Nemám na to vyhrát major, tvrdil golfista Garcia. Nyní Španěl ovládl Masters

8:54
AUGUSTA - Španělský golfista Sergio García býval svým nejpřísnějším kritikem. Sám o sobě říkával, že není dost dobrý, aby vyhrál major. Po nedělním zisku zeleného saka z Masters už ale jeho slova neplatí.

Španěl Sergio Garcia ze Španělska v zeleném saku pro vítěze Masters. foto: ČTK/AP

O Garcíovi se tvrdilo, že je nejlepším hráčem, který nikdy nevyhrál major, a Španěl se v tom sám utvrzoval. Až do neděle. „Uběhla dost dlouhá doba, ale dokázal jsem to,“ radoval se a své nadšení a úlevu ukázal po vítězném birdie patu. Podřepl si, zaťal pěsti a od srdce si zakřičel. „Jsem přešťastný,“ řekl s trofejí za vítězství na Masters.

V napínavém finálovém kole porazil Angličana Justina Rose v rozstřelu na první jamce. „Odehrál jsem nejklidnější nedělní kolo na majoru. I když jsem zahrál bogey, tak jsem zůstával pozitivní a teď jsem odměněn,“ uvedl.

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě

(dotace 10 milionů dolarů, par 72)

1. García (Šp.) 279 (71+69+70+69) v rozstřelu na 1. dodatečné jamce, 2. Rose (Angl.) 279 (71+72+67+69), 3. Schwartzel (JAR) 282 (74+72+68+68), 4. Kuchar (USA) 283 (72+73+71+67) a Pieters (Belg.) 283 (72+68+75+68), 6. Casey (Angl.) 284 (72+75+69+68), 7. Chappell (USA) 285 (71+76+70+68) a McIlroy (Sev. Ir.) 285 (72+73+71+69), 9. Scott (Austr.) 286 (75+69+69+73) a Moore (USA) 286 (74+69+69+74).

García přitom dlouho nevypadal jako někdo, o kom se dá říct, že je pozitivní, šťastný a klidný. Od vstupu mezi profesionály v roce 1999 byl považován za velký talent a měl být rivalem Tigera Woodse, ale dlouho očekávání nenaplňoval.

Jedno z velkých zklamání zažil před deseti lety, kdy patoval na triumf na British Open, ale jamku minul a jeho pochybnosti vzrostly. Po nepovedeném třetím kole Masters 2012 o sobě dokonce krutě vyhlásil: „Na majorech na to nemám. Dospěl jsem k závěru, že na každém bojuju pouze o druhé třetí místo.“

Hráč přezdívaný El Niňo skončil dvakrát druhý na British Open, po roce 2007 i o sedm let později a dvakrát také na PGA Championship (1999 a 2008).

Nyní již vítěz deseti turnajů na okruhu PGA a třinácti na European Tour ale v 37 letech podle všeho vyzrál. Ke změně mu pomohla hodně svým pozitivním přístupem k životu přítelkyně Angela Akinsová, kterou by si měl v červenci brát.

I García si to uvědomuje. „Dřív jsem si myslel, že nikdy nemám šanci major vyhrát. Byl jsem tak nastavený,“ řekl. „I teď mě to napadlo, ale rychle jsem ty démony zahnal. Už myslím jinak. Přistoupil jsem na to, že Augusta dává i bere.“

Španěl Sergio Garcia ze Španělska slaví vítězství na Masters.

Změnu ukázal právě ve finálovém kole. S Rosem se přetahovali o vedení. Po dvou bogey se Španěl vrátil do hry a na poslední jamce patoval na výhru. Tak jako kdysi na British Open sice nedal, ale následně vyhrál rozstřel. „Prostě myslím pozitivně. Život by šel dál i bez majoru, ale už ho mám,“ usmíval se.

Teprve chvilku ho hřálo zelené sako vítěze Masters a už odpovídal na otázku, kdy vyhraje další major. „Nevím. Možná budu nejlepším hráčem s jedním majorem, ale dokážu s tím žít. Mám nádherný život. S majorem i bez něj,“ řekl klidně.

Golfista García se po výhře na Masters dočkal titulu major

Španělský golfista Sergio García vyhrál Masters a ukončil čekání na zisk titulu z majoru. V dramatické koncovce nedělního finále v Augustě porazil v rozstřelu na první jamce Angličana Justina Rose.

García se triumfu dočkal až při svém 74. startu na majoru. Na obtížném hřišti se v každém kole dostal po par a celkově měl stejně jako Rose skóre -9. S odstupem až tří ran skončil na třetím místě vítěz Masters z roku 2011 Jihoafričan Charl Schwartzel.

Sedmatřicetiletý García byl na majorech dosud čtyřikrát druhý a zdálo se, že mu vavřín z turnajů velké čtyřky není přán. "Pochyboval jsem, jestli někdy nějaký vyhraju. Měl jsem tolik šancí, ale buď jsem situaci neustál, nebo zahrál soupeř nadpozemsky a porazil mě," říkával si dříve García.

Později změnil své myšlení, aby nehrál ve stresu. "Vnímal jsem to pozitivně a říkal si, že se svět nezboří a život půjde dál, když žádný nevyhraju," prohlásil v neděli v Augustě už oblečený do slavného zeleného saka pro vítězte Masters.

Přitom se zdálo, že v den nedožitých 60. narozenin jeho idolu a krajana Seva Ballesterose mu znovu šance proklouzne mezi prsty. Do finálového kola vstupovali s Rosem z prvního místa. Po pěti jamkách vedl García o tři rány, ale po osmi už měli stejně. Po bogey Garcíi na desítce a jedenáctce vedl Rose o dvě rány, jenže drama pokračovalo. Španěl zahrál na pětiparové patnáctce eagle a srovnal, Rose však šel po birdie na šestnáctce znovu do vedení.

"To nebyl hororový film, ale měl jsem pocit, že to je pořádné drama," uvedl García, který se do play off dostal díky bogey Rose na sedmnáctce. O své výhře pak rozhodl birdie na první jamce rozstřelu. "Přišel šťastný konec," ulevil si García.

Na Masters se stal třetím španělským vítězem. Před ním to dokázali Ballesteros (1980 a 1983) a Jose Mária Olazábal (1994 a 1999). "Je skvělé, že jsem vyhrál v den narozenin Ballesterose a oba napodobil," připomněl García.

Rose přirovnal souboj s kamarádem k boxerskému duelu těžkých vah. "Ale nemusíte kvůli mně smutnit," vzkázal olympijský vítěz z Ria a král US Open 2013 a dodal: "Pokud mě měl někdo porazit, tak Sergio. On si to zasloužil." Masters vyhrál podruhé za sebou Evropan. García navázal na loňský triumf Angličana Dannyho Willetta, který letos neprošel cutem. Na turnaji chyběl první hráč světa Dustin Johnson z USA, neboť si těsně před Masters poranil při pádu ze schodů záda.