Německé Nagano? Outsider nečekaně vyřadil Švédy a čeká ho semifinále s Kanadou

15:39
Kangnung - Hokejisté Německa překvapivě vyřadili ve čtvrtfinále olympijských her v Pchjongčchangu obhájce stříbra Švédy. Po výhře 4:3 v prodloužení je čeká v boji o finále v pátek od 13:10 SEČ Kanada. Úřadující mistři světa sice dokázali smazat ztrátu 1:3, ale o postupu týmu kouče Marca Sturma rozhodl v čase 61:30 útočník Patrick Reimer.

Švédské zklamání poté, co ve čtvrtfinále ZOH 2018 prohráli s Němci. foto: Reuters

Podívejte se na upřímnou radost německých komentátorů po uznání vítězného gólu:

21.února 2018 v 15:37, příspěvek archivován: 21.února 2018 v 17:06

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Wir präsentieren: Den schönsten Videobeweis, den es je gab!  #WirfuerD #TeamDeutschland #pyeongchang2018 #IceHockey https://t.co/n4iHBBEL4M

Němci dosáhli pod pěti kruhy největšího úspěchu od zisku bronzu v roce 1976 v Innsbrucku. V semifinále velké mezinárodní akce byli naposledy na domácím mistrovství světa v roce 2010.

Seveřané naopak zažívají deja vu. Ve stejné fázi olympijského turnaje a po stejném výsledku (jen v základní hrací době) prohráli na hrách 2002 v Salt Lake City s Bělorusy, kdy slavný brankář Tommy Salo pustil v 58. minutě „legendární“ gól Vladimira Kopata.

Švédové měli v úvodu převahu, ale nezužitkovali ji. Zahrozili ve čtvrté minutě, kdy přečíslení dvou na jednoho zakončil po spolupráci s Landerem Gustafsson. Následně si při Ehrhoffově trestu poradil brankář Aus den Birken s pokusy Hersleyho a Petterssona. Už v plném počtu hráčů na ledě promarnil šanci Axelsson.

V polovině úvodní třetiny se Němci neprosadili při své první početní výhodě, ale pak šel Everberg pykat znovu a Sturmův tým už druhou výhodu využil. Ehrhoff nahodil od modré čáry puk přes stínící Plachtu a Schütze a Fasth kapituloval. Za 29 vteřin vedli Němci už 2:0, když Kink objel branku a Noebels se po jeho akci prosadil před brankovištěm.

HOKEJOVÁ ČTVRTFINÁLE ZOH 2018

• Švédsko - Německo 3:4 v prodl. (0:2, 0:0, 3:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 47. Lander (Dahlin, Omark), 50. Hersley (Omark, Wikstrand), 52. Wikstrand (Zackrisson) - 14. Ehrhoff (Hager, Schütz), 15. Noebels (Kink), 49. Kahun (Mauer), 62. Reimer (Ehliz, Boyle). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Rantala (Fin.) - Lhotský (ČR), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 2092.

Švédsko: V. Fasth - S. Kronwall, Bertilsson, Hersley, E. Gustafsson, Wikstrand, Fransson, od 41. navíc Dahlin - J. Lindström, P. Lindholm, Möller - F. Pettersson, J. Lundqvist, D. Axelsson - Everberg, Lander, Omark - Bergström, Zackrisson, Stalberg - Norman. Trenér: Rikard Grönborg.

Německo: Aus den Birken - Boyle, B. Krupp, J. Müller, Y. Seidenberg, Ehrhoff, M. Müller, Hördler, Ehrhoff - Reimer, Hager, Schütz - Wolf, M. Goc, Plachta - Ehliz, Kahun, Noebels - Mauer, Fauser, Macek - Kink. Trenér: Marco Sturm.

• Kanada - Finsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávka: 41. Noreau (O'Dell). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 2265.

Kanada: Scrivens (25. Poulin) - Robinson, Ch. Lee, Noreau, Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery - Brulé, D. Roy, R. Bourque - Vey, Kelly, Raymond - Thomas, Ebbett, Wolski - Lapierre, O'Dell, Klinkhammer - Kozun. Trenér: Willie Desjardins.

Finsko: Koskinen - Lepistö, Heiskanen, Lehtonen, Koivisto, Ohtamaa, Kukkonen, Hietanen - Manninen, Kemppainen, Pyörälä - Junttila, Kontiola, Tolvanen - Enlund, Koskiranta, Savinainen - Anttila, Lajunen, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Aus den Birken s přehledem likvidoval pokusy Švédů a v úvodu druhé třetiny byl blízko zvýšení náskoku Boyle, ale Fastha neprostřelil. Švédové dlouho dobývali německou defenzivu marně. Neprosadili se ani při Mackově vyloučení.

V 45. minutě si německý gólman poradil s tečí Zackrissona, ale v čase 46:25 už poprvé inkasoval, když se z dorážky prosadil bekhendem Lander. Za 123 vteřin ale vrátil Německu dvoubrankové vedení rodák z Česka Kahun.

Švédové pokračovali v tlaku a v polovině třetí třetiny při Schültzově trestu skóroval po Omarkově přihrávce z levého kruhu Hersley. Po šancích na obou stranách vyrovnal za necelé dvě minuty od modré čáry přes clonu Wikstrand.

Po 90 vteřinách nastavení ale slavili nečekaný postup Němci. Reimer se prokličkoval švédskou defenzivou a nadvakrát protlačil puk za Fastha.

Kanada dál sní o olympijském zlatém hattricku

Hokejisté Kanady mohou i přes neúčast hráčů z NHL dál snít o obhajobě zlata ze Soči a dovršení zlatého hattricku pod pěti kruhy. Ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu zdolali Finsko těsně 1:0. Jediný gól zápasu vstřelil v končící 41. minutě obránce Maxim Noreau.

Poražení Finové tak neprodlouží medailovou sérii, kterou začali ziskem stříbra v Turíně 2006. Ve Vancouveru dobyli Seveřané bronz a boj o třetí příčku zvládli i naposledy v Soči.

První třetina nabídla hokej bez šancí, který byl především tuhým bojem a snahou neudělat chybu. V sedmé minutě si Finsko zahrálo první přesilovku, ale bez efektu. O moc lépe si ve stejné situaci nevedlo ani před přestávkou, kdy navíc hru v pěti proti čtyřem utnul faulem Kontiola.

Ve 23. minutě nevyužil velkou příležitost Ebbett, Koskinen byl na místě. O chvilku později musel ze zápasu kvůli zranění odstoupit jeho protějšek Scrivens, nástupce Poulin ale kanadskou jedničku zastoupil spolehlivě, byť musel brzy čelit další přesilovce Finů.

Když nezužitkovali přesilovku ani Kanaďané, šly oba celky i do třetího dějství za bezbrankového stavu. Ten se změnil v čase 40:55, kdy jednoznačně nejlepší hráč turnaje na vhazování O’Dell vyhrál boj o puk z ruky rozhodčího ideálně pro napřaženého Noreaua a ten propálil Koskinena.

Švédské zklamání poté, co ve čtvrtfinále ZOH 2018 prohráli s Němci.
Němečtí hokejisté slaví postup do čtvrtfinále ZOH 2018 po senzační výhře 4:3 po...

Finové se pokoušeli zvýšit obrátky, jenže pečlivě pracující sok jim to příliš nedovoloval. V 55. minutě měl rozhodnutí na holi René Bourque, když najížděl ze strany sám na Koskinena, jenže ten jeho snahu o zakončení mezi betony dobře přečetl.

Více než minutu a půl před koncem sáhli Finové ke hře bez brankáře. Při power play měl v dobré pozici na zakončení dost času zamířit mladý Tolvanen, jenže Poulin byl dostatečně rychlý a puk vytěsnil. Finové se snažili až do poslední vteřiny, ale vyrovnání se nedočkali.