pro hokejový zápas zastřešenou), v níž je na každém místečku téměř k prasknutí. Z mraveniště malých hlav vlají národní trikolory, kolem dokola jednotně znějí hlasité chorály.

"Nikdy jsem si nemyslel, že něco podobného můžu zažít," přešťastně vyprávěl domácí bek Robert Dietrich. "Ti lidé, to bylo něco fantastického." I díky nim Němci bojovali jako lvi, v utkání se dokonce ujali vedení, když v 26. minutě otevřel skóre Michael Wolf. A hubený náskok dlouho drželi.

"Jsem hrdý na tenhle tým," chválil ho pak německý kouč Uwe Krupp. "Hráli jsme jako celek, výborně nás podržel brankář. A naši fanoušci byli neuvěřitelní." Jenže Američané se jen tak nedali, ve třetí třetině si vytvořili drtivý tlak, který vyústil vyrovnáním na 1:1 z mely, po níž si puk strčil do vlastní sítě právě gólman Dennis Endras.

Německo - USA

Když hosté ze zámoří zamkli soupeře v útočném obklíčení, Němci však svou krizi přežili.  A 21 vteřin po začátku prodloužení rozhodli. Nahozený kotouč se náhodně odrazil od nohy Felixe Schutze a sudí si musel nechat gól potvrdit po videu.

"Že bychom porazili Ameriku, to je jako sen," říkal forvard Kai Hospelt. "Celou noc můžeme slavit, ale od zítra už myslíme dál na turnaj." Ano, od soboty se mistrovstí světa rozjede naplno ve skupinách v Mannheimu i v Kolíně nad Rýnem. Gelsenkirchen má už svou událost za sebou.

Událost, na níž Němci dlouho nezapomenou, ale v Guinessově knize přijde v zapomnění brzy. Na začátku příští sezony ten rekord přebije univerzitní hokejový zápas v Michiganu. Projekt tam už připravují pro více než sto tisíc lidí.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.