Němci porazili Francii a končí těsně před branami play off

18:06aktualizováno  19:57
HELSINKY - Hokejisté Německa porazili ve svém posledním vystoupení na světovém šampionátu Francii 3:2 v prodloužení. Duel, který po výhře Slováků nad Američany již nemohl nijak významně ovlivnit skupinu v Helsinkách, rozhodl svým druhým zásahem kapitán vítězů Christian Ehrhoff. Němci skončí ve skupině pátí, jen těsně za postupovými pozicemi do vyřazovacích bojů.

Německý hokejista Christian Ehrhoff slaví gól foto: Reuters

Francie - Německo 2:3 v prodloužení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Desrosiers (Besch, Y. Treille), 35. Roussel - 18. Ehrhoff (Ullmann, Greilinger), 42. M. Wolf (Hördler), 62. Ehrhoff (M. Goc). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Morrison (USA). Vyloučení: 7:2, navíc Roussel (Francie) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5062.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Ritz, Raux, Bertrand. Trenér: Dave Henderson.
Německo: Zepp - Ankert, Ehrhoff, Baxmann, Hördler, N. Goc, M. Müller, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Pietta - Greilinger. Trenér: Pat Cortina.

Přesně po minutě hry musel za držení na trestnou lavici Baxmann a po povedené souhře Francouzů otevřel skóre Desrosiers. Zvýšit mohl Raux, jenže jeho rána skončila na brankové konstrukci. Druhá polovina první části se nesla ve znamení přesilovek a stihli se v ní proti pravidlům provinit hned čtyři hráči Francie. I díky tomu zaznamenali Němci za první dějství 17 střel. V 17. minutě Nikolai Goc pálil pouze do tyče.

O chvilku později musel soupeř do tří a přestože 27 vteřin tohoto oslabení Francouzi ubránili, v klasické početní výhodě už se do horního rohu trefil z mezikruží Ehrhoff. Nedisciplinovanost málem přišla Francouze draho i na začátku druhé dvacetiminutovky po prohřešku Bertranda, ale svůj tým podržel gólman Huet. Také díky němu mohl dorážející Roussel vrátit v 35. minutě Francii vedení.

Již po 84 sekundách třetí třetiny bylo znovu vyrovnáno, když přečíslení tří na dva zakončil úspěšnou dorážkou Wolf. Francouzi měli poté několik náznaků dalších šancí, německý gólman Zepp byl ovšem pozorný. Bezchybně si vedl i Huet, a tak dospěl zápas do prodloužení. To ale nemělo dlouhého trvání - v čase 61:05 získal za Huetovou brankou kotouč Marcel Goc, předložil ho Ehrhoffovi a ten zamířil zblízka přesně pod horní tyčku. "Věděli jsme, že nemůžeme postoupit, bohužel. Někdy je těžké se na takový zápas přichystat. V průběhu utkání jsme se zlepšovali, podobně jako na celém turnaji.

Vše o hokejovém MS 2013

Byl to pěkný konec, protože jsme nakonec odehráli solidní turnaj," řekl německý brankář Rob Zepp webu MS. Francouzský kapitán Laurent Meunier bral umístění mimo postupové pozice jako realitu. "Vyhráli jsme zápas proti Rakousku, který jsme potřebovali. Pak jsme hodně překvapili proti Rusku, ale ztratili jsme v tom utkání síly. Možná ta mediální pozornost z Francie byla na některé mladé hráče moc velká, i když publicita byla pro francouzský hokej dobrá," řekl Meunier.