10. července 2017 13:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nejbrutálnější den v historii Tour. Může za to zběsilé nahánění uprchlíků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Richie Porte je jedním z řady cyklistů, které museli během nedělní etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richie Porte je jedním z řady cyklistů, které museli během nedělní etapy... | foto: ČTK/AP

Chambery (Od našeho zpravodaje) Neděle se stala jedním z nejničivějších dnů v moderní historii Tour. Ale příběh brutální etapy vlastně začal už o den dříve.

Favorité Tour v sobotu v Juře zběsile nahánějí uprchlíky a stupňují tempo, protože týmu Sky se nelíbí, že mezi uprchlíky šlape i ambiciózní a potenciálně nebezpečný mladík Pierre Latour.

Načež Alberto Contador za cílem 8. etapy věští: „V neděli tohle rychlé tempo spousta lidí odskáče.“

Španěl moc dobře ví, co vše se nachází na nedělním menu. Žádné Alpy či Pyreneje, a přesto: „Možná nejtěžší etapa tohoto ročníku.“

Richie Porte je po ošklivém pádu ve sjezdu v péči lékařů.
Mark Cavendish padá několik desítek metrů před cílem 4. etapy Tour de France 2017.

Pět vrcholů v Juře, tři z nich mimořádné kategorie. Únava na entou.

Odskáče to i Contador.

Další hvězdy však dopadnou ještě hůř.

Zmar začíná hned na prvním stoupání do průsmyku Bérentin. Robert Gesink z Lotta NL-Jumbo, ještě v sobotní etapě druhý, si láme bederní obratel. Sbohem, Tour.

Vedle něj se svíjí na zemi a doslova křičí bolestí Manuele Mori z týmu Emirates. Také pro něj je po závodě.

Další karambol ve sjezdu z průsmyku Biche je ještě drsnější. Rafal Majka jde k zemi, jeho tělo se smýká po asfaltu. Padá Alberto Contador. A přes Majku padá i Geraint Thomas, korunní princ týmu Sky a druhý muž pořadí.

Na zemi hned tuší, co mu je: zlomená klíční kost.

Velšan končí!

„Den na ho... Nemohl jsem s tím za Rafou vůbec nic udělat,“ řekne.

Je to pro Thomase vykřičník za černou sezonou. Na Giru byl lídrem Sky, chtěl jet o vítězství, ale srazila ho nešetrně odstavená motorka u stoupání na Blockhaus.

Připravil se tedy na Tour, ovládl na ní úvodní časovku, nosil žlutý dres. Jenže v dalších etapách stále padal. I v sobotu, když nevybral zatáčku. „Mohl jsem si vybrat, jestli vletím do stromu, nebo do balíku slámy. Ten mi přišel přijatelnější,“ vtipkoval poté.

V neděli už není na vtipy místo.

Thomas kapituluje.

Contador padá znovu, i ve stoupání, a s pohmožděným kolenem nabírá stále větší ztrátu.

Richie Porte, tak moc ambiciózní lídr stáje BMC a před startem Tour její druhý největší favorit, se z posledního stoupání na Mont du Chat spouští v sedmičlenné Froomově skupině.

Na vlhké silnici Australanovi podklouzne zadní kolo a letí do strže, zatímco jeho tělo se smýká po silnici, sejme tak Dana Martina z Quick-Stepu a vrazí do skály.

Leží, sklání se nad ním lékařský tým. Sláva, je při vědomí.

Ale je i při smyslech?

„Jak se jmenujete? Kolik vám je let?“ ptá se ho lékař. Porte reaguje, odpovídá. Dokonce sám chce vědět: „Kde mám brýle? Byly drahé.“ Ty však nemohou najít.

Opět neodolal nástrahám třítýdenního závodu.

Richie Porte je po ošklivém pádu ve sjezdu v péči lékařů.

Richie Porte je po ošklivém pádu ve sjezdu v péči lékařů.

Dávají mu ochranný nákrčník, pečuje o něj i sportovní ředitel týmu BMC Fabio Baldato. „Richie měl v očích obrovskou bolest. Tolik téhle Tour obětoval. Tohle si nezasloužil,“ říká.

Porteho veze sanitka z trati rovnou do nemocnice. Dan Martin šlape se ztrátou dál. „Organizátoři mají, co chtěli. Neriskovali jsme přehnaně. Ale bylo to tam pod stromy tak kluzké,“ zkritizuje později Ir nebezpečný sjezd.

Kolumbijec Rigoberto Urán ve spurtu šesti nejodolnějších mužů deváté etapy těsně triumfuje před Warrenem Barguilem, třetí Chris Froome uhájí žlutý dres, Fabio Aru a Romain Bardet se Britovi udrží na dostřel, zatímco Nairo Quintana ztratí přes minutu a Contador čtyři.

Simon Yates, který dorazil v Quintanově druhé skupině, je bílý jak stěna: „Jsem úplně prázdný,“ nezastírá.

Do časového limitu 39 minut za časem vítěze se nevejdou Arnaud Démare se třemi dalšími cyklisty FdJ, a jsou proto z Tour „vyautováni“.

Ze stejného důvodu končí závod pro Mattea Trentina z Quick-Stepu i Juraje Sagana z Bory, čímž se završuje i slovenská účast ve 104. ročníku.

Lékařka ošetřuje Marka Cavendishe po pádu ve 4. etapě Tour de France 2017.

„Brutální den,“ uleví si za cílem Chris Froome. Stále obléká žlutý dres, přesto také on vychází z této bitvy oslabený. „Ztratit Gerainta je pro nás obrovská rána,“ povídá.

Tým BMC se dozvídá neblahé zprávy z vyšetření Porteho: zlomená klíční kost, navrch prasklá pánev.

Jesus Herrada z Movistaru, další oběť pádů, sice etapu dokončil, ale belhá se do autobusu celý zafačovaný.

Rafal Majka dorazil do Chambery se ztrátou 37 minut, na břichu i boku má obrovské kusy sedřené kůže, tělo krvácející, při chůzi kulhá.

Také jeho odvážejí na vyšetření. V nemocnici v Chambéry se dohrává nedělní „masakr“ v cyklistickém Jurském parku.

  • 9Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.