14. července 2017 10:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nekažme Káje radost, zaslouží si oslavu. Přece teď jedničku nevrátí, říká kouč Plíškové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Kouč Karolíny Plíškové David Kotyza o své svěřenkyni říká, že bude mít velkou zodpovědnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouč Karolíny Plíškové David Kotyza o své svěřenkyni říká, že bude mít velkou zodpovědnost. | foto:  Petr Kozlík, MAFRA

LONDÝN (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) V uplynulých dnech tenisový trenér David Kotyza uspával děti, sekal trávu... A skoro si nevšiml, že je koučem světové jedničky.

Kdysi ve Wimbledonu zažil fantastické chvíle s Petrou Kvitovou, která si v zeleném tenisovém království dvakrát vysloužila drahocennou trofej. Teď se v All England Clubu zrodil další nevšední úspěch v trenérské kariéře Davida Kotyzy, byť ho tentokrát neprovázel nezadržitelný gejzír nadšení.

Úterní porážka Rumunky Halepové s Britkou Kontaovou postrčila jeho svěřenkyni Karolínu Plíškovou na samou špičku žebříčku WTA.

Stala se první českou světovou jedničkou, byť před týdnem opouštěla Londýn rozmrzelá. Kdekdo ji považoval za kandidátku na titul. Nad Slovenkou Rybárikovou v druhém kole vedla o set a brejk. Přesto vypadla. Znalci ji kritizovali za kupu zbytečných chyb a také za neschopnost se v žáru bitvy náležitě vyhecovat.

Aby v dějinách neuvázla jako matné číslo 1 bez grandslamového lesku, potřebuje získat aspoň jednu ze čtyř vzácných trofejí. „Dokud se nám to nepovede, měli bychom držet hubu i krok a naplno makat,“ říká Kotyza.

Wimbledon 2017: Karolína Plíšková slaví postup do 2. kola.

Jste teď koučem světové jedničky. Co to s vámi dělá?
Já nevím. Fakt! Mám radost za Karolínu. Vím, jak moc chce uspět. A tohle je mimořádný úspěch. Na druhé straně nejsem jejím trenérem tak dlouho, abych si mohl přisuzovat nějaký výrazný podíl na dosažení téhle mety.

Opravdu to není věc, na kterou byste mohl být hrdý?
Pro mě její posun na jedničku znamená spíš zodpovědnost do budoucnosti. Rád bych pomohl k tomu, aby tuto radost následovaly nějaké další. Jsem hlavně rád, že s ní můžu pracovat. Ne proto, že je teď jednička, ale proto, jaká je holka.

Karolínu novina zastihla na tenisovém kurtu v Monaku, kde pinkala s přítelem. Jak jste se o ní dozvěděl vy?
Uspával jsem doma syna Vincenta. Začal mi pípat mobil, ozval se víckrát za sebou. Přišlo pár gratulací od známých. Tak jsem teprve zjistil že Johanna (Kontaová) vyhrála. Osobně jsem tipoval na vítězku Simonu (Halepovou). Spletl jsem se. Nevadí! (směje se)

Vždycky jste říkal, že pro tenistu není šťastné stát se jedničkou vleže na gauči. Ale význam samotného počinu to nezpochybňuje, ne?
Povězte mi, kdo by si nezvolil tu nejsladší kombinaci? Vyhrát grandslamový titul a zároveň se tím probojovat na vrchol kopce... Ale realita je jiná. Karolína si tuhle variantu nevybrala. Ale nepředpokládám, že by volala do kanceláře WTA: „Nezlobte se, já to takhle nechci.“ Přece jim jedničku nevrátí. Nekazme jí radost, zaslouží si oslavu a pak plnou parou do práce!

Wimbledon 2017: Karolína Plíšková v souboji s Magdalenou Rybárikovou.

Čím především si Karolína jedničku vybojovala?
Po celých těch klouzavých dvanáct měsíců podávala konzistentní výkony na vysoké úrovni. Proti minulým letům přidala i znamenité výsledky na grandslamech - finále US Open, čtvrtfinále Austrálie a semifinále Paříže. Posbírala čtyři tituly... Nezapomeňme na to, že ve dvaceti letech, čili ve věku, v němž Caroline Wozniacká už byla světovou jednotkou, se Karolína ještě ani neprotlačila do stovky! Udělala obrovský pokrok, šla si svou cestou. Má důležité technicko-taktické předpoklady, výborné podání. Do toho připočtěte spokojený partnerský život, zlepšila se v kondici. Ze všech těch střípků se potom skládá vítězné puzzle.

Můžete tenhle počin nějak srovnat s triumfy Petry Kvitové ve Wimbledonu, k nimž jste přispíval?
Nechci to dopodrobna rozebírat. Holky jsou si podobné, zejména tím, jak dobře jim to hraje. Současně se však liší osobností, povahou. Co se týče výsledků, na Petřině straně je vynikající výkon na tak důležité akci, jakou je Wimbledon, na straně Káji je úctyhodná vyrovnanost ve vysoké kvalitě v průběhu celého roku.

Může být pro Karolínu pozice jedničky svazující? Stresující?
Těžko předvídat. Až budoucnost ukáže, co s ní udělá. Pro mě bude důležité, aby byla ochotná na sobě dál pracovat a aby svoje přání dokázala uskutečnit. O tom, že má prostory ke zlepšení, víme uvnitř týmu všichni.

Bude důležité její číslo 1 „podložit“ nějakým grandslamovým titulem?
Sama Karolína ho upřednostnila jako největší tenisový úspěch, byť jednorázový. Je třeba si uvědomit, co pro něj musí udělat. Myslím, že to ví. Já to teď říkat nebudu.

Wimbledon 2017: Karolína Plíšková ve 2. kole proti Magdaleně Rybárikové.
Wimbledon 2017: Karolína Plíšková (vlevo) gratuluje své přemožitelce Magdaleně Rybárikové.

Můžete její statut použít jako motivaci? Pojď, ukážeme všem, že jsi opravdová jednička!
Každý úspěch může být motivací i kamenem v batohu. Ukázat všem? Zní to hezky, ale ona především musí být spokojená sama se sebou a zároveň se chtít pořád zlepšovat. To znamená makat a zároveň se úplně nehroutit, když se něco nepovede.

Co potřebuje Karolína, aby případně dokázala převzít vládu nad momentálně vyrovnaným ženským tenisem?
Podívejte, teprve v pondělí se skutečně stane první hráčkou světa. Takže by bylo asi trochu pyšné mluvit o nějaké nadvládě. Zatím je fajn, že jsme našli shodu v tom, co je třeba zlepšovat. Dokud nevyhraje grandslam, měli bychom držet hubu a krok a snažit se na něj dosáhnout. Pro začátek tak, že nebude šlapat na plyn, zatímco má zataženou ruční brzdu.

Jak to myslíte?
Momentálně stačí, když to pochopí Karolína. (usmívá se)

  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!